Dni Rekonstrukcji - Cytadela 2012, 13-14 października 2012

/ 16 zdjęć


W dniach 13-14 października na terenie Cytadeli Warszawskiej odbyły się ”Dni Rekonstrukcji – Cytadela 2012”. Zorganizowana została przez Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał” oraz Fundację „Legio I Adiutrix” we współpracy z Muzeum Niepodległości. W skład komitetu organizacyjnego weszli również przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych z Warszawy i okolic. Celem całego przedsięwzięcia była popularyzacje wiedzy z zakresu kultury i historii epok minionych.
Przez dwa dni na terenie przy Muzeum X Pawilonu prezentowały swój dorobek grupy rekonstrukcyjne zajmujące się okresami historycznymi od starożytności do II Wojny Światowej łącznie.
Stanowiska, ustawione chronologicznie pod kątem prezentowanej epoki, stworzyły ścieżkę edukacyjną zaczynającą się w obozie Rzymian i barbarzyńców a kończącą się na terenie „okupowanym” przez Armię Czerwoną. Dało to możliwość poznania historii ostatnich dwóch tysięcy lat.
Dzięki zaangażowaniu miłośników historii zwiedzający, głównie młodzież szkolna i akademicka, mogli zapoznać się m.in. z historią Imperium Rzymskiego, walk legionów z barbarzyńcami oraz jego upadkiem. Każdy mógł zagłębić się w czasy wikingów oraz początków Państwa Polskiego Mieszka I. Wojownicy tego okresu prezentowali swoje umiejętności w kolejnych starciach, gdy to Słowianie pokazywali jak skutecznie odpierać dzikich najeźdźców z północy. Na kolejnych stanowiskach swoją epokę prezentowały grupy rycerskie z czasów od wypraw krzyżowych do końca XV wieku. Rycerze stawali w szranki w honorowych pojedynkach, walcząc o względy pięknych dam. Kolejne epoki również licznie się zaprezentowały. Wystawiony został obóz XVII wieczny. Grupy napoleońskie zaprezentowały artylerię końca XVIII wieku i początku kolejnego stulecia. To właśnie ona decydowała często o sukcesach Napoleona Bonaparte.
Na tej imprezie nie zamknęliśmy się tylko w kręgu europejskim i śródziemnomorskim. Swoją dioramę wystawili także traperzy północnoamerykańscy, prezentując m.in. czym i jak „zdobywano” dziki zachód. Swoje obozy rozbili również żołnierze doby wojny secesyjnej. XX wiek reprezentowany był przez grupy rekonstruujących stroje i wyposażenie żołnierzy polskich z wojny polsko-bolszewickiej. Licznie stawiły się grupy z czasów II Wojny Światowej. Rekonstruktorzy z kolejnych grup prezentowali wyposarzenie armii fińskiej, niemieckiej oraz rosyjskiej. W ramach programu, jako ostatni jego punkt każdego dnia imprezy, organizowali niesamowite przedstawienie obrazujące walki o Wiedeń pod koniec wojny w 1945 roku.
Powyższe działania uzupełniały liczne kramy rzemieślników prezentujących wymarłe już niemal zawody. Podczas pokazów prezentowali uczestnikom techniki wyrobu przedmiotów codziennego użytku sprzed setek i tysięcy lat.
Imprezę wzbogaciły stanowiska m.in. takich instytucji jak Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich czy Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, które prezentowało swoją ofertę edukacyjną oraz którego pracownicy prowadzili co pewien czas wybrane zajęcia dla dzieci i młodzieży zebranych na imprezie. To wydarzenie, jakim były „Dni Rekonstrukcji – Cytadela 2012” , o niespotykanej wartości edukacyjnej ma szansę wbić się na długo w pamięć ludzką poszerzając wiedzę każdego kto przybył na teren warszawskiej twierdzy w dniach 13-14 października.

 


 

4.8
Oceń (12 głosów)

 

 

Dni Rekonstrukcji - Cytadela 2012, 13-14 października 2012 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł