Dni Rekonstrukcji - Cytadela 2012

/ 3 komentarzy / 5 zdjęć


W dniach 12-14 października 2012 roku odbędzie się na terenie Cytadeli Warszawskiej impreza rekonstrukcyjna, skupiająca odtwórców epok od starożytności do II Wojny Światowej.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Artylerii Dawnej Arsenał, Fundacja Legio I Adiutrix, Muzeum X Pawilonu oraz członkowie warszawskich grup rekonstrukcyjnych skupieni w komitecie organizacyjnym.

Impreza ta ma na celu propagowanie wiedzy historycznej, tak obecnie zepchniętej na margines w procesie nauczania. Podczas jej trwania grupy rekonstrukcyjne prezentują wybrane zagadnienia głównie, ale nie jedynie, militarne z okresu od starożytności do II wojny światowej włącznie.

Dzięki zaangażowaniu miłośników historii zwiedzający, głównie młodzież szkolna, będzie mogła zapoznać się m.in. z historią Imperium Rzymskiego, jego walk z barbarzyńcami oraz jego upadkiem. Będą mogli zagłębić się w czasy wikingów oraz początków Państwa Polskiego Mieszka I. Na kolejnych stanowiskach swoją epokę będę prezentować grupy rycerskie z czasów od wypraw krzyżowych do końca XV wieku. Kolejne epoki również licznie się zaprezentują. Wystawione zostaną obozy piechoty polskiej z XVII wieku, która to pod rozkazami m.in. Czarneckiego biła Szwedów podczas „Potopu”. Grupy około i napoleońskie zaprezentują sztukę wojenną końca XVIII wieku i początku kolejnego stulecia. Tu można liczyć na wyjątkowe pokazy artyleryjskie. Nie zamykamy się jednak tylko w kręgu europejskim i śródziemnomorskim. Swoją dioramę wystawią także traperzy północnoamerykańscy, prezentując m.in. czym i jak „zdobywano” dziki zachód. Swoje obozy rozbiją również armie doby wojny secesyjnej. XX wiek reprezentowany będzie przez grupy rekonstruujących stroje i wyposażenie żołnierzy polskich z wojny polsko-bolszewickiej. Licznie stawią się także grupy z czasów II Wojny Światowej, rekonstruujące żołnierzy polskich września 39 roku, ich przeciwników niemieckich, aliantów wschodnich i zachodnich jak i jednostki niemieckie końca wojny.

Powyższe działania uzupełniać będą rzemieślnicy prezentujący wymarłe już niemal zawody. Podczas pokazów kowalskich i garncarskich uczestnicy będą poznawać techniki wyrobu przedmiotów codziennego użytku ludzi sprzed setek i tysięcy lat.

Impreza dla zwiedzających odbywać będzie się w godzinach 10-19 w sobotę i 10-16 w niedzielę.

Szczegóły na www.dnirekonstrukcji.cba.pl
oraz http://www.facebook.com/events/141822312626065/
Forum dla grup biorących udział w imprezie www.warszawskiereko.mojeforum.net
Zgłoszenia chętnych na [email protected]

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2012-10-13
  • Organizator: 
    Stowarzyszenie Artylerii Dawnej

4.5
Oceń (12 głosów)

 

Lokalizacja


 

Dni Rekonstrukcji - Cytadela 2012 - opinie i komentarze

janwierzjanwierz
0
Dopiero po terminie komentarz w TV ,ale króciutko .... Za rzadko bywam na "Do Broni" ,wiec nie wiedziałem -a szkoda ! Mieszkam w Warszawie.... (2012-10-24 00:00)
TeodorTeodor
0
Kolejna edycja w przyszłym roku, zapraszamy! (2012-12-11 00:00)
zosia-liminskazosia-liminska
0
Witam chciałam wam polecić moją stronę na FC poświęconą Obuwiu średniowiecznym replikom .Może ty potrzebujesz takiego obuwia wejdż i dołącz do grupy .https://www.facebook.com/groups/683575338477884/.Wszystkie buty szyte są ręcznie!!!! (2017-02-16 19:21)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu