Déjà vu w Jednorożcu???

/ 20 komentarzy / 11 zdjęć


Jako że 13 lipca przypadała kolejna rocznica rozpoczęcia jednej z najcięższych bitew na ziemiach polskich podczas I Wojny Światowej, chcąc oddać hołd poległym żołnierzom jak i ofiarom wśród ludności cywilnej, delegacja 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza udała się na cmentarz wojenny w Jednorożcu. W pełnym oporządzeniu, z replikami broni, z wieńcem i zniczami pomaszerowaliśmy na cmentarz położony na skraju Jednorożca. I po drodze zaskoczenie, kręci się sporo postaci w żołnierskich mundurach, widać znajome twarze... Okazało się, że trafiliśmy na jakąś rekonstrukcję walk z lipca 1915 roku. No cóż, nie będziemy stać i się gapić jak sroka czy wrona w gnat, złożymy wieniec, zapalimy znicze i wracamy. Ciekawość jednak zwyciężyła, i postanowiliśmy zostać i dowiedzieć się, co też będzie się działo po rekonstrukcji.

Zdziwienie, cofnęliśmy się w czasie o jeden rok, do 2012 czy co?
Przecież to już było...
No jednak nie, inne osoby jako organizatorzy, i koncepcja trochę zmieniona. Jest i wprowadzenie historyczne. No my czy nie my? Ale ale, jednak nie my, jest dodane coś nowego, jakieś postacie w żołnierskich mundurach snują się wokół ogniska rozpalonego na podwyższeniu cmentarza, i potem zanoszą zapalone znicze na kamienne stele okalające cmentarz. Na koniec modlitwa ekumeniczna. Hmmm, no to jednak może to 'deja vu'? Nie tylko ja mam takie wrażenie, koledzy z pułku tak samo... Parę osób spośród rekonstruktorów mówi to samo, tak samo kilkanaście osób 'cywilnych'.

Okazale się prezentował nasz wieniec i palące się znicze w świetle reflektorów, leżał jako jedyny złożony tego dnia... Niemy świadek tego całego zamieszania...

Z drugiej strony to miłe, że robimy tak dobrą robotę, którą warto kopiować i naśladować.

 


 

3.6
Oceń (18 głosów)

 

 

Déjà vu w Jednorożcu??? - opinie i komentarze

Stary KojotStary Kojot
0
Jakiś taki bardzo tajemniczy ten wpis... O co właściwie chodzi? Z tego, co pamiętam, działania w Jednorożcu animowało środowisko 14 PSS z Przasnysza. Czy coś się zmieniło?
(2013-07-14 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Pomysł okazał się na tyle dobry że zainteresował władze samorządowe na tyle ze dwaj wójtowie się dogadali. I Rozpoczęli wcześniej kampanie. kiedy chcieliśmy rozmawiać na ten temat poinformowano Nas że nie widzą potrzeby rozmowy. Od trzech lat w lipcu składamy tam wieniec i zapalamy znicze. Ku pamięci Wszystkich którzy zginęli w Wielka Wojnę. Mieszkańców Jednorożca, , żołnierzy rosyjskich i pruskich. I pomimo wielkiej pompy Nasz mały wianuszek był najpiękniejszy bo jedyny złożony tego dnia na cmentarzu. Bo przecież nie chodzi o "lans"tylko o zachowanie pamięci. (2013-07-14 00:00)
zsirazsira
0
Nie podoba mi się że z grupą która wcześniej składała tam wieniec i robi to od 3ch lat nie chce się rozmawiać na temat wspólnego uczczenia pamięci poległych . Takie postępowanie świadczy wg mnie że nie chodzi o godne upamiętnienie poległych tylko o coś innego.
Zb. Sira GRH Artyleria Krakowska.
(2013-07-14 00:00)
SnimkaSnimka
0
Witam fajnie że pamiętacie o takich miejscach, tylko chciałbym zauważyć że nie jest to jakiś wyścig kto pierwszy ten leszy. Proszę też nie wprowadzać ludzi na tym forum w błąd, nie byliście jedynym GRH który składał wieńce tego dnia na cmentarzu w Jednorożcu. Faktem jest to że w czasie kiedy rozgrywały się epizody rekonstrukcyjne Wy byliście sami na cmentarzu więc wasz wieniec był pierwszy, lecz owego dnia nie jedyny jak piszesz. Ponadto mieliście ze strony PSHO pisemne zaproszenie do udziału w naszym przedsięwzięcie na co daliście odpowiedz, że nie chcecie brać w tym udziału. Wiem jaki jest wasz cel w podjęciu tego wątku. Chcecie wywołać kolejną bezsensowną dyskusję na tym forum jacy jesteście ah, amy be. Byku nie pisz że wójtowie się dogadali i nie czepiaj się osób których sprawa nie dotyczy. Organizatorem tych działań o których mowa jest Gmina Jednorożec i PSHO, a mediatorem do rozmowy z gminą byłem ja. Zsira dobrze wyczuwasz, ten temat ma dwa oblicza i trudno zrozumieć te wpisy. Moim zdaniem jest to bicie piany, kiedy ktoś pisze o kimś na własnym forum źle. W formie ,, nie wiem czy to ważne ale..." (2013-07-15 00:00)
bykfernandobykfernando
0
1. Mój pseudonim na tym forum to bykfernando. . Po drugie większość spraw załatwia dla Was wójt gminy C. B. czy z upoważnienia czy nie nie wiem. A o Panu Piotrowskim cicho (proszę zobaczyć film z Ratowa 2013 grupa Wójta) Odpowiedź o nie widzeniu potrzeby spotkania z Nami Pana Wójta została mi przekazana przez pracownika gminy Jednorożec więc jednak dotyczy. . Tylko dzięki Naszym działaniom rok temu doszło do modlitwy ekumenicznej. A Pan "drogi" Snimko wypowiadał się krytycznie o całej uroczystości (proszę zajrzeć na na naszą stonę rok 2012 Manewry Jednorożec dzień 2). Prawda że pomysł bardzo dobry i medialny (ważne dla samorządowca) co zresztą potwierdziliście Swym działaniem. I dziwię się że Wy Panowie na niego nie wpadliście. Ps Rok temu to nie My próbowaliśmy wywołać bezsensowną dyskusję . Poproszę moderatora Naszej strony o podlinkowanie tego ciekawego (naprawdę ) wątku z przed roku. A zainteresowani sami wyrobią sobie zdanie czytając wypowiedzi Pana Snimki i Innych. Skoro na cmentarzy w Jednorożcu złożono jakieś wieńce czy wiązanki wcześniej tego samego dnia to gdzie one były? Może nową modą jest po paru godzinnym leżeniu zabieranie kwiatów i kładzenie w innym miejscu. Oszczędne i praktyczne (tylko My jesteśmy staromodni i wiązanka Nasza leży na cmentarzu do czasu jak ktoś nie wyrzuci, albo sami jak bywało nie uprzątniemy kładąc nową) Bym zapomniał prawdą jest że wysłaliście pisemne zaproszenie do współpracy ale w czasie spotkania zostało to przedstawiano w takiej formie że wolę przemilczeć. Rozumiejąc że sprawa jest poważna i zarząd nie jest w stanie podjąć samodzielnej decyzji w tej sprawie odwołaliśmy się do zasad demokracji i w tajnym głosowaniu podjęliśmy decyzję braku współpracy do końca 2013 r co zobligowało zarząd koła do wystosowania odpowiedniej odpowiedzi i przestrzegania ., Gdzie użyto sformułowania nie wiem czy to ważne ale..? Kto napisał o kimkolwiek źle? Osobiście chwalę i cenię ludzi którzy nie zasypiają gruszek w popiele i pomimo że do wyborów jest ok. 15 miesięcy myślą żeby dalej pracować dla dobra Naszych Małych Ojczyzn. (2013-07-15 00:00)
bykfernandobykfernando
0
A o Uroczystościach w Jednorożcu nie było wtedy mowy. Wystarczy porównać wpisy zapowiedzi imprez na portalu dobroni.pl I czas ich zamieszczenia. (2013-07-15 00:00)
FaZaFaZa
0
http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,manewry-rekonstrukcyjne-przasnysz-dzien-i,10893.html

Link o który mnie poproszono.

Inscenizacja przed cmentarzem przeprowadzona bardzo dobrze. Mi się podobało. Przedstawienie na podwyższeniu cmentarza również wzruszające, choć sceptycznie jestem nastawiony do tego rodzaju pokazów wiedząc, ze pod nogami mam zwłoki żołnierzy.

Odniosę się również do wypowiedzi Jacka (Snimki).
Masz rację. Członkowie naszej GRH odrzucili w utajnionym głosowaniu współpracę z PSHO. Jedną z przyczyn było zapewne to, że i tak ustaliliście miejsce i termin imprezy. Więc po co "mieszać wodę skoro i tak płynie". Tu chodzi o coś innego. Zgodnie z Waszą propozycją współpracy miała być inscenizacja na terenie dworku w Lesznie lecz nie było mowy o Jednorożcu. My jak co roku w rocznicę bitwy lipcowej przygotowaliśmy się do uroczystej wizyty i upamiętnienia poległych żołnierzy na cmentarzu w Jednorożcu (wszystko na własny koszt). W tym celu zaproponowaliśmy wójtowi Jednorożca spotkanie nie wiedząc, że już wójt rozmawiał z Markiem (wójtem gminy Czernice). Ku naszemu niemiłemu zaskoczeniu, odpowiedź wójta Jednorożca była prosta. "Nie widzę takiej potrzeby". Szkoda, że zapomniał co zrobiliśmy rok wcześniej gdzie kilkaset widzów oglądało uroczystości na tym cmentarzu. Więc zamiast w pełnym składzie wybraliśmy (choć przez PSHO pewnie niemile widziani) się symbolicznie z delegacją złożyć wieniec.
Jacku! Mówisz, że organizatorem imprezy była Gmina Jednorożec i PSHO. To wytłumacz dlaczego po sążnych i negatywnych komentarzach z uroczystości na tym cmentarzu w 2012 roku (link powyżej) przeprowadziliście praktycznie według tej samej narracji te uroczystości (nie licząc inscenizacji i przedstawienia na cmentarzu). W tamtym roku po relacji z manewrów naczytaliśmy się przykrych komentarzy ze strony członków PSHO a teraz sam stwierdzasz, że to my wywołujemy kolejną bezzasadną dyskusję. A może powinniśmy wcale tam nie przychodzić i wieńca składać wtedy wasza reputacja by nie ucierpiała. WYBACZ JACEK ALE KULTURY TROCHĘ w końcu dzięki naszej pracy, wiedzy i naszych kolegów dziś Ty jesteś rekonstruktorem.

(2013-07-15 00:00)
andy1968andy1968
0
Bardzo dobrze zorganizowana impreza, która miała upamiętnić żołnierzy z I wojny światowej. Ciekawie zrobiony fragment z cieniami poległych. Oczywiście bardzo dobry też drugi dzień. Ważne że dopisała publiczność , jak podało Tv Info było ponad 2 tys. osób. Po co te durne spory z których nic konstruktywnego nie wynika (2013-07-16 00:00)
ametystametyst
0
Bo kolesiostwo na najwyższym szczeblu gminnym swoje robi. andy1968 czytałeś komentarze z tego linka na górze? Tam jest odpowiedź. Snimka! Ile razy byłeś na tym cmentarzu zapalić znicza na Święto Zmarłych? Nawet w Obrębcu i Chojnowie nie byłeś ze świeczką. Przyjeliście tradycje 41 pułku i ani razu nie upamiętniliście poległych z tego pułku żołnierzy choćby w Święto Zmarłych lub w Święto tego pułku. O cmentarz w Czernicach tez nikt nie zadba i praktycznie już znika http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,czernice-borowe-cmentarz-i-wojna-swiatowa,8878 Ale pieniądze na piknik Wójt ma. W Lesznie był piknik ale nikt nawet zniczka na cmentarzu obok nie zapalił ba jak nie ma nawet tabliczki na nim a jest niedaleko szkoły. Pytałem na pikniku w Lesznie ludzi jak dojść do cmentarza to nikt nie wiedział gdzie jest dopiero kilku młodych chłopaków mi wskazało palcem "TAM" (2013-07-16 00:00)
SnimkaSnimka
0
Tak nawiasem mówiąc cmentarz w Jednorożcu jest miejscem publicznym ogólnie dostępnym a nie enklawą 14PSS. Miejsce pochówku w Lesznie znajduje się na terenie prywatnym i w chwili obecnej nie widnieje jako cmentarz ta informacja była podana podczas rekonstrukcji widocznie byłeś na innych sprawach skupiony Ametyst. Przez 17 lat z żołnierzami porządkowałem groby na cmentarzu parafialnym w Przasnyszu. W okresie mojej pracy w Monie zajmowaliśmy się też 4 grobami na cm.w Karwaczu wtedy też rok w rok w imieniu WP 1 listopada paliłem znicze na cmentarzach. W 2007 roku byłem w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Kuropatach, Ostaszkowie, Bykowni ponadto Lwowie na Kwaterze Polskich Orląt, Nowogródku- miejsce urodzenia A. Mickiewicza itp. Dodatkowo tego samego roku byłem na Monte Casino w rocznicę urodzin gen. Władysława Andersa. Więc Ametyst nie piep.. mi głupot o jakiś tam świeczkach. Dla mnie i mojej rodziny 1 Listopada to święto rodzinne związane z grobami bliskich a nie jakaś paradna manifestacja na materiał do neta. Faza to prawda że kiedy Was poznałem kupiłem sobie mundur, ale nigdy nie byłeś mi mentorem ani nauczycielem i na pewno nie dzięki waszej pracy stałem się rekonstruktorem, bo mnie nigdy do grupy nie przyjęliście. A to przecież ja was przygotowywałem do udziału w 11 listopada w Warszawie - zapomniałeś , ja wymyśliłem wam logo i składałem materiały promocyjne, oczywiście na podstawie waszej wiedzy, ja przez jakiś czas robiłem zięcia i prezentacje które umieszczałeś jako moderator brak Ci pamięci. Więc przemyśl słowo Kultura jakie do mnie skierowałeś. Na koniec sprawa ostatnia nie splagiatowałem żadnych waszych działań z zeszłego roku w Jednorożcu. Nie robiłem tam ( Apelu Poległych, Mszy Ekumenicznej) jak to Wy nazwaliście w tamtym roku. Z czym się nie zgodziłem co do nazewnictwa. My zrealizowaliśmy w rym roku małą namiastkę rekonstrukcji historycznej i program artystyczny oparty na tekstach własnych i tekstach wierszach nawiązujących do okresu wielkiej wojny i innych autorów. Takie zadanie realizowało PSHO w ramach porozumienia z Gminą. Do zadań Gminy Jednorożec należało zaproszenie Ordynariatu Polowego WP, celem oddelegowania kapłanów trzech wyznań do sprawowania stosownych obrządków liturgicznych, na terenie cmentarz z okresu I wojny w Jednorożcu zgodnie z procedurami i wytycznymi Ordynariatu Polowego MON. Jeśli chodzi o wątpliwość dlaczego my a nie Wy to robiliście odpowiedz pana wójta z jednorożca jest zrozumiała. Osobiście myślę że wasza oferta była zbyt mało atrakcyjna dla Gminy Jednorożec skoro wybrali naszą być może w oparci o doświadczenia z zeszłego roku tego nie wiem. O tych sprawach powinniście rozmawiać z władzami Jednorożca. (2013-07-16 00:00)
Darth SimbaDarth Simba
0
Coraz ciekawiej się robi, i coraz to ciekawszych rzeczy się człowiek dowiaduje. Nie będę wnikał gdzie kto jeździ i czy cmentarz jest prywatną enklawą tej czy innej grupy. Miejsce publiczne i każdy ma prawo tam wejść, ale i obowiązek zachowywać się godnie. Dziwi mnie tylko jedno. Rok temu ze strony części członków PSHO sypały się na nas gromy, że "nie regulaminowo", że "apel był a nie powinno", a to a tamto a owo... W tym roku z niewielkimi szczegółami zrobiliście to samo, oczywiście inaczej nazwane, i jakoś nie przeszkadzało że to "nie byli żołnierze polscy", bo i takiego sformułowania ktoś użył. Hipokryzja czy może po prostu potrzeba chwili? Co do grobów żołnierskich na cmentarzu w Karwaczu, to pominę milczeniem "opiekę ze strony MON-u", bo od wielu już lat groby niszczeją, i jak jakaś litościwa ręka nie zapali tam świeczki na 1 listopada, to pies z kulawą nogą tam nie przejdzie. A że jestem tam dość często, to widzę co się dzieje. I parę świeczek zapaliłem, czy nawet poprawiłem przewrócony krzyż z tabliczką, ale nie wiem czy się tym chwalić, bo jeszcze się dowiem że niepotrzebnie, bo się "opiekują". Dochodzi do paradoksu, bo bez problemów możemy współpracować z szeroko rozumianą władzą poza naszym powiatem, a "u siebie" nie możemy się przebić z organizacją czegokolwiek, bo nie mamy odpowiedniej "siły przebicia" w postaci wójta gminy w swoich szeregach. Nie wiem, czy to przypadek, czy po prostu norma. A nie zamierzamy wykorzystywać animozji pomiędzy włodarzami tej czy innej gminy do rozgrywania partii kart znaczoną talią. Myślę, że nie zdradzę tajemnicy, jeśli powiem że spróbujemy kolejnego podejścia i zobaczymy jak nas potraktuje nasza władza szczebla od gminy wzwyż. (2013-07-16 00:00)
ametystametyst
0
Snimka! Ty chyba nosem komentarze czytasz. Nie pisałem co robiłeś w wojsku tyko pytałem czy jako prezes stowarzyszenia historycznego z raz zorganizowałeś uroczyste złożenie wieńca w rocznicę założenia 41 pułku lub czy wysłałeś kogoś z grupy do zapalenia znicza w Święto Zmarłych choć w najbliższym cmentarzu. Robiliście odtworzenie wydarzeń z Bitwy przasnyskiej i wystarczyło symboliczne zapalenie znicza lub złożenie wieńca na sąsiednim cmentarzu niedaleko szkoły. To że teren prywatny nie znaczy, ze nie można tam wejść. Można bo to miejsce pamięci żołnierzy walczących w tej bitwie. Do kłamstw z przezwisk z twojej strony to już każdy przywykł. Faza wyraźnie napisał że nie wiedzieli o tym że kolesie wójtowie się dogadali chcąc złożyć wieniec. Wójt Jednorożca powinien się spotkać i wysłuchać a nie słuchać wójta Czernic. Więc nie wyskakuj żeście zrobili to lepiej i was przyjeli bo z tego co wiem 14ty i tak nie planował zadnej rekonstrukcji w tym roku kosztem Powstania Styczniowego tylko chcieli uroczyście złożyć wieniec w rocznicę bitwy w porozumieniu z gminą Jednorożec. Ja zawsze będę 14mu dopingował bo Oni idą przez pamięć poległych a nie przez władzę. Piknik miał być przy dworku a nie był, kolejka miała jeździć a nie jeździła a to przecież PSHO obiecało. Snimka! Nie widzę w tobie osoby uczciwej i wiem co powiedziałeś po święcie jednostki osobom wojskowym pod adresem 14-go ale nie będę cytował przekazałem to Fazie. (2013-07-16 00:00)
zsirazsira
0
Chciałbym zaznaczyć że 14 PSS dzięki swojej aktywności ma już wyrobioną dobrą opinię w Polsce w ruchu reko a przez to i Przasnysz jest znany szerzej. Nie chciał bym rozstrzygać kto tam ma rację. Wydaje mi się że wysuwane względem siebie oskarżenia są błache i tylko szkodzą obu stronom. Dlatego radził bym aby obie strony siadły ze sobą przy "okrągłym stole" i po dyskusji doszły do porozumienia i działały razem . Byłoby to z korzyścią dla wszystkich.
Zb. Sira  GRH  Artyleria Krakowska.
(2013-07-17 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Masz rację Zbyszku, ale każda próba rozmowy "przy okrągłym stole" jest fiaskiem, okazuje się że stół jest przynajmniej ośmiokątem. Ładne miło słowa ze strony PSYHO i równocześnie przedstawianie Nas w złym świetle przed Samorządowcami itp. (2013-07-17 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Przepraszam błąd napisałem PSYHO a powinno być PSHO (2013-07-17 00:00)
zsirazsira
0
A co to jest PSHO ?  Zważywszy fakt że  14PSS jest znany i ceniony od kilku lat przez grupy
z Krakowa, Przemyśla, Gorlic itd uważam że i dla samorządowców winno to być ważne i nie powinni różnicować grup ze swojego terenu (o ile tak robią). Mam jednak nadzieję że się dogadacie i dobra opinia dotyczyć będzie wszystkich  z Przasnysza. Wszak wszyscy chyba mają  jeden szczytny cel .
(2013-07-17 00:00)
FaZaFaZa
0
Bardzo Cię proszę Robercie (ametyście) o nie cytowanie moich wypowiedzi w wersji zmienionej. Dotyczy wójtów. (2013-07-17 00:00)
SnimkaSnimka
0
Faza dobrze że wychwyciłeś wątek u Ametysta dotyczący ,,kolesi wójtów". Niedawno robiliście z jednym z tych jak to napisał napisał Ametyst wójtów imprezę dotyczącą powstania a teraz taki strzał w kolano przez jednego z was bo Ametyst jest w waszej grupie. Jeśli będziecie dalej tak sobie strzelać w nogi to oskarżanie nas o złe światło rzucane na was jako 14PSS w relacjach z władzami i tak nie ma sensu, bo sami się eliminujecie. Wiesz Ametyst ludzie jednak czytają i myślą a zwłaszcza osoby publiczne. Ale cóż poleciało więc życzę udanych rozmów z władzami w przyszłości. Poza tym jeśli 14PSS na ten rok nie planował żadnych działań w obszarze I wojny to o co ten dym a zwłaszcza pod waszym artykułem. (2013-07-18 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Pozostaje zapytać My ten dym robimy? Impreza dotycząca powstania była organizowana z Stowarzyszeniem Ziemi Jedenorożeckiej a nie z Wójtem Gminy Jednorożec. Ludzie czytają i myślą - wszyscy ludzie. (2013-07-18 00:00)
FaZaFaZa
0
Osoby dopisane do strony nie mają obowiązku należeć do GRH. Ametyst nie należy. Dopisują się do stron również ich sympatycy. Na Facebooku też są wciskane polubienia i to w setkach. Dobroni nie ma takiej możliwości więc sympatycy mogą się dopisywać do ulubionej strony i są akceptowani albo nie przez moderatora. Niebawem zamieszczę zakładkę na naszej stronie z profilami "strzelców" czyli osób wpisanych na listę grupy. Wracając do postu powyżej w którym prosiłem o kulturę to chodziło mi o zwroty do osób, w tym przypadku do prezesa koła. Znamy Jego posturę ale skracanie przydomku do treści obraźliwej miłym nie jest i z tego co wiem bykfernando pod Twoim adresem nie ubliżył. Pisałeś w innym komentarzu, że nie piszesz uwag by nas skłócać. Ja dlatego też nie piszę. Są jednak fakty z przeszłości z którymi się nie zgodzę np; że Ciebie do 14pss nie chcieliśmy przyjąć. Co spotkanie pytaliśmy czy do nas się dopisujesz. Tego chyba publicznie nie zaprzeczysz? Ja również żadnych kłótni nie chcę bo po co to komu. Mamy wspólną pasję (historia) ale jest też demokracja i każdy za swój wpis zgodny z regulaminem portalu lub nie odpowiada. Pozdrawiam! Ps; nigdy nie zaprzeczyłem, że nam pomagałeś czy nas wspierałeś. (2013-07-18 00:00)

skomentuj ten artykuł