Diekirch National Museum of Military History - Luksemburg

/ 6 komentarzy / 120 zdjęć


W tym roku po raz kolejny wybraliśmy się z Belgijskie Ardeny i wzięliśmy udział w imprezie historycznej, jednak nie o tym tu mowa, reportaż z samej imprezy widzianej naszymi oczami zamieszczę później . Korzystając z jednego dnia wolnego po zakończeniu imprezy, wraz z kolegami z Panzer Lehr , oraz 101 AB wybraliśmy się do Luksemburga do Narodowego Muzeum Historycznego w Diekirch.

Muzeum w Diekirch znajduje się w północnej części Luksemburga w niewielkim miasteczku noszącym tą samą nazwę . To właśnie 18 Stycznia 1945 roku w Diekirch Amerykańska 5th Infantry Division przekroczyła rzekę Sauer i sforsowała Linię Zygfryda. Muzeum na nasze szczęście jest otwarte 7 dni w tygodniu i pomimo poniedziałku kiedy większość muzeów jest zamknięta można spokojnie tu przyjechać. Wstęp w grupie 14 osób kosztował nas 3 Euro od głowy.

Mieliśmy już okazję zwiedzić kilka muzeów w Belgii i mogę śmiało stwierdzić, że muzeum w Diekirch rzuca wszystkie inne na kolana. Ilość eksponatów zgromadzonych w muzeum jest PORAŻAJĄCA . Dokładne i wnikliwe oglądnięcie każdego elementu zajęłoby zapewne kilka dni. Większość manekinów na których prezentowane jest umundurowanie i wyposażenie ustawione jest na bardzo realistycznych i ciekawie zaaranżowanych dioramach przepełnionych szczegółami . Gołym okiem widać, że osoby tworzące muzealne dioramy posiadały ogromną wiedzę w temacie. Odniosłem wrażenie, że twórcy bardziej skupili się na przedstawieniu zaplecza frontu poprzez pokazanie punktów opatrunkowych , kuchni polowych oraz punktów łączności co stanowi ciekawą odskocznie od sztampowych dioram 'bojowych'. Jednak nawet te zostały przygotowane z pieczołowitością i są niezwykle ciekawe.

Jednym z największych plusów muzeów w Diekirch jest możliwość dotknięcia niektórych eksponatów, nie są w żaden sposób ogrodzone i nie ma zakazu ich dotykania .

Park maszynowy muzeum jest równie imponujący co zbiory rzeczy osobistych. W największej hali możemy podziwiać kilkadziesiąt pojazdów amerykańskich jak i niemieckich , wkomponowanych w dioramy i scenki rodzajowe. Pojazdy wyglądają jakby przed chwilą zostały wstawione do hali prosto z frontu , są brudne ubłocone co wygląda niezwykle realistycznie.


Podsumowując, muzeum w Diekirch to dotychczas najlepsze muzeum jakie było mi zwiedzić. Przedstawione przeze mnie zdjęcia są tylko małym wycinkiem tego co się tam znajduje. Serdecznie wszystkich zachęcam do nadrobienia kilometrów przy okazji przebywania w Belgii , na pocieszenie mogę napisać, że ceny benzyny w Luksemburgu są niższe niż w Polsce, więc tym bardziej warto !


Autorem zdjęć jest Karol Dłubak

Zapraszam do odwiedzania strony internetowej mojego Stowarzyszenia , oraz profilu fanowskiego grupy na Facebooku:

http://www.die-freiwilligen.pl/
https://www.facebook.com/DieFreiwilligenAssociation

 


 

5
Oceń (18 głosów)

 

Lokalizacja

 

Diekirch National Museum of Military History - Luksemburg - opinie i komentarze

Kangur AIFKangur AIF
0
Aaaaach te zachodnie muzea... robią wrażenie... (2012-12-20 00:00)
Stary KojotStary Kojot
0
A zwłaszcza system zabezpieczenia eksponatów. W Diekirch zdziwiło mnie, że ekspozycja jest odgrodzona tylko... sznurkiem, a muzeum obsługuje... jeden pracownik, sprzedający bilety. Nie ma pań salowych, pilnujących aby nie dotykać eksponatów, nie ma niedostępnych oszklonych gablot... Inny świat... (2012-12-20 00:00)
Otto KohlOtto Kohl
0
To prawda, na samej ekspozycji nie ma żadnego pracownika :) . (2012-12-20 00:00)
milionmilion
0
Również polecam to muzeum. Byłem w nim już 4 razy i na pewno tam wrócę. Za każdym razem można odkryć coś nowego. Mają nawet Vis-a w kolekcji oraz wiele ciekawostek. Dorównuje mu jeszcze muzeum Bugnez44 koło Malmedy. W przyszłym roku ponownie otwiera się po rozbudowie muzeum Bastogne. Ciekawe co tym razem pokażą. Dotychczas było to jedne z najskromniejszych. Pozdrawiam R.B. (2012-12-20 00:00)
Otto KohlOtto Kohl
0
Bougnez44 jest dużo skromniejsze od Diekirch , opisywałem je już na tym portalu. Co ciekawe w remoncie jest również muzeum w La Glaize , przed którym stroi Tygrys Królewski - ciekawe jak zmieni się ekspozycja po remoncie. (2012-12-21 00:00)
kuba18kuba18
0
Bardzo pożyteczny jest taki artykulik. Wielkie dzięki dla Autora!
(2013-01-09 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu