Dezerterzy - Prawdziwa Nieopowiedziana Historia II Wojny Światowej

/ 5 zdjęć


[p]„Dezerterzy”
Charles Glass
Charles Glass znany korespondent wojenny (był głównym korespondentem na Bliskim Wschodzie ABC News 1983/93) pisarz i historyk w swojej książce „Dezerterzy” opisał historie losów kilku żołnierzy. Bohaterowie jego książki zdezerterowali z wojska. Zastanawiającym faktem jest łatwość, z jaką to zrobili, ale jeszcze chyba bardziej zaskakuje ich życie, które wówczas wiedli. Napadali na wojskowe transporty, bawili się kiedy ich koledzy walczyli w armii. Glass przedstawił nam poruszającą opowieść o zagubionych żołnierzach – nie umiejących odnaleźć się w obliczu wojny, wszechobecnej śmierci. Książka ta to jeszcze jedna prawdziwa nieopowiedziana historia II wojny światowej tym bardziej ciekawa, bo podparta analizą licznych dokumentów z archiwów wojskowych, protokołów posiedzeń sądów wojennych, wspomnień, gazet i listów z tamtego okresu. Książka ta to prawdziwy obraz reakcji ludzi w obliczu strachu przed zabijaniem i śmiercią. Polecam!
A. Buła
Autor książki podczas pobytu w Warszawie Grand Hotel w dniu 27 maja 2014 roku udzielił wywiadu użytkownikom portalu dobroni.pl
Poniżej bezpośrednia relacja z wywiadu:
Czy uważa pan, że dezercja w wojsku podczas działań wojennych to proces powtarzalny i czy można przewidzieć, Czy żołnierze będą dezerterować?
Charles Glass : Armia Amerykańska próbowała robić testy psychologiczne na żołnierzach czy są skłonni do dezercji. Przypuszczano, że ludzie pochodzący z pewnych środowisk, z rozbitych domów ( rodzin) itp. będą mieli większe prawdopodobieństwo dezercji niż inni. Ale odkryto, że nie ma żadnych sposobów na przewidzenie kto się załamie - kto zdezerteruje w czasie walki.
Czy to wynika z danej sytuacji i osobowości danej osoby?
Ch . Glass Jeżeli w danej sytuacji znajdują się dwie osoby one zareagują inaczej ale z góry nie można przewidzieć, która zareaguje pierwsza i w jaki sposób.

Nasz kraj ponad 100 lat był pod zaborami i dla żołnierza Polaka walczącego w zaborczych armiach dezercja była sprawa honoru.
Ch. Glass Jeżeli myśli o tym się w tego typu kategoriach to rzeczywiście można traktować że walka dla wroga ( w armii wroga ) jest czymś haniebnym i dezercja przy pierwszej możliwej okazji jest –może być uznawana za coś chwalebnego!
** Jednak ja opisuje sytuacje w której ludzie walczą dla swoich własnych krajów i są tak naprawdę lojalni wobec swoich krajów i nie chcieli dezerterować i nie zdezerterowali dlatego że chcieli zdezerterować i nie zastanawiali się czy jest coś honorowego czy haniebnego w dezercji. Zdezerterowali ponieważ załamali się nerwowo. Nie byli w stanie już więcej wytrzymać.

Jeden z użytkowników zwraca uwagę, że dla pana dezercja to proces nierozumienia osoby wplątanej w machinę wojny. Czy uważa pan, że dla części opisanych przez pana bohaterów –dezercja była jedyną formą ratowania własnego człowieczeństwa?
Ch. Glass To nie moje słowa tylko to są słowa jednego mojego bohatera mojej książki Johna Verona Baina, który sam powiedział ,że: nie może zostać ani dnia dłużej w armii ponieważ mógłby stracić resztę swojego człowieczeństwa. ** Służba w wojsku wymaga utraty części osobowości, części swojej indywidualności a co jest nieodłączną częścią jakby własnej osobowości. Dodatkowo sam proces zabijania jest czymś nienaturalnym ponieważ nie jesteśmy wychowani po to aby (żeby) zabijać ludzi, więc sam akt zabijania również kosztuje nas wiele osobowości –wiele naszego człowieczeństwa.

Użytkownicy podkreślają, że ciężko zwykłemu człowiekowi jest zrozumieć decyzje podejmowane w ogniu walki. Jak pan myśli, czy każdy żołnierz jest potencjalnym dezerterem a to czy tego dokona zależy od jakich czynników?

Ch. Glass To bardzo ciekawe pytanie! Ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego również, że w życiu codziennym każdy z nas ma potencjał –jest szansa że się załamie –załamie się pod wpływem tego co się dzieje w życiu codziennym, także trudno sobie wyobrazić że w sytuacji kiedy to co nas otacza jest bardziej stresujące, również możemy się załamać. Każdy żołnierz może załamać się pod wpływem tego co mu się przydarzy i zdezerterować czy też dokonać samookaleczenia –to jest jak najbardziej prawdopodobne.
Dlaczego akurat teraz pan postanowił napisać książkę na temat? Co skłoniło pana do napisania tej historii?
Ch. Glass To nie jest tak, że ja wybrałem sobie ten określony czas, że będzie to znakomity czas na napisanie takiej książki. ** Teraz żyje i natknąłem się na ten temat i teraz napisałem na ten temat, gdybym żył 50 lat temu i natknął się na ten temat, być może też bym go opisał. Tak naprawdę żałuję, że nie natknąłem się na tren temat wcześniej bo wtedy miałbym szanse z większą ilością tych dezerterów rozmawiać osobiście.

Czy będzie dalszy ciąg tego tematu, czy książka będzie w częściach, czy będzie pan kontynuował ten temat?
Ch. Glass Na razie ten temat zakończyłem, teraz piszę książkę o tajnych agentach brytyjskich walczących we Francji w podziemiu francuskim w czasie II wojny światowej.[/p]

 


 

5
Oceń (7 głosów)

 

 

Dezerterzy - Prawdziwa Nieopowiedziana Historia II Wojny Światowej - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł