D-Day Hel 2014


Dziewiąta edycja
(70 rocznica wydarzeń w Normandii)
D-DAY HEL odbędzie się w dniach: 12-24.08.2014r.
Zapraszam serdecznie do zapoznania się z tematem, bo widzę, że jeszcze nikt tutaj o tej imprezie nie wspomniał, a szkoda bo jest to ogromne wydarzenie.

Co roku, w Helu, w sierpniu, przez tydzień rozgrywane są inscenizacje bitew w Normandii między innymi: lądowania aliantów na plaży Omaha.
Są to naprawdę bardzo ciekawe i realistyczne pokazy.
Podczas obchodów D-Day Hel mających miejsce już od 2006 roku możemy zobaczyć wiele ciekawych rekonstrukcji historycznych. Inscenizacje odgrywane są w trzech różnych plenerach: w mieście, w lesie i na plaży.
Wszystkie bardzo wiernie ukazują sytuację walk w 1944 roku. (w tym roku spodziewane wielkie atrakcje ze względu na rocznicę)
Każda z inscenizacji ma za zadanie przybliżyć nam historię w jak najciekawszy sposób.
Rekonstrukcje pozwalają spojrzeć na historię walk tego okresu nieco z innej perspektywy niż filmy czy książki.
Ten swoisty teatr jest czymś więcej niż tylko hukami petard.
Wszystkie inscenizacje są tworzone według scenariusza i towarzyszy im komentarz wraz z opisem historycznym w którym nie brak wzmianek na temat udziału polskich wojsk w bitwach na terenie Normandii.
Hel jest idealnym miejscem do odtwarzania takiej właśnie historii. Helskie plaże bardzo przypominają wyglądem wybrzeże Normandii, poza tym niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niewielki fragment helskich fortyfikacji ma bliski związek z umocnieniami Wału Atlantyckiego, który miał za zadanie przeszkodzić Aliantom w desancie.
Poza aspektami historycznymi tym co wywiera największe wrażenie na widzach są pojazdy wojskowe.
Podczas D-Day Hel obserwujemy jedno z największych zgrupowań pojazdów militarnych w Polsce. Pojawia się ogromny zakres sprzętu po obu walczących stronach.
Są to np.: M4A1 Sherman, Panzerkampfwagen V Panther, niszczyciele czołgów Hetzer oraz Marder II, amfibia DUKW, pojazdy typu kettenkrad, transportery opancerzone, wiele jeepów Willys, motocykli, samochodów, ciężarówek i inne.

Jednym słowem zapraszam i polecam!!!

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2014-08-12
  • Organizator: 
    Organizatorem Parady Historii D DAY Hel 2014 jest : Fundacja Ochrony Zabytków Techniki Militarnej z Bielska-Białej , Muzeum Broni Pancernej i Militariów im. Franciszka Biera z Bielska-Białej , Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu , Gmina Miasta Hel , Grupa Rekonstrukcji Historycznej 82nd Airborne Division „Paraglite”, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej AA7 .

5
Oceń (2 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
wybieram się tam!

 

D-Day Hel 2014 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu