Cmentarz z 1916 w Białowieży

/ 2 komentarzy / 6 zdjęć


Cmentarz znajduje się na terenie Parku Dyrekcyjnego a że w Białowieży są dwa parki znaleźć go łatwo. Teren cmentarza otoczony jest małym murkiem. Centralnie stoi tam mały monument z ledwie widocznymi wykutymi literami , mi udało się odczytać 916 . Najpierw zdziwiłem się ale gdy odnalazłem małą kartkę informacyjną wszystko stało się jasne . Niemcy utworzyli ten cmentarz w 1916 czyli chowali poległych ekshumowanych z rozsianych po okolicy mogił . Pochowani też są tam cywile a cmentarz nazywany jest ewangelickim. Na terenie parku stoi te pomnik Józefa Piłsudskiego ale to już temat na inny opis....

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

Lokalizacja

 

Cmentarz z 1916 w Białowieży - opinie i komentarze

fuchsifuchsi
0
Witam Radku, niedawno tez tam bylem i widzialem. Jak mi sie widaje mozne odczytac napis na tym nadgrobku, ale nie bylem przygotywany na to. Zrozumialem tylko, ze jest nadgrobek od kolegow z "jakis Landwehr...." formacja dla zmarlego kolegi. Z pomocy czystej wody i dobrego swiatla napewno sie uda. Na tym cmentarzu prawdopodbnie pochowano zolnierze ktore polegli albo zmarli w okolice. Wiedze zginela. pozdro (2015-09-02 00:00)
radoslaw-bielucradoslaw-bieluc
0
Witam ponownie, być może udało by się odczytać po oczyszczeniu ale czy można być przygotowanym na każdą sytuację , np. w Białowieży wyładowały mi się akumulatory w aparacie nigdzie nie mogłem kupić baterii (to chyba najlepiej sprzedający się towar w tym miasteczku) więc zdjęcia wykonałem aparatem z telefonu.... (2015-09-08 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu