Cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej.

/ 6 komentarzy / 8 zdjęć


Cmentarz żołnierzy rosyjskich zlokalizowany w lasach nieopodal wioski Kobylaki Wólka w pow. przasnyskim, gm. Jednorożec.

Cmentarz a praktycznie jego pozostałość zachowany w stanie szczątkowym. Na zarysie terenu widoczne dawne obwałowanie (czyt. ogrodzenie ) cmentarza z widocznymi jeszcze śladami nagrobków (oznaczone czerwonym kursorem na foto ). Poszukiwania tego cmentarza trwały już od jakiegoś czasu i dzięki pomocy kolegi udało się go odnaleźć. Mieszkańcy Wólki i Korysz wiedzieli, że istnieje lecz ze względu na duże obszary lasu nie potrafili go wskazać. Starsza Pani z wioski Kaki Mroczki opowiadała o tym cmentarzu. Z jej relacji a dokładnie jej śp. mamy wynika iż cmentarz posiadał tylko nasyp . W środku znajdowało się wiele mogił z drewnianymi ( brzozowymi ) krzyżami. Teren cmentarza pokazuje, że ludzka noga od bardzo dawna na jego terenie nie była. Świadczą o tym pozostawione praktycznie na wierzchu butelki i szkła. Na jednej zbitej butelce leżącej już za obwałowaniem istnieje napis "POSEN BERLIN HAMBURG" z wyraźną Gwiazdą Dawida co dowodzi iż okres II wojny odpada. Cmentarz zlokalizowany w bardzo trudnym do znalezienia lesistym miejscu. Przeglądając stare dokumenty topograficzne wynika, że od czasu Wielkiej Wojny był tu las.

Informacje o cmentarzu i ilości pochowanych tu Rosjanach znajdują się we wspomnieniach 3 pułku grenadierów konnych z Bydgoszczy. 3PGK walczył z piechotą i Kozakami pod Ul. Czerniakami 27 lutego 1915 w czasie odwrotu spod Przasnysza. We wspomnieniach opisano, że spoczywa w tym miejscu 68 Rosjan.

27 lutego 1915 roku miał miejsce szturm Przasnysza przeprowadzony przez I i II Korpus Syberyjski. Oddziały te zmusiły do odwrotu siły pruskiego I Korpusu.

Poniżej kilka fotek cmentarza oraz jego oznaczenie na mapie RKKA z 1936 roku. Dokładnej lokalizacji nie podaję ze względu na możliwość penetracji przez "hieny cmentarne". Odradzam również poszukiwania ze względu na duże obszary leśne. Być może niebawem większość cmentarzy z okresu Wielkiej Wojny zostanie oznaczona symboliczną tablicą informacyjną o miejscu i spoczywających. W tej ziemi mogą spoczywać też Polacy walczący w mundurach państw zaborczych.

Fot: Mariusz Maciaszczyk.

 


 

5
Oceń (6 głosów)

 

Lokalizacja

 

Cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej. - opinie i komentarze

dabwoj1dabwoj1
0
Mariusz gratuluję wytrwałości w poszukiwaniach w zbieraniu informacji o cmentarzu. Ciekawe miejsce i znaleziska. Pozdrawiam. (2014-08-06 00:00)
FaZaFaZa
0
Dzięki Wojtek! Praktycznie to już wszystkie możliwe do udowodnienia cmentarze w powiecie przasnyskim. Jest jeszcze kilka ale brak jakichkolwiek źródeł, tyle tylko co ludzie mówili. Teraz trzeba zająć się oznaczeniem i upamiętnieniem tych miejsc. We wrześniu będzie wystawa online w Archiwum Państwowym w Pułtusku. Gmina Przasnysz poprosiła mnie o podanie wszystkich i przedstawienie na wystawie. Opisałem i wysłałem. Miejmy nadzieję, że to zadziała i zabłysną te miejsca. (2014-08-06 00:00)
dabwoj1dabwoj1
0
Online - super chętnie obejrzę. Jak będzie już działać daj znać. Ja w Gąsiorowie na podstawie mapy określiłem cmentarz podobny do tego który opisywałem już na portalu lecz trzy razy mniejszy. Widać obwałowanie ale żadnych innych śladów. Przejeżdżam tam w weekendy i nie mam możliwości przyjrzeć się bliżej czy moje przypuszczenia są słuszne. (2014-08-07 00:00)
HU13ERTHU13ERT
0
Panie Mariuszu a jest gdzieś teraz dostępna lista tych cmentarzy? Zajmuję się ich ewidencją na terenie północnego Mazowsza i może mógłbym coś uzupełnić. Bardzo buduje mnie informacja o takiej współpracy z AP z Pułtusku bo moja w temacie cmentarnictwa wojennego spełzła na niczym. Pozdrawiam. Hubert (2014-08-18 00:00)
radoslaw-bielucradoslaw-bieluc
0
Witam i że tak się w trące znak na butelce to wcale nie jest "gwiazda dawida" tylko "gwiazda piwowarska" starożytny symbol piwowarów, przed wojną stosował go chyba browar z Gorzowa Wielkopolskiego i z Trzcinnicy... Pozdrawiam (2014-09-29 00:00)
FaZaFaZa
0
HU13ERT. Przepraszam, ze tak późno ale dobroni.pl nie posiada komunikatów o nowym komentarzu a posiadam wiele wpisów. Lista (ale tylko powiatu przasnyskiego) jest na naszej stronie dobroni.pl. W naszym powiecie tez ciężko ruszyć temat choćby upamiętnienia tych cmentarzy. Dzięki radosław-bieluc za uwagę i zapewne masz racje co dowodzi raczej, ze butelka i tak była w tym miejscu od lat zważywszy na to, ze miejsce jest na odludziu i w głębi lasu. (2016-03-06 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu