Cmentarz Na Rossie w Wilnie Zdewastowany

/ 19 komentarzy / 8 zdjęć


Cmentarz Na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. W skład zespołu cmentarnego wchodzi Stara Rossa (1769), Nowa Rossa (1847), Cmentarz Wojskowy (1920), mauzoleum Matka i Serce Syna (1936).

18.06.2012r. o godzinie 20:34 zadzwoniła do mnie ciotka Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska właśnie z tą smutną informacją.

Zachowane na cmentarzu obiekty zabytkowe znajdują się w złym stanie technicznym a teraz zostały zdewastowane i zbeszczeszczone. Najbardziej ucierpiał grób, w którym - na wileńskim cmentarzu na Rossie - pochowane jest serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka, granitowa płyta została pomazana Farbą olejną i zauważono próbę skuwania liter z płyty nagrobnej. Zostały również zdewastowany cmentarz wojskowy.
W TVP Info w pasku u dołu ekranu pojawiła się informacja na może 5 minut ( rozumie „poprawność polityczna”).

Więcej informacji na poniższym linku.

http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/394856,litwa-grob-w-ktorym-lezy-serce-marszalka-jozefa-pilsudskiego-pomazany-farba.html

 


 

4.8
Oceń (17 głosów)

 

 

Cmentarz Na Rossie w Wilnie Zdewastowany - opinie i komentarze

FaZaFaZa
0
Bardzo dobrze Tomaszu, że o tym informujesz i pamiętasz. Mam nadzieję, że wandali grobów naszych przodków szybko znajdą. (2012-06-19 00:00)
zsirazsira
0
Z przykrością czytam o tym nie pierwszym wandaliżmie na Litwie. Coraz więcej zdarza się tam nieprzyjaznych "gestów" względem Polaków. Uważam że strona polska w tej sytuacji powinna zająć twarde stanowisko względem Litwy , bo czasem wygląda tak jak byśmy się ich bali i przechodzili nad takimi "gestami" do porządku dziennego .
(2012-06-19 00:00)
Pilsudski1920 Pilsudski1920
0
Nie wszystkie groby opisałem ponieważ, więcej jest takich przykładów wandalizmu. (2012-06-19 00:00)
Pilsudski1920 Pilsudski1920
0
Oprócz zdewastowanych grobów rodziny Piłsudskich to również są zdewastowane groby zwykłych Polaków (cywilów i obywateli) wtedy mieszających na litwie. (2012-06-19 00:00)
Damiano93Damiano93
0
Na każdym grobie widnieją litewskie symbole więc to sugeruje nam kto tego dokonał. To jawny akt wandalizmu i pogardy dla Polaków od Litwinów. (2012-06-19 00:00)
slupski1slupski1
0
Widzę, że pozamiatane. Gdyby nie informacja od kolegi post przeszedłby w ogóle nie zauważony. Czy to generalnie ogólne tendencje dobrego tonu "europejskiego", że nie pisze się o "takich" sprawach, aby nie burzyć poprawności politycznej? Zauważyłem też w jednym z wątków, że nie wypada bronić Naszego godła, bo jak to wygląda w oczach innych. Guzik mnie to obchodzi. Nie po to m. in. w mojej rodzinie życie oddawano w przestrzeni historycznej, abym ja, w wolnym już kraju miał się czegoś wstydzić. Raczej niech wstydzą się wolnomyśliciele i poprawni politycznie, bo zacierając pamięć o korzeniach nie stajemy się wyczuleni na sens symboliki narodowej. A od tego to już blisko do symboliki przeszłości spłyconej, bez wyrazu, którą można sobie ewentualnie naszywać, ubierać się przy okazji imprez, pochodów itp. (2012-06-20 00:00)
zsirazsira
0
Brawo Jacek. Podpisuję się pod tym co napisałeś. Coś wygląda że jest mało takich co ich to obchodzi. Zobacz jaki jest odzew na ten artykuł. Oprócz FaZy odezwał się tylko jeden młody człowiek Damiano 93  wychowany widocznie w duchu patriotycznym (moje wyrazy uznania). A kol. FaZa  z całym szacunkiem dla niego chyba wierzy w cuda.
(2012-06-20 00:00)
IRKUTIRKUT
0
Tak leją nas w policzek a my nadstawiamy drugi !!! Plują w twarz mówimy że deszcz pada !!! Takich mamy rządzących na Wiejskiej w Warszawie ( obrońcy narodu ) Jak długo jeszcze będzie trwać taka sytuacja ! Lepiej haratnąć w gałę i oskubać własny naród -dla poprawności politycznej- (2012-06-21 00:00)
Darth SimbaDarth Simba
0
Byłem na Litwie w 2003, i mimo krótkiego pobytu, dało się odczuć, a i zobaczyć, jak traktują Polaków. W muzeum bezbożnictwa ;) ( dawny kościół pw. św. Michała chyba ) mapa z zaznaczonymi kolorowymi liniami, przedstawiającymi ( mogłem kolory pomylić ): - zielony granica Litwy z lat 1919 - 1939; - czerwony "linia polskiej okupacji do roku 1939" ( sic !!! ); - żółty granica Litwy "właściwej" czyli Augustuvas i Suvalkai litewskie... Udawanie, że nie znają polskiego, po zagadnięciu w paru językach dopiero rosyjski przynosił skutek, momentalnie "Ja rozumiem po polsku!!!". Muzeum w zamku w Trokach, gdzie polskojęzyczny przewodnik "podczas polskiej okupacji...". Zorientował się że palnął, to "yyyy... eeee... noooo... jak tu byli Polacy, to zamek odrestaurowali..." Niestety, ale polscy politycy, zarówno z lewa jak i prawa "rozpuścili" Litwinów. Pierwsi dlatego, że w imię dziwnie pojętej przyjaźni pozwalali im na bardzo dużo, bo to "wicie, rozumicie przyjaciel", i "nie można z nimi normalnie, trzeba ustąpić", a drudzy w antyrosyjskim zaślepieniu nie dość, że milczeli o zbrodniach popełnionych na Polakach, dawnych Kresach przez inne nacje niż mityczni "sowieci", to jeszcze nie reagowali, gdy Juszczenko honorował Banderę, a litewski parlament w obecności prezydenta RP przyjmował ustawę o języku. Dixi. (2012-06-21 00:00)
zylkoszylkos
0
Byłem na Litwie 1 V 2011r-to co mnie zaskoczyło to szaro,buro i ponuro,ale markiety w Kownie na obwodnicy,że chocho,Niemen zarosnięty jak dzikie chaszcze,-bida,a i na Polaków i Rosjan krzywo patrzyli,cóż zrobic,upośledzenie...no i flagi na autach litewskie i wszędzie tiras automobilas,jedynie chleb kilkanaście rodzajów palce lizac,może z cmentarzem to celowe działanie...taki naród. (2012-06-21 00:00)
zsirazsira
0
Czy Litwini zdają sobie sprawę że tak postępując doprowadzą do tego że nasze sympatie odwrócą się w inną stronę.  A tak mały naród powinien wiedzieć że dobrze mieć większego przyjaciela który się za nimi wstawi. A to po takim postępowaniu może się to zmienić.
(2012-06-21 00:00)
slupski1slupski1
0
Wycofuję się z pierwszego zdania, które napisałem 20 czerwca. Jednak niepozamiatane. Przepraszam (2012-06-21 00:00)
LehuLehu
0
Wg mnie to skutek zacietrzewienia i nakręcania przeciwko sobie młodych, głupich ludzi. W tym wypadku pewnie młodocianych wandali, którymi jakiś posrany cwaniak manipuluje i wykorzystuje do tego typu akcji... (2012-06-21 00:00)
Kangur AIFKangur AIF
0
W tym wypadku użył bym bardziej sformułowania Litewscy nacjonaliści niż młodociani wandale. Niestety nacjonalizm ma taką samą twarz w każdym kraju jak świat długi i szeroki, choć czasami przybiera mniej lub bardziej drastyczne metody działania. (2012-06-21 00:00)
LehuLehu
0
z jakiej oni by strony politycznej oni by nie byli to według mnie swoim zachowaniem zasługują na miano bandy umysłowo upośledzonych małp i tyle. A tego kto prowadzi do takiego zachowania młodych ludzi powinno się karać na pierwszym miejscu... nikt nie rodzi się z nienawiścią do innych. (2012-06-21 00:00)
jacbyd72jacbyd72
0
Wydaje mi się, że nasi politycy w imię dodrosąsiedzkiej współpracy za bardzo się ugięli w stosunku do tego małego narodu, który jest pełen fobii na temat utraty swojej niepodległości i nienawiści do nas Polaków. Zapomnieli, że po upadku Polski ich kraj został wcielony do ZSRR gdzie funkcjoniował jako kolejna republika. Zapominają, że nasze Siły Zbrojne są jednym z gwarantów ich niepodległości i w ramach sił NATO nasi piloci strzegą litewskiego nieba. Jeżeli nie można się z nimi dogadać - negocjując - to uważam, że w stosunku do mniejszości litewskiej w Polsce nasz rząd powinien zacząć postępować podobnie - zlikwidować dwujęzyczną pisownię w miejscowościach przygranicznych - wpisy danych osobowych w dokumentach tylko w języku polskim. Matura, studia tylko język polski itp. itd. Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Trzeba im jeszcze zapowiedzieć, że zniesiemy te wszytkie niedogodnosci tylko wtedy gdy oni zrobią to samo i zaczną się zachowywać jak prawdziwi europejczycy w zjednoczonej Europie. (2012-06-21 00:00)
zsirazsira
0
jacbyd 72-świetnie to ujęłeś ,nic dodać nic ująć.
(2012-06-21 00:00)
Kangur AIFKangur AIF
0
W pełni popieram słowa kolegi jacbyd72. Najwyższa pora by nasi politycy zaczęli się martwić o swoich obywateli i ich prawa bez względu na to gdzie są, a nie patrzyli się na "dobrosąsiedzką współprace" - my się im podlizujemy, a oni mają nas w głębokim poważaniu i nie przejmują się ani sąsiadami, UE etc. Panowie politycy czas się chyba zająć mniejszością Litewską, tak jak u nich "zajmuje się" naszymi rodakami. Polska bez Litwinów przeżyje, gorzej odwrotnie... (2012-06-21 00:00)
slupski1slupski1
0
W zasadzie nie pisuję komentarzy w żadnych "śliskich" sprawach. Opiszę może tylko moje doświadczenie z Litwinem. W roku 1987 pełniłem służbę wojskową w Giżycku. Jako CK Galicjak nie miałem pojęcia o narodowościowych tarciach na tych terenach. W moich stronach tego problemu nie było, coś tam słyszałem o Słowakach ale to coś było mgliste. Pełniąc służbę oficera dyżurnego przyszedł przeze mnie wezwany do telefonu na dyżurkę żołnierz służby zasadniczej ( dzwoniła Jego mama). Zadał mi pytanie, które mnie bardzo zaskoczyło, czy może rozmawiać po litewsku. Ja Mu przytaknąłem i powiedziałem, że nie widzę żadnego powodu, dla którego miałbym zabronić. Wyszedłem do drugiego pomieszczenia, a co tam, niech sobie rozmawia. Jakież było moje zdumienie, gdy bardzo mi dziękował, że mógł rozmawiać w swoim etnicznym języku. Porozmawiałem sobie wtedy co w tym było dziwnego. Okazało się, że kadra ganiała za używanie języka litewskiego a ta Jego mama, gdy dzwoniła czasami na dyżurkę, nie mogła wszystkiego zrozumieć, co syn mówi, bo stały takie katy (często moi koledzy) i nie pozwalali mówić w etnicznym języku, przez co biedna kobieta płakała i liczyła dni do powrotu syna. No tak było ale wiadomo, gdyby opluto Nasze Godło, Flagę, itp różnie mogłoby się wtedy zdarzyć. (2012-07-10 00:00)

skomentuj ten artykuł