Cmentarz - koimeterion

/ 12 komentarzy / 4 zdjęć


Jest miły letni dzień, po raz kolejny wybieram się ze swoja Asią na wycieczkę w tereny związane z Bitwą nad Dolną Bzurą i Rawką. Tym razem kierunek południe, zamierzamy dojechać do granicy terenu moich badań nad walkami , które nawiedziły te rejony w latach 1914-15. Dojeżdżam do Kamiona k Skierniewic , są tam 2 cmentarze świadczące o zaciekłości walk wokół Skierniewic.

Za cmentarzem niemieckim trafiam na ślady świeżego wykopu. Podchodząc bliżej jeszcze się łudzę...
Nie, nie pomyliłem się- znowu ktoś wywleka ludzkie szczątki na powierzchnie... Ten ktoś to bezrozumna istota, która nie wie, że w poszukiwaniu guzika i klamerki od pasa bezcześci szczątki człowieka... Spacer już nie jest taki miły. Żadne z nas nie pojmuje, jakimi prawami rządzą się ludzie, którzy wykopali dziury na cmentarzu skrywającym szczątki żołnierzy cesarskiej armii.

Samo słowo „cmentarz” pochodzi od greckiego wyrazu koimeterion, które to słowo oznacza sypialnię. Słowo -koimeterion - składa się z dwóch części: Kajmao - śpię oraz Tereo - ochraniam, oznacza ono, zatem, miejsce ochraniające sen…


 


 

4.8
Oceń (13 głosów)

 

 

Cmentarz - koimeterion - opinie i komentarze

historykhistoryk
0
Szkoda, że allegro pozwala na wystawianie tego typu "fantów". (2009-07-02 00:00)
modelarzmodelarz
0
Szkoda, że takie rzeczy dzieją się w Polsce, a szacunek dla zmarłych jest wykładnią naszego człowieczeństwa i kultury, których jak widac nam brakuje. (2009-07-02 00:00)
jazlowiakjazlowiak
0
Bywałem na tych cmentarzach, kiedy były jeszcze źle oznakowane i zarośnięte, dzięki czemu polegli tam ludzie mogli z godnościa spoczywac w mogiłach. Cóż skoro są chętni do kupowania fantów z ograbionych grobów, to są i hieny, które je rozgrzebują. I co sie potem dziwić, że są i tacy co przeczesują tereny obozów koncentracyjnych. (2009-07-02 00:00)
RochRoch
0
Takie informację porażają mnie i smucą. Zadaję sobie wówczas pytanie - w jakim my kraju żyjemy jakimi jesteśmy ludźmi, jakim społeczeństwem Nie szanujemy nekropoli "obcych" wojsk a żądamy by nasze - choćby na wschodzie traktowano z czcią i szacunkiem. Niech sie jeden z drugim zastanowi nad zasadnością takich zachowań - pomyśli gdyby dotknęło to jego dziadka czy pradziadka. Nie sznujemy się na wzajem nie szanujemy zmarłych - strach pomyśleć co nas w przyszłości czeka. Zgadzam się że takich "znalezisk" nie powinno dopuszczać się do obrotu Liczę że szefowie Allegro będą na takie sytuacje reagować i kierować zawiadomienia do prokuratury. (2009-07-02 00:00)
jazlowiakjazlowiak
0
Szczególnymz ainteresowaniem powinny się cieszyć fanty w rodzaju " przypadkowo wykopane w ogródu pagony rosyjskie z I Wojny Światowej", lub "znalezione w kupie kompostu 20 niemieckich klamer, guziki do munduru i haki". Na pierwszy rzut oka widać, że te fanty pochodza z grobów i są wynikiem przemysłowego rabunku dokonywanego przez handlarzy. (2009-07-02 00:00)
WrotyczWrotycz
0
Jak się nie złapie drania z łopata na cmentarzu to ciężko będzie coś udowodnić. :( (2009-07-02 00:00)
mausermauser
0
Ja to załamany Panowie i Panie jestem... Ile ja się muszę nachodzić i nazałatwiać, żeby chociaż krzyż z tabliczka postawić na jakimś zapomnianym cmentarzu a jakaś k....a przyjdzie i dziury tam kopie. Tak jest na cmentarzu we Kamionie k Skierniewic, Wszeliwach, Stefanowie, Gradówku i in. Może jednak pozostawić je nieupamiętnione- mniejszy będzie do nich dostęp??? (2009-07-02 00:00)
RochRoch
0
Doskonale rozumiem Twoje rozgoryczenie i tą obezwładniającą niemoc na kretyńskie zachowania tej jak mam nadzieję, nieliczną grupę cmentarnych hien. Myślę jednak, że Twoje działania, ale także szeregu osób, którym bliska jest idea pamięci, mają głębszy sens. Pamięci o zmarłych opieka nad ich mogiłami wyróżnia nas spośród innych stworzeń na tym ziemskim padole. Wbrew wszystkiemu tym wszystkim należy się pamięć i mała świeczka - bowiem jak ktoś kiedyś powiedział naród bez historii pamięci nie jest narodem - jest grupą skazaną na unicestwienie. Dlatego mimo tych wszystkich bolesnych, smutnych i irytujących zdarzeń kontynuuj swoją działalność i wiedz, że jest ona potrzebna nam wszystkim i każdemu z osobna. (2009-07-02 00:00)
FALKOFALKO
0
Panowie, niedaleko mojej miejscowości jest również taki cmentarzyk, niewiele osób wie,że istnieje, nie oznaczony, zarośnięty, a mimo to jeszcze kilkanaście lat wstecz nie można było przejść przez te kilkanaście metrów kwadratowych, tyle było kamieni z wyrytymi nazwiskami, czeskimi, polskimi,niemieckimi,rosyjskimi,itd. z 1916r.Teraz pozostały chyba trzy sztuki, jeden tutaj leży trzech żołnierz rosyjskich, tutaj niemieckich oczywiście w języku niemieckim.Te kamienie prawdopodobnie stały się kamieniami budowlanymi.Kontaktowałem się nawet z Fundacją zajmującą się na szeroką skalę grobami niemieckich żołnierzy,ale niestety "gdyby to chodziło o II, a nie I wojnę"... (2009-09-13 00:00)
mausermauser
0
Jeśli Wy zainteresowani historią nie będziecie reagować na to co się dzieje w waszym regionie- takie obiekty przestana istnieć. Nie liczcie na władze lokalne. Sami bierzcie się do roboty. (2009-09-20 00:00)
mariusz12348mariusz12348
0
Zgadzam się z wami wszystkimi szukać można ale nie na cmentarzach . Też jestem miłośnikiem chodzenia z wykrywaczem jak i historii, ale nigdy mi nie przyszło do głowy żeby skopać mogiłę nieszczęśnika który tam został pochowany .Będąc kiedyś w Kamionie widziałem pokopane doły na pobojowisku i nawet osoba która to zrobiła nie raczyła zakopać dziurska po sobie . Proszę o nie traktowanie wszystkich poszukiwaczy jak hieny cmentarne żerujące na czyjejś śmierci . Upamiętnianie takich miejsc jest jak najbardziej potrzebne dla potomnych ,tylko zawsze znajdzie się czarna owca psująca reputacje innym wzbudzając niechęć
(2010-03-08 00:00)
syberjansyberjan
0
Hieny i tyle,groby są nietykalne.Można spotkać zdjęcia z takich wykopalisk na portalu odkrywcy.
(2010-08-02 00:00)

skomentuj ten artykuł