Cmentarz dwóch wojen w Szczytnie.

/ 11 zdjęć


Wyjeżdżając ze Szczytna w kierunku na Rozogi/Ostrołękę, po prawej stronie drogi mijamy kolejny cmentarz. Otoczony niewielkim laskiem, sąsiaduje ze stadionem sportowym. Spoczywają na nim zarówno żołnierze carscy, jak i żołnierze Armii Czerwonej. Ci pierwsi polegli w sierpniu 1914 roku, drudzy podczas ofensywy radzieckiej na Prusy Wschodnie w styczniu 1945 roku.
Miejsce spoczynku żołnierzy armii Mikołaja II oznacza drewniany prawosławny krzyż, spoczywa tu 32 poległych.
Żołnierzy Armii Czerwonej pochowano w kilkunastu masowych mogiłach, wedle informacji ze strony Urzędu Miasta Szczytno, spoczywa ich tu 1008. Zidentyfikowano tylko 106, reszta niestety bezimienna. Na niektórych mogiłach stoją tabliczki imienne, osobną tablicę ma lekarka Maria Fiodorowna Musorowa, czy starszy sierżant Wasilij Siergiejewicz Zajcew. Ewidencja poległych znajduje się w Urzędzie Miasta Szczytna, w pokoju nr 37, jak głosi informacja umieszczona na ogrodzeniu cmentarza.
Cmentarz jest w dobrym stanie, widać że mogiły są oczyszczone z chwastów i samosiejek, posadzone są kwiaty. Stało tez kilka całkiem niedawno postawionych zniczy.

Jako że przy samym cmentarzu trudno się zatrzymać, można zjechać na parking położony naprzeciwko stacji benzynowej, i przejść kilkanaście metrów pieszo.

 


 

4.5
Oceń (4 głosów)

 

Lokalizacja

 

Cmentarz dwóch wojen w Szczytnie. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu