Cień imperatora nad Płockiem.

/ 6 komentarzy / 21 zdjęć


W sobotnie południe 04.05.2013 w Płocku zwykły uliczny szum został przerwany miarowym stukiem sapogów. Przy Odwachu zabrzmiały głośne komendy w języku rosyjskim, a nieopodal katedry nad Wisłą żołnierze w ciemnozielonych mundurach zaczepiali niewiasty. Być może 150 lat temu też tak było. Sprawcami tej retrospekcji byli członkowie GRH ‘9 Rota 1863’, która została zaproszona przez władze Płocka do udziału w imprezach upamiętniających wydarzenia z 1863. ‘Sałdaty imperatora’ rozbili obozowisko przy obecnym Placu Obrońców Warszawy. Mimo głośnej musztry i ćwiczeń z bronią, strach i szacunek nie pozwalał im zbliżyć się do pomnika Marszałka J. Piłsudskiego. Dziwne to sytuacje spotykają rekonstruktorów.
O godz. 17:00 odbyła się inscenizacja (wg scenariusza ks. Stefana Cegłowskiego) bitwy stoczonej 14 maja 1863 w Szczawinie Kościelnym, w której to rosyjski oddział pułkownika Helferdinga (5 rot piechoty i 70 kozaków z 4 armatami) zaatakował oddział powstańczy Oborskiego (ponad 1200 ludzi). Zgodnie z wydarzeniami rosyjska kolumna (GRH ‘9 Rota 1863’) zbliżyła się do pozycji powstańców (14 PPS z Przasnysza i GRH z Mochowa). Ci nie dali się zaskoczyć i szybko odpowiedzieli ogniem. Intensywna palba mieszała się z atakiem kosynierów. Były chwile, gdy obie walczące strony nie mogły się dojrzeć przez obłoki wystrzelonego prochu. Długi atak Polaków był na tyle intensywny, że carski dowódca odniósł wrażenie przewagi powstańczych oddziałów. Nie chcąc ryzykować walki w zbliżających się ciemnościach nocy, wydał rozkazu odwrotu.
Po inscenizacji bitwy wszystkie grupy zaprezentowały się mieszkańcom Płocka we wspólnej zbiórce.
Jeszcze raz dziękuję za miłą atmosferę i współpracę z grupami.
Cześć Powstańcom 1863.

Autorzy zdjęć: Rafał Bojar i CHATUL.

 


 

4.8
Oceń (6 głosów)

 

 

Cień imperatora nad Płockiem. - opinie i komentarze

bykfernandobykfernando
0
Serce mi żywiej zabiło gdy "Rosjanie" odeszli jeszcze kilka minut tej kanonady i zabrakło by nam prochu i ładunków (jak często w rzeczywistości bywało). Wielki szacunek za wyszkolenie. Staraliśmy się jak można żeby dorównać. Lecz regularne wojsko nad powstańcami ma zawsze przewagę (niestety) do spotkania w polu. Może znowu będziemy mieli tyle szczęścia. (2013-06-06 00:00)
FaZaFaZa
0
Fotki rewelacyjne. Miło powspominać. Dzięki chłopaki!!! (2013-06-06 00:00)
RumcajsRumcajs
0
Zwłaszcza trzecia fotka. Bardziej spostrzegawczy mogą zauważyć jak wylewająca się z mojej zbitej flaszy woda moczy piasek. Blu nie mógł się opanować, żeby mnie nie "dobić". ;-) (2013-06-06 00:00)
blue savageblue savage
0
Wybacz Rumcajsie "dobicie" :) Staramy się odtwarzać zgodnie z historią, więc dobijanie i masakrowanie tasakiem jest w standardzie ;-) Do zobaczenia w polu :) (2013-06-07 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Czy można "taką" usługę zamówić? Listę podam i formy płatności uzgodnimy. Blu po starej znajomości liczę na rabat od każdej dziesiątki. (2013-06-07 00:00)
Northern VolunteerNorthern Volunteer
0
Dobrze przygotowana, ciekawa impreza. Nie wątpliwym atutem była sceneria jaką zapewniała zabytkowa zabudowa Płocka. Dla mnie najważniejsza była kolejna okazja do spotkania z ludźmi, których poznałem w tym roku w związku z obchodami rocznicy powstania. Koleżanki, Koledzy wszystkich Was pozdrawiam serdecznie! Do zobaczenia w najbliższą niedzielę w Ignacewie. (2013-06-07 00:00)

skomentuj ten artykuł