Cichy Don - projekcja filmu

/ 4 komentarzy / 19 zdjęć


Z inicjatywy naszej grupy 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, w dniu 28 października o godz. 21,00 w kinie 'Światowid' w Przasnyszu został wyświetlony film (I cześć) Siergieja Bondarczuka 'Cichy Don'. Przed i po projekcji członkowie naszej grupy opowiadali historię bitew przasnyskich z I wojny światowej i w międzyczasie tradycyjnie widzowie mogli spróbować kaszy wcześniej przygotowanej według oryginalnego przepisu żołnierskiego popijając herbatą z samowara. Po projekcji filmu w bocznicy kina, do północy opowiadaliśmy o naszych działaniach związanych z grupą oraz udziałach w rekonstrukcjach. Widzowie z ciekawością a zarazem zdziwieniem wysłuchiwali opowieści o tragiźmie Wielkiej Wojny i Polakach w niej walczących w mundurach państw zaborczych. Cieszymy się, że film i działanie naszej grupy okazało się dużym zainteresowaniem społeczności. Wielka Wojna nie była naszą ale nasze domy burzono, nasze pola niszczały i nasi przodkowie ginęli, im nie było dane walczyć o niepodległość i cieszyć się nią (choć nie na długo), dlatego nie wolno zapominać o naszych ofiarach tej wojny i w imieniu GRH 14PSS zachęcam by wybrać się na pobliski cmentarz z I wojny zapalając znicza. Tam spoczywają również nasi przodkowie leżąc obok kolegów okopowych, którzy byli dla siebie wrogami, a dla nas?

Cichy Don

gatunek: dramat
reżyseria: Siergiej Bondarczuk (Fiodor Bondarczuk - syn reżysera dokończył film)
produkcja: Rosja, Wielka Brytania
rok premiery: 2006

„Cichy Don” to ekranizacja słynnej i wybitnej powieści Michaiła Szołochowa, za którą pisarz został w 1965 roku uhonorowany Nagrodą Nobla. historia Kozaków z przełomu XIX i XX wieku, żyjących nad Donem, którzy są świadkami wielu dramatycznych wydarzeń przełomowego okresu historii Rosji - I wojny światowej i rewolucji. Bohaterem filmu jest Grigorij Melechow (Rupert Everett). W swoim życiu stara się dochować wierności kozackim tradycjom i ideałom. Niestety wydarzenia wojny i rewolucji sprawiają, że jest nieco zdezorientowany, nie potrafi dokonać jednoznacznego wyboru politycznego. Z jednej strony bolszewicy, z drugiej Biali, a wszystko to przy jednoczesnym zachowaniu tradycji. Dodatkowo w jego życiu również następują wydarzenia, mające poważne konsekwencje dla całej rodziny - Grigorij ma romans z żoną sąsiada z tego samego chutoru. Interesująca jest sama historia powstania najnowszej wersji filmu, którą ostatecznie zrealizowano wiele lat po śmierci reżysera. Siergiej Bondarczuk kręcił w latach 90-tych XX wieku siedmioodcinkowy serial z międzynarodową gwiazdorską obsadą. Po ogłoszeniu upadłości przez producentów, film trafił na kilkanaście lat do skrytki bankowej w roli zastawu dłużnika. Dopiero przed paru laty syn reżysera Fiodor Bondarczuk (autor głośnej „9 kompanii”) zdołał, dzięki finansowej pomocy władz rosyjskich i sponsorów, wykupić taśmy i sam, zgodnie z zapiskami zmarłego w 1994 roku ojca, ostatecznie zmontował całość.
Opis filmu zaczerpnięty ze strony MDK Przasnysz

 


 

4.9
Oceń (18 głosów)

 

 

Cichy Don - projekcja filmu - opinie i komentarze

zosia55zosia55
0
Kiedyś słyszałam o tym filmie, podobno ciekawy.
(2011-10-29 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Niestety nie udało się zdobyć pierwszej wersji z lat sześćdziesiątych. Ta jest zbyt współczesna z rozbudowanym wątkiem miłosnym a ledwie zaznaczonym życiem kozaków. Ale i tak warto.
(2011-10-30 00:00)
FaZaFaZa
0
Oglądałem ten film, bardzo ciekawy i faktycznie wątek miłosny pozostaje na pierwszym planie.
(2011-10-30 00:00)
litwuslitwus
0
Oglądałem pierwszą wersję która jest bardzo dobra!
(2011-10-30 00:00)

skomentuj ten artykuł