Chruślina 1863 - 2013

/ 10 komentarzy / 46 zdjęć


W dniu 4 sierpnia 2013 roku w Chruślinie, pow. opolski, gm. Józefów nad Wisłą, odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające zwycięską dla powstańców styczniowych bitwę pod Chruśliną. Na uroczystościach pojawiła się nasza GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza.

Po wielogodzinnej podróży w późnych godzinach wieczornych dotarliśmy do Józefowa nad Wisłą. Chwilę po nas dotarli z koledzy z białostockich Kresów. W Józefowie organizator przygotował nam nocleg i ciepły posiłek. Następnego dnia pojechaliśmy do oddalonej o ok. 10 km Złotej Góry koło Chruśliny. Faktycznego miejsca walk z przed 150 lat.

Patriotyczne uroczystości na Złotej Górze rozpoczęły się od polowej mszy świętej, podczas której odprawiono nabożeństwo w intencji okolicznych mieszkańców poległych w bitwie. Po mszy delegacje różnych instytucji złożyły kwiaty, wieńce i zapaliły znicze pod pomnikiem pułkownika Michała Heydenreicha pseudonim „Kruk”. Apel Poległych i Salwę Honorową przeprowadziła kompania honorowa Służby Więziennej z Lublina. W czasie całego nabożeństwa wartę sprawowała delegacja naszej GRH ze sztandarem powstańczym Ziemi Przasnyskiej i członkowie Stowarzyszenia „Nasza Historia” z Opola Lubelskiego.

Po uroczystościach polowych pod pomnikiem 'Kruka' rozpoczęła się ta najbardziej oczekiwana przez licznie zebranych widzów część programu czyli Inscenizacja Bitwy pod Chruśliną. W czasie całego pokazu batalistycznego grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały nie małą dawkę adrenaliny dla widzów. Obozowisko powstańcze zostało zaatakowane przez konnicę rosyjską i przy dzielnej postawie strzelców powstańczych atak został odparty. Następnie na Polaków ruszyła piechota rosyjska i tym razem strona powstańcza obsypała Rosjan 'gradem' kul zmuszając Ich do wycofania się. Ostatnim epizodem bitwy był zmasowany atak rosyjski. Strzelcy i kosynierzy i w tym przypadku pokazali ducha walki odpierając atak 'moskali', którzy w panicznym odwrocie gonieni przez Polaków zeszli w dolinę Złotej Góry. Bohaterscy powstańcy nagrodzeni zostali gorącymi brawami. Brawa nie ominęły także Rosjan za wspaniale rozegrane widowisko.

Na zakończenie uroczystości wszyscy mogli skosztować pysznej grochówki przygotowanej w kuchni polowej i kiełbaski z grilla. Nasza GRH częstowała zainteresowanych degustatorów kaszą z frontowego kociołka.

Na uroczystości do Złotej Góry przybyły delegacje władz rządowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Obecni byli również: Kombatanci, Harcerze, Policja, Straż Pożarna, Orkiestra, przedstawiciele duchowieństwa oraz wiele innych instytucji.

W imieniu GRH 14 PSS z Przasnysza dziękuję Lokalnej Grupie Działania 'Owocowy Szlak' z Opola Lubelskiego za zaproszenie na te wspaniałe uroczystości patriotyczne. Kolegom rekonstruktorom zarówno tym znanym i tym dopiero poznanym dziękuję za koleżeńską atmosferę. Tradycyjnie widzom dziękuję za zainteresowanie i gorące brawa.

Uczestnicy inscenizacji:
Powstańcy

- GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza koło historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.
- Stowarzyszenie „Nasza Historia” z Opola Lubelskiego.
Rosjanie

- Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych „KRESY” z Białegostoku.
- Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. rtm. Wincentego Zawadzkiego.
- Związek Kozaków w Polsce z Lublina.


Bitwa pod Chruśliną na Wikipedii


Poniżej krótka relacja fotograficzna.


 


 

5
Oceń (14 głosów)

 

Lokalizacja

 

Chruślina 1863 - 2013 - opinie i komentarze

Darth SimbaDarth Simba
0
Oprócz grochówki jeszcze fasolowa była, mniam ;) Trochę krótko nam wyszło, bywa. Za to publika była pod sporym wrażeniem, tylko tak dalej ;) (2013-08-06 00:00)
FaZaFaZa
0
Miejsce urocze. Uroczystości w bardzo patriotycznym nastroju. Do dziś w pamięci mam kazanie księdza, który mówiąc o Powstańcach prawie płakał. Podziękowania dla wszystkich za imprezę. Chłopakom z stowarzyszenia "Nasza Historia" dziękuję za chleb ze smalcem i ogóreczki. Dziękuję również fotografowi któremu przekazałem aparat na czas bitwy. Pozdrawiam! (2013-08-06 00:00)
Asia82Asia82
0
Miła atmosfera. Impreza udana. Nie spodziewałam się, że na tak mały teren jak Złota Góra przyjedzie tak wielu widzów. Pozdrawiam. (2013-08-06 00:00)
PlehvePlehve
0
Wspaniały wygląd wszystkich rekonstruktorów. Tereny leśne dodały aspektu historycznego tej imprezie. Ciekawy dokładny przekaz. (2013-08-06 00:00)
Stach67Stach67
0
Bardzo się cieszę gdy w tak wielu regionach Polski czci się bohaterskich Powstańców Styczniowych. Bardzo ładnie rekonstruktorzy się zaprezentowali. (2013-08-07 00:00)
ametystametyst
0
Ciekawa relacja, ładne fotografie to i impreza musiała być udana. P. (2013-08-07 00:00)
EsaulEsaul
0
Organizacyjnie bardzo dobrze zorganizowane, jako impreza dla publiczności wyszło też super. Po rekonstrukcji mini występ wokalno- instrumentalny z uwzględnieniem pokazów "robienia" szaszką zorganizowany przez Kozaków chyba też się podobał. Zdziwiło mnie trochę że w odpowiedzi na nasze kozackie, rosyjskie i ukraińskie pieśni powstańcy nie odpowiedzieli żadną swoją. (2013-08-08 00:00)
FaZaFaZa
0
Bo widzisz Esaul, z tym naszym śpiewaniem to różnie bywa ale nie mam nic do playbacku. Pozdrawiam i miło było w Chruślinie z Wami się spotkać. (2013-08-08 00:00)
bykfernandobykfernando
0
A później mówiono by że powstańcy znęcali się nad pojmanymi Kozakami śpiewając im straszliwe pieśni w niepowtarzalnych (patrz nigdy nie wychodzi tak samo) wykonaniach. Przyjaźń należy wzmacniać a nie mordować w sposób okrutny zabójczą bronią akustyczną. To jest moje zdanie i o Moim śpiewie . U niektórych wychodzi to znacznie lepiej. (2013-08-08 00:00)
Darth SimbaDarth Simba
0
A bo "powstańcy" to przede wszystkim strzelcy syberyjscy, i jak śpiewać to pieśni rosyjskie ;) (2013-11-05 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu