Bunkier piechoty K-S14

/ 8 komentarzy / 17 zdjęć


W latach trzydziestych rząd czechosłowacki zdecydował o budowie fortyfikacji, które miałyby zabezpieczać przed niemieckim atakiem. Najpotężniejsza część całego systemu umocnień była zlokalizowana w regionie Králíky - jego częścią była grupa warowna Bouda, po wschodniej stronie Przełęczy Międzyleskiej znajdowały się duże bunkry piechoty K-S5 'U Potoka', K-S8 'U Nádraží' i K-S14 'U Cihelny' oraz samodzielny artyleryjski punkt obserwacyjny K-S12b 'Utržený'. Obiekty te w większości przypadków są zachowane w dość dobrym stanie a obecnie trwają intensywne prace rekonstruktorskie.

K-S14 'U Cihelny'


Niedaleko miasteczka Králíky, u podnóża Masywu Śnieżnika, znajduje się bunkier K-S14 'U Cihelny'. Jest to duży schron piechoty, będący dwustronnym, dwuskrzydłowym obiektem, którego uzbrojenie tworzyły dwa działka przeciwpancerne 37 mm, dwa ciężkie karabiny maszynowe, miotacz min 9cm 'Minomiot' i pięć lekkich karabinów maszynowych. Na stropie bunkra posadowione były dwa pancerne dzwony obserwacyjne, Które zostały wyprodukowane przez pilzneńską Škodovkę. Obiekt został wybetonowanym w dniach 29 września do 8 października 1936 roku.


Jesienią 1938 obiekt był już wyposażony i uzbrojony, a także obsadzony załogą. Przy opuszczaniu bunkra przez załogę (w wyniku Układu Monachijskiego) w K-S14 rozegrała się tragedia - w nocy 3 października 1938 roku zastrzelił się w nim plutonowy Arnošt HRAD, członek załogi bunkra, który odmówił opuszczenia obiektu.Po przejęciu obiektu przez Niemców został on ponownie uzbrojony, jednak prowadzone były próby jego wytrzymałości - w wyniku ostrzału został on uszkodzony. Po wojnie obiekt był dewastowany, zdemontowano między innymi dzwony pancerne. Dopiero niedawno podjęto zabiegi mające na celu odrestaurowanie i udostępnienie bunkra dla zwiedzających. Brakujące pancerne kopuły zostały zastąpione betonowymi replikami.


Obiekt jest już udostępniony dla zwiedzających, bilet wstępu kosztuje 50 koron. Przewodnik mówi tylko po czesku ale udostępnione są pisane przewodniki po bunkrze w języku polskim, a uczynny Czech wskazywał mi w każdym pomieszczeniu fragment, który mam przeczytać.Zdjęcia wykonane zostały w lipcu 2009 roku.

 


 

5
Oceń (17 głosów)

 

Lokalizacja

 

Bunkier piechoty K-S14 - opinie i komentarze

mauser98kmauser98k
0
Czytając powyższy tekst (bardzo ciekawy) nasunęła mi się taka refleksja: jakże skromne byly nasze schrony w Węgierskiej Górce czy też w Mławie w porównaniu z umocnieniami czeskimi.A przecież dzięki bohaterstwu naszych zolnierzy były tak cięzkim orzechem do zgryzienia dla Niemców.Jaki stąd wniosek , liczy się przede wszystki wola walki i determinacja załogi. (2010-03-23 00:00)
sokolsokol
0
Zgadzam się w zupełności...
Czesi swoje bardzo dobre umocnienia (pas ich był bardzo rozbudowany) opuścili bez walki. Nieliczni żołnierze manifestowali swój opór, ale honorowe samobójstwo nie szkodziło wrogowi...

Zwiedzając te umocnienia wyobrażam sobie czasami jaki użytek zrobiliby z nich polscy żołnierze, gdyby znajdowały się one na naszej granicy...
(2010-03-23 00:00)
wilczywilczy
0
U nas wiele takich obiektów niszczeje, a Czesi proszę umieją odrestaurować i jeszcze zarobić na utrzymanie obiektu. Jednak kto wie może i my doczekamy się i nasze bunkry i twierdze będą odnawiane (2010-03-23 00:00)
ilbelferoilbelfero
0
Bunkry i schrony są odnawiane przez pasjonatów fortyfikacji, trzeba się trochę zainteresową, ale sam jestem pod wrażeniem ich dokonań w tym względzie. A co do faktu historycznego to chyba przykład Czechów pokazuje, że prawdziwym polem walki są salony polityki. To, co się dzieje na frontach, to skutek uboczny. (2010-03-23 00:00)
sokolsokol
0
U nas też można  - jak świadczy przykład Ośrodka Oporu Jastarnia. Obiekty są obecnie w dobrym stanie, odrestaurowane.
(2010-03-23 00:00)
mauser98kmauser98k
0
Odnowa polskich fortyfikacji w Polsce zaczęła sie od stowarzyszenia Pro Fortalicium które odnowiło schron w Dobieszowicach.Oprócz tego pózniej, w Chorzowie. Wyrach i Cieszynie.W Dobieszowicach również jazz którzy służył do spiętrzenia wody służącej do zalania terenu. (2010-03-24 00:00)
marekjgmarekjg
0

Tyle, że na fortach czeskich powiewają flagi narodowe (pozycja Stahelberg i pozycja Dobrosov)

Jak zostały oddane NIemcom te linie, wiemy wszyscy - polityczny targ...   

Macie rację... u nas też można:) Ale jednak są elementy nieodpowiedzialne - nie będę mówił kto... Ale swego czasu usłyszałem z Kolegami z którymi poszliśmy w pewne miejsce na skargę, że "te szwabskie bunkry mnie nie interesują". Tacy też są - niestety  

(2010-03-24 00:00)
AuthorAuthor
0
Obiekt piekny wiem coś o tym , widziałem chyba wszystkie , w Czechach są też niszczejące umocnienia i to fajniejsze od tego , ten ma szczęście ze jest blisko muzeum , ponadto w bespośredniej bliskości co roku odbywa się WIELKA REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA CIHELNA (2013-06-20 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu