Budynek P.W.K. w Istebnej

/ 4 komentarzy / 66 zdjęć


W ubiegłym roku udało się nam odnaleźć zabytkowy budynek dowództwa obozu P.W.K. w Istebnej. Kiedy natrafiłyśmy w jednej z książek na informację że w tym miejscu były w okresie międzywojennym były organizowane obozy szkoleniowe, nie spodziewałyśmy się że znajdziemy tam jakikolwiek ślad. Mimo to szybko zaczęłyśmy naciskać na naszych ojców że warto przynajmniej zobaczyć miejsce w którym obozowały Pewiaczki. Jakie było nasze zaskoczenie gdy na miejscu okazało się że do dnia dzisiejszego przetrwał budynek dowództwa zbudowany z składek P.W.K. w 1927 roku, będący obecnie schroniskiem szkolnym „Zaolzianka”. Oficjalne poświęcenie odbyło się w 1931 roku. Gościem honorowym był Prezydent Ignacy Mościcki. Porównania z zdjęciem które mamy w naszej kolekcji pokazało że schronisko zostało przebudowane w małym stopniu. Miejsce wygląda prawie tak samo jak na zdjęciu z okresu międzywojennego. Brakuje tylko szkoły, której ślady też znalazłyśmy na miejscu. Podczas dwudniowego pobytu w schronisku szybko razem z Martą wpadłyśmy na pomysł zorganizowania corocznych spotkań członkiń grup rekonstruujących P.W.K. i osób zainteresowanych historią ruchu. W tym roku udało się nasz plan zrealizować. Mamy nadzieję że nie po raz ostatni, ale o tym później. W dniach 18-19 sierpnia wzięłyśmy udział w serii szkoleń wzorowanych na przedwojennych niezbędnych do zdania egzaminu na członkinię Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Część osób przyjechało już w piątek 17 sierpnia, dzięki czemu mogłyśmy nawiązać nowe znajomości. Zgodnie z planem miałyśmy odbyć zajęcia z łucznictwa, strzelectwa, topografii, taktyki, musztry, oraz pierwszej pomocy. Zajęcia prowadził nasz kolega Kamil Wach. Jak się okazało ograniczony czas pozwolił na zrealizowanie tylko części planu. Największe zainteresowanie miało łucznictwo i strzelanie z wiatrówki, które zastępowało strzelanie z broni palnej. Poza tym przy pomocy naszego instruktora miałyśmy okazję przeszkolić się z topografii i równocześnie z musztry. W trakcie zajęć terenowych naszych kolegów udało się znaleźć niewielki budynek gospodarczy najprawdopodobniej wybudowany również w 1927 roku, który jest na terenie starego obozowiska P.W.K. Oba dni miałyśmy wypełnione do granic możliwości. Sobotni wieczór spędziłyśmy razem z turystami goszczącymi w schronisku, gdzie w trakcie wspólnego ogniska mogłyśmy przedstawić historię budynku, oraz ruchu który jest dla nas tak bardzo interesujący. W trakcie gdy my intensywnie szkoliłyśmy się, towarzyszący nam koledzy z SRH 73pp, wraz z Kubą Skałką z GRH 4PSP całe dnie poświęcili na zgrywanie się w trakcie patroli mających na celu rozpoznanie okolicznego terenu.
Oprócz rozpoznania okolicznych przysiółków, czekała na nich przeprawa wzdłuż koryta potoku.
Całość szkolenia zakończona była otrzymaniem przez każdą uczestniczkę świadectwa ukończenia kursu wzorowanym na posiadanym oryginalnym dokumencie.
W naszych działaniach wzięły udział:
Marta Muranowicz i Rachela Baszczyńska jako organizatorki z Sekcji P.W.K. przy SRH 73pp z Katowic, oraz Małgorzata Ciekańska, Krysia Słaby, Katarzyna Jóźwik, oraz Wiktoria Jóźwik.
Poza tym obecni byli Panowie: Rafał Muranowicz, Zbyszek i Kamil Poloczkowie, Paweł Baszczyński, ( wszyscy z SRH 73pp z Katowic), oraz Kamil Wach ( nasz niestrudzony instruktor) i Kuba Skałka.

Teraz warto wspomnieć dla czego obawiamy się ze może to być pierwsze i ostatnie takie spotkanie.
Jak dowiedzieliśmy się na miejscu w lipcu Starostwo Powiatowe w Cieszynie, właściciel budynku, zdecydowało się na zamknięcie schroniska i jego sprzedaż. Pieniądze ze sprzedaży mają być wydane na edukację. Budynek jest w nienajlepszym stanie. Jego remont miałby kosztować 2 miliony złotych. Możemy się obawiać że osoba która kupi schronisko, zdecyduje się na jego zburzenie i postawienie nowego budynku, bo nie jest on wpisany w rejestr zabytków. Schronisko ma działać do końca października 2012 roku, a ostatni turyści będą przyjmowani do końca września 2012 roku. Po tym okresie schronisko ma znaleźć nowego właściciela.
Warto wspomnieć że oprócz udziału w obozach wielu zasłużonych dla kraju kobiet z których Generał Maria Wittek i Generał Elżbieta Zawacka to te najbardziej znane, w 1931 roku gościł tu również Prezydent Ignacy Mościcki. Niegodne jest by tak zasłużony dla historii Polski budynek zniknął z powierzchni. Tym bardziej że znajduje się tylko 10 kilometrów jazdy samochodem od Pałacu Prezydenta RP w Wiśle. Wszystkich którym nie jest obojętny los tego historycznego budynku prosimy o pomoc i wsparcie w naszych działaniach. Jeśli nie będziemy mogły zorganizować kolejnych spotkań, to warto by przynajmniej przetrwała bryłą budynku w niezmienionej formie, żeby można było kolejnym pokoleniom pokazać chyba jedyny taki istniejący obiekt w kraju.
Jedyna pozytywna informacja jaką mamy to zapewnienie Delegatury w Bielsku-Białej Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, że niezwłocznie będzie on wciągnięty do ewidencji zabytków, co mamy nadzieję że nastąpi.
Wszelkie informacje proszę wpisywać poniżej, słać na maila [email protected], lub przekazywać telefonicznie pod numerem 661 655 084.

Rachela Baszczyńska i Marta Muranowicz

Sekcja P.W.K. przy SRH 73 pp z Katowic.

 


 

5
Oceń (18 głosów)

 

Lokalizacja

 

Budynek P.W.K. w Istebnej - opinie i komentarze

SchrekSchrek
0
Dodam tylko, że Fundacja Generał Zawackiej zajmująca się PWK oraz całą Wojskową Służba Kobiet została już poinformowania o sprawie. Niestety sama kwestia sprzedaży została już przesądzoną wynikiem głosowania Rady Powiatu w Cieszynie. Mam nadzieje, że działania Fundacji Gne. Zawackiej przyczynia się do jakiegokolwiek zaznaczenia sprawy i ważności tego budynku dla historii oraz spowodują że nawet w prywatnych rękach przetrwa. (2012-08-23 00:00)
GogaGoga
0
Chciałabym dodać, że uczestniczki: Krystyna Słaby i Małgorzata Ciekańska należą do Sekcji P.W.K. przy SRH 1 Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza, natomiast Katarzyna Jóźwik oraz Wiktoria Jóźwik z 3 Pułku Strzelców Podhalańskich z m. Bolesław. Cieszę się, że odbył się pierwszy zjazd PWK i to w miejscu z taką historią. Mam cichą nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy miały okazję spotkać się w tym szczególnym miejscu. Dziękuję bardzo Organizatorkom i ich Rodzicom oraz kolegom zaangażowanym w szkolenia (zwłaszcza Kamilowi W.) (2012-08-23 00:00)
GogaGoga
0
Jeszcze raz wielkie uznanie dla Marty i Racheli za wspaniały pomysł ze zjazdem PWK w Istebnej. Pierwszy zjazd w tak ważnym dla historii PWK miejscu. Można powiedzieć, że budynek schroniska w Istebnej to historyczny pomnik działalności Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Miałam nadzieję, że po relacji ze zjazdu i apelu o pomoc w uratowaniu schroniska odezwą się dziewczyny identyfikujące się z ruchem PWK i zabiorą głos w tej sprawie. Przecież byłoby wspaniale móc spotykać się w kolejnych latach w tym magicznym miejscu. „…schronisko jest dziś najatrakcyjniejszą naszą nieruchomością, którą chcemy sprzedać..”- to są słowa starosty cieszyńskiego Jerzego Nogowczyka. (link z artykułem z którego pochodzi cytat poniżej) http://gazetacodzienna.pl/artykul/gospodarka/istebna-szkolne-schronisko-mlodziezowe-zaolzianka-przeznaczone-do-sprzeday (2012-08-29 00:00)
Marta97Marta97
0
Goga, dziękujemy. Mam nadzieję, że nie będzie to ostatni zjazd w tym wspaniałym miejscu. Liczymy na pomoc Fundacji i głosy poparcia od wszystkich dziewcząt, którym nie są obojętne dalsze losy schroniska. (2012-09-05 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu