BTR-60PB w skali 1/35

/ 2 komentarzy / 10 zdjęć


Chińska firma Trumpeter konsekwentnie wprowadza do sprzedaży kolejne modele pojazdów wojskowych w skali 1/35 związane z armiami państw bloku wschodniego w tym również Ludowego Wojska Polskiego. Tym razem przyszedł czas na replikę ośmiokołowego transportera BTR-60PB.
Sowiecki kołowy transporter opancerzony BTR-60 został opracowany w latach 1957-1958. Pierwsze prototypy otrzymały oznaczenie GAZ-49, a w listopadzie 1959 roku nowy pojazd został przyjęty na uzbrojenie pod nazwą BTR-60P. BTR-60P posiadał samonośne, opancerzone, otwarte od góry nadwozie z przedziałem załogi i desantu z przodu i w środkowej części oraz przedziałem napędowym z tyłu. W wersji podstawowej jedynym uzbrojeniem był karabin maszynowy SGMT 7,62 mm montowany na stropie przedniej części kadłuba. W 1966 roku powstała nowa wersja BTR-60PB z zamkniętym, przebudowanym i wzmocnionym nadwoziem oraz wieżyczką uzbrojoną w karabiny maszynowe: KPWT 14,5 mm i sprzężony z nim PKT 7,62 mm. Ten wariant pozostawał produkcji seryjnej przez 10 lat. W sumie w latach 1960-1976 zmontowano około 25 000 sztuk BTR-60 wszystkich wersji. BTR-60PB nie trafił nigdy na uzbrojenie Wojska Polskiego. Jego odpowiednikiem w naszej armii był OT-62 SKOT. BTR-60PB był natomiast używany przez oddziały ZOMO i Milicję.
Model Trumpetera przedstawia właśnie wariant transportera z wieżyczką, czyli BTR-60PB. Na 16 ramkach wykonanych z szarego plastiku znajdziemy aż 495 części. Do tego dochodzą dwie blaszki fototrawione z 67 detalami, metalowy 8 winylowych sztyftów oraz 8 opon wykonanych z miękkiego plastiku. Model posiada starannie wykonane detale zawieszenia i spodu kadłuba w tym śrubę do pływania w charakterystycznej osłonie. Mamy tutaj również kompletne wnętrze sekcji kierowcy i przedziału transportowego, między innymi ze starannie odtworzona podłogą, kompletem peryskopów i ścianą do przedziału silnika. brakuje natomiast detali sekcji jednostki napędowej. Wieżyczka zawiera również pełne wnętrze z detalami karabinów mazynowych. Zwraca uwagę bardzo staranne wykonanie detali zewnętrznych kadłuba, z bogatym dodatkowym wyposażeniem. Do tego wszystkie włazy wykonano jako oddzielne detale, dzięki czemu możemy łatwo wyeksponować wnętrze pojazdu. Wszystkie elementy wykonano na typowym dla tego producenta, wysokim poziomie. Nie widać żadnych nadlewek czy przesunięć formy. Montaż nie powinie sprawiać większych kapotów, jednie z powodu dużej ilości detale będzie wymagał sporego nakładu pracy
Całość uzupełnia jeszcze arkusz kalkomanii z dwoma wariantami oznakowań dla Armii Czerwonej: gwardyjski w jednolitym zielonym kamuflażu i Marynarki Wojennej w kamuflaży trójbarwnym plus dwa komplety białych numerów taktycznych. Na arkuszu znajdziemy również zegary tablicy rozdzielczej.
Gotowy model będzie z pewnością ciekawym elementem kolekcji modeli pojazdów wojsk Układu Warszawskiego w skali 1/35, a w oznakowaniu ZOMO (szkoda, ze nie ma go w zestawie i musimy wykonać go sami) może prezentować się niezwykle efektownie. Cena wynosząca 159 zł jest adekwatna do tego co znajdziemy w pudełku.

Russian BTR-60PB, producent Trumpeter, nr kat. 01544, skala 1/35

www.sindar-model.home.pl

 


 

4.5
Oceń (11 głosów)

 

 

BTR-60PB w skali 1/35 - opinie i komentarze

jjg-jarekjjg-jarek
0
Za 8 tyś są dokupienia po policyjne BTR 60 jak ktoś jest zainteresowany to mogę podać namiary 8 K to chyba cena złomu tej maszyny, Sprzedają je już od jakiegoś czasu i sprzedać nie mogą. (2012-03-16 00:00)
jjg-jarekjjg-jarek
0
Przepraszam za pomyłkę sprawdziłem niestety chcą 40 tys za BTR maja 3 do wyboru 8 tyś za Stara 20 tyś za Jelcza . Star i Jelcz - wozy bojowe policji z armatkami wodnymi. (2012-03-16 00:00)

skomentuj ten artykuł