Bitwa Żmigrodzka 2013

/ 11 komentarzy / 57 zdjęć


Jesteśmy już po III edycji Bitwy Żmigrodzkiej, która chyba już na stałe wpisała się w kalendarz imprez o charakterze historycznym. Tegoroczna odbyła się 1 i 2 czerwca i ja osobiście zaliczam ją do udanych.
Pierwsze osoby pojawiły się już w piątek po południu a pozostali dojeżdżali w sobotę. Od rana GR Salamandra przygotowała swoją dioramę. Dioramę wystawił także 70 PP z Pleszewa i choć nie była ona czasowo związana z wydarzeniami imprezy, to jak się później okazało przyciągała całe mnóstwo dzieci chcących dotknąć karabinu czy zapozować w hełmie do zdjęcia.
Myślę jednak, że sobotnie przedpołudnie zdominowali koledzy z GRH Pionier 39. Od rana, pod namiotem robili „coś”. Jak się okazało, przygotowywali sprzęt do przeprawy przez rzekę. Najpierw według instrukcji z kantówek i pustych kanistrów, robili tratwę, którą później testowali na rzece. Jednocześnie przygotowywali do przeprawy oryginalny ponton. Po południu, po zakończeniu wizyt dzieci, które świętowały swój Dzień Dziecka, odbyła się odprawa przed wieczorną rekonstrukcją. Zaczęła się o 22.30 i mimo późnej pory przyciągnęła sporo widzów. Szybka potyczka, walka wręcz i dobra pirotechnika zostały nagrodzone brawami. Ponieważ moje fotki nie udały się pozostaje czekać na relacje Misioli i Termisana. :)
Jeśli chodzi o niedzielę, to nieoficjalne mówiło się, że przedpołudnie zdominowali…Szkoci, czyli koledzy odtwarzający 51st Highland Division. Na pewno coś w tym było, bo od chętnych do zrobienia wspólnego zdjęcia nie mogli się odpędzić a absolutną furorę zrobił ich marsz w rytm muzyki szkockiej granej na dudach przez atrakcyjną panią.
Ze względu na względy inscenizacja rozpoczęła się z drobnym opóźnieniem, ale za to od przeprawy przez rzekę. Jakom pierwsi, pod ogniem ckm-u ukrytego na brzegu, forsowali ją saperzy a po nich kolejni żołnierze. Później nastąpił atak na broniących pozycji żołnierzy francuskich, polskich i brytyjskich, który wsparty pojazdem opancerzonym zakończył się zwycięstwem strony niemieckiej.
Nieporuszany dotąd na rekonstrukcjach temat walk we Francji w 1940 roku, przeprawa przez rzekę, dobra pirotechnika, wspaniała atmosfera sprawiły, że Bitwa Żmigrodzka 2013 oceniana była przez uczestników, jako bardzo udana. Podziękowania należą się rekonstruktorom (a zwłaszcza Pionierom) za siły włożone w trakcie inscenizacji, ale przede wszystkim głównym organizatorom, czyli Tomkowi i Markowi Sztukom. Mam nadzieję, że jak tylko odpoczną zaczną „kombinować” nad tematem kolejnej, przyszłorocznej Bitwy Żmigrodzkiej.

Grupy, które brały udział w imprezie. Mam nadzieję, że żadnej nie pominąłem.
GRH Commonwealth Battalion, GRH Siedemnasty, GR Salamandra, DT70PP, SH Erika, PGRH 'Warta', SRH Infanterie Regiment 26, GRH Pionier 39, GRH Kampfgruppe Edelweiss, SMM 'West', SRH Nordland, GRH Reichshof 1944, GRH Festung Breslau, SRH Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, Pojazdy Militarne Częstochowa

 


 

4.8
Oceń (10 głosów)

 

 

Bitwa Żmigrodzka 2013 - opinie i komentarze

Kangur AIFKangur AIF
0
Reniuszu ogromne podziękowania od nas, że w pewien sposób służyłeś nam swoim "obiektywem" jako fotograf :-) Szkoci są ci dozgonnie wdzięczni no i postaramy się przy najbliższej okazji odwdzięczyć jakimś szkockimi trunkiem ;-)
A co do odpędzenia tłumu chętnego do zrobienia zdjęć top prawda było ciężko :-)
Z tego wszystkiego nie udało się nam nawet podziękować naszej dudziarce Sandrze za to, że towarzyszyła nam niezłomnie przez cały czas niedzielnej inscenizacji oraz wspólnego przemarszu z rynku Żmigrodzkiego do miejsca zakwaterowania :-)
Ogólnie impreza bardzo udana choć wiadomo zawsze się coś znajdzie do poprawienia ale pamiętajmy, że to pierwsza tego typu rekonstrukcja w Polsce :-) (2013-06-03 00:00)
termisantermisan
0
Dudziarkę nie chwaląc się ja dowiozłem:)) przekarzę pozdrowienia od Szkotów:)) brawo Remi za galeryjkę:) (2013-06-04 00:00)
termisantermisan
0
a właściwie Misiola dowiozła:) (2013-06-04 00:00)
MisiolaMisiola
0
Renik! zdjęcia super... już widzę jakie przywieziesz z Podrzecza :))) hehe liczę na Ciebie. A tak na marginesie, to miło było się znowu zobaczyć. Co do Sandry to fakt prześliczna, przemiła i przesympatyczna dudziarka :) fantastycznie przygrywała podczas walk i marszu z rynku. Szkoci zrobili tez na mnie duże wrażenie :) Ogólnie cała impreza jak dla mnie była bardzo udana :) grochówka, bigos i oczywiście smalec - pychota :)) bardzo dziękujemy z Termisanem za wspaniałą gościnę :) Duże brawa dla wszystkich rekonstruktorów a w szczególności tych, którzy przeprawiali się przez rzekę.... (2013-06-04 00:00)
YuriYuri
0
"Górale" raz jeszcze dziekuja wszystkim za mozliwość udziału i wspolpracy, a szczegolnie "szkotom", bo strasznie dobrze sie do nich celuje jak im rajtki latają :P pozdrawiam serdecznie Yuri (2013-06-04 00:00)
Pionier39Pionier39
0
Super zdjęcia! Dziękujemy za wyróżnienie i docenienie naszych wysiłków. Bardzo miło słyszeć nam takie rzeczy i mobilizuje nas to do dalszej pracy. Pozdrawiamy GRH Pionier 39 (2013-06-04 00:00)
Stary KojotStary Kojot
0
Po zdjęciach widać, że impreza była bardzo klimatyczna. Szczere gratulacje! (2013-06-04 00:00)
szeregowy-sztukszeregowy-sztuk
0
Dzięki za miłe komentarze :) Staramy się :) Za rok bomba jakich jeszcze nie było :) (2013-06-04 00:00)
Kangur AIFKangur AIF
0
Dzięki wszystkim za miłe słówka, no starliśmy się wypaść najlepiej jak się tylko da ;-)
Misola, termisan podziękujecie w naszym imieniu Sandrze i przeproście ją, że tak się bez słowa "rozeszliśmy" :-)

btw.
Yuri - Tobie i twoim "stalowym" chłopcom zawsze i wszędzie służymy pomocą w każdej "materii" hehe
:-P (2013-06-05 00:00)
JermarJermar
0
Zdjęcia super , w szczególności te z przeprawy wodnej. Gratulacje :) (2013-06-09 00:00)
ZbychoZbycho
0
Brawooo!!!!!! (2013-06-10 00:00)

skomentuj ten artykuł