Bitwa Wyrska 2015

/ 3 komentarzy / 51 zdjęć


W trakcie przygotowań do kolejnej edycji „Bitwy Wyrskiej”, która miała się odbyć 23 maja 2015 roku, znalazłem w sieci wpis jednego z internautów. Otóż stwierdził, że nie jedzie oglądać inscenizacji, bo impreza zrobiła się tendencyjna i ciągle jest to samo. W sumie to miał rację. Ciągle to samo. Zawsze walczą tylko żołnierze polscy i niemieccy. Nie ma możliwości zobaczenia w akcji „Krzyczących Orłów” ze 101 DPD, nie zobaczymy jadącego czołgu T-34 czy PzKpfw V. Nie zobaczymy, bo na inscenizacji ich być nie może. Z resztą nie po to przyjeżdża się na „Bitwę Wyrską”.

Kolejny raz, tak jak już od 11 lat, przyjechali na „Bitwę Wyrską” rekonstruktorzy z całej Polski. Od rana budowali swoje dioramy, by zaprezentować się przybyłym gościom. Można było zobaczyć obozowiska wojsk polskich, niemieckich, amerykańskich czy patrol Brytyjczyków na afgańskim posterunku. Były punkty medyczne, wystawa przedwojennych rowerów. Obok okopu, w którym zalegli Karpatczycy dumnie siedział miś Wojtek.
Część rekonstruktorów przyjechała, żeby wziąć udział w inscenizacji, która miała przypomnieć wydarzenia sprzed 76 lat. W tym roku atak strony niemieckiej został odparty, ale pierwsza linia polskiej obrony wycofała się na inne pozycje. Dostępu do nich bronił ckm ukryty w bunkrze, armata przeciwpancerna Bofors oraz armata polowa wz.1902. Niemcy kilkukrotnie kontratakowali a jako wsparcie prowadził ich czołg lekki Panzerkampfwagen I. Do polskich pozycji dostępu broniły zasieki i bunkier. Niemieccy saperzy dokonali przełomu w zasiekach a bunkier zniszczyli. Strona polska dostała wsparcie w postaci czołgu 7 tp. Piechota niemiecka zaległa pod ogniem, ale po chwili zaatakowała ponownie. Doszło nawet do walki wręcz. Polacy zwyciężyli, a kilku niemieckich żołnierzy dostało się do niewoli. Jak co roku inscenizacja zakończyła się defiladą uczestników, którzy otrzymali głośne brawa. Po krótkiej przerwie przyszedł czas na kolejną atrakcję, jaka był pokaz działoczynów w wykonaniu kolegów z GRH 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej. Na zakończenie części historycznej odbył się pokaz maszyny szyfrującej „Enigma”. Według mnie, była to kolejna, profesjonalnie przygotowania edycja „Bitwy Wyrskiej”. Podziękowania należą się organizatorom: Arkowi Domińcowi i wszystkim kolegom z „Pro Fortalicum”, rekonstruktorom i wszystkim, dzięki którym odbyła się ta impreza.
Z nadzieją na przyszłoroczną inscenizację, jako zakończenie pozwolę sobie zacytować wypowiedź (z którą się w pełni zgadzam) internautki pani Agnieszki Marek.
„...takie inscenizacje są przede wszystkim żeby nie zapomnieć o tych co oddali za nas życie ..póki pamiętamy, historia nie powinna się powtórzyć..źeby mieć świadomość ze nasi bliscy ojcowie synowie i bracia ci, których kochamy tak łatwo mogą odejść ….pokazać dzieciakom kawałek historii ..może uszanują kiedyś to ze urodzili się w wolnej Polsce”


Grupy uczestniczące:

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułk Piechoty
Batalion Obrony Narodowej „Żywiec”
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Grupa Operacyjna „Śląsk”
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Batalion Obrony Narodowej „Oświęcim”
4 Pułk Strzelców Podhalańskich z Cieszyna
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”
Grupa Rekonstrukcji Historycznej 58 Pułk Piechoty
Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty
Stowarzyszenie Historyczne „Bataliony Obrony Narodowej”
Grupa Rekonstrukcji Historycznej 17 Pułk Piechoty
Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjon Artylerii Konnej Wielkopolskiej
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułk Piechoty Legionowej
Grupa Rekonstrukcji Historycznej 10 Pułku Piechoty


Grupa Rekonstrukcji Historycznej Die Kampfgruppe Hoffmeyer
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampfgruppe „Schlesien”
Stowarzyszenie Historyczne „Feldgrau”
Stowarzyszenie Oberschlesien 1945
GRH Gros-Rauden


GRH Karpaty
Reenacting Zone South
“Sandtrooper”-16 Assault Brigade 3 para - Afganistan

Grzegorz Klimczak – 7 TP, PzKpfw I

Jeśli pominąłem jakąś grupę to przepraszam. Oczywiście dopiszę, jak tylko się dowiem.

Źródła:
-materiały własne

 


 

5
Oceń (8 głosów)

 

 

Bitwa Wyrska 2015 - opinie i komentarze

FudexFilmFudexFilm
0
Zawsze na posterunku ! 5* (2015-05-27 00:00)
MisiolaMisiola
0
brawo:) (2015-06-01 00:00)
KomskiKomski
0
Udana impreza, warto było się wybrać! Pozdrawiam :) (2015-06-02 00:00)

skomentuj ten artykuł