Bitwa Wyrska 2012

/ 1 komentarzy / 43 zdjęć


W sobotę 19. maja 2012 w Gostyni (gmina Wyry) odbyła się VIII edycja imprezy „Bitwa Wyrska”. Już w piątek po południu w pobliżu bunkra Słowiniec” zaczęły się rozstawiać grupy rekonstrukcyjne. Jako pierwsze przybyły 4 PSP i grupa „Berliner Mauer”. Oprócz nich w tegorocznej imprezie uczestniczyły także SRH 73 PP, GRH Grupa Operacyjna Śląsk, SRH Policja Województwa Śląskiego 1922-1939, Batalion Obrony Narodowej „Żywiec”, SH„Bataliony Obrony Narodowej” Wieluń, GRH Batalion Obrony Narodowej „Oświęcim”, SRH „Wrzesień 39” (sekcja polska i niemiecka), GRH Siedemnasty, SH Reduta Częstochowa, Drużyna Tradycji 70 PP, GRH „17 Infanterie Division 21 Bayerisches Infanterie Regiment”, SRH „Die Kampfgruppe Hoffmeyer”, SRH Kampfgruppe „Schlesien”, GRH „545 Sperr-Division”, SRH Kampfgruppe „Saybusch”, GRH Normandia 44, GRH Brotherhood of 101st Airborne Division, Reeneacting Zone South oraz delegacja SRH „Tobie Ojczyzno”. Mam nadzieję, że żadnej grupy nie pominąłem. Moim zdaniem była to udana impreza. Piękna pogoda jak panowała od rana w sobotę sprawiła, że już przed godziną dziesiątą zaczęli przybywać pierwsi zwiedzający. Było, co oglądać.
4 PSP, 73 PP i BON „Oświęcim” zaprezentowały elementy polskiego uzbrojenia oraz przedwojennego wyposażenia obozowego. Delegacja „Tobie Ojczyzno” pokazała wyposażenie skoczka spadochronowego 1 SBS, a 545 Sperr-Division i Kampfgruppe Hoffmeyer obozowisko i uzbrojenie żołnierzy niemieckich. Oczywiście nie zabrakło spadochroniarzy ze 101st Airborne i ich sprzętu (Dodge i Jeep). Po raz kolejny swoją, bardziej współczesną dioramę, pokazała grupa „Berliner Mauer”. Obok fragmentu muru berlińskiego do zdjęć wdzięcznie pozował Trabant 601 Kübel. Im bliżej było godziny 14-tej tym bardziej pustoszały dioramy i bary, a gęstniał tłum wokół terenu inscenizacji. Po powitaniu i złożeniu kwiatów pod „Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 r.”
i minucie ciszy poświęconej zmarłemu tragicznie Michałowi Czarneckiemu zaczęły się inscenizacje. Najpierw widzom zostały zaprezentowane czołgi: polski 7TP i niemiecki PzKpfw II. Nie doszło, co prawda do obiecywanego pojedynku, ale widzowie mieli możliwość obejrzenia czołgów w trakcie jazdy oraz wysłuchać historii ich powstania. Później na teren wkroczyli rekonstruktorzy i zaczęła się do właściwa inscenizacja. Rozpoczęła się od aresztowania szpiegów na granicy polsko-niemieckiej, później nastąpił atak wojsk niemieckich. Rekonstruktorzy obu walczących stron starali się jak najlepiej odtworzyć wydarzenia i chyba im się to udało, bo na koniec zostali nagrodzenia wielkimi brawami. Co prawda końcowa część inscenizacji odbyła się w gęstym dymie (od ładunku zapaliły się trawy), ale komentator cały czas opowiadał, co się dzieje a dzięki dobremu nagłośnieniu nic nie umknęło uwagi widzów. Na zakończenie wszystkie grupy uczestniczące w imprezie z rąk pani Wójt odebrały dyplomy gratulacyjne. Ostatnim elementem imprezy był pokaz pokaz sprzętu i wyszkolenia współczesnego Wojska Polskiego. Potem widzowie już spokojnie mogli wrócić do zwiedzania dioram albo ustawić się w kolejce do zwiedzania bunkra „Sowiniec”. Komu brakło sił do długiego stania (a było bardzo wielu chętnych) mógł się ustawić w trochę krótszej kolejce, ale to już w strefie gastronomicznej. ;)
Imprezę uważam za bardzo udaną. Dopisali rekonstruktorzy, goście i pogoda. Życzę organizatorom powodzenia w organizacji przyszłorocznej, kolejnej edycji.

 


 

4.9
Oceń (12 głosów)

 

 

Bitwa Wyrska 2012 - opinie i komentarze

seba123seba123
0
DZIĘKI ZA MIEJSCE PRZY OGNISKU ZNAJOMY Z GRH 70PP PLESZEW (2012-06-03 00:00)

skomentuj ten artykuł