Bitwa pod Strugą 1807, Biwak Historyczny

/ 5 zdjęć


"Ale gadki! W jednym momencie konnica pruska, dragony, huzary, bośniaki na łeb, na szyję, w drzazgi! Wgnietli toto impetem jedno w drugie, że ich własne konie stłamsiły, skłuli piechotę lancami, wyłupali jak oko dwanaście armat ze środka szyku i odstawili w tył, poza swoją linią, dwanaście wozów kiesonowych to samo, cztery tysiące piechurów w niewolę i wszystkie, jakie ino były, bagaże. Dowódca tych Prusaków, jakisi ta Anhalt, na koniu w te pędy uciok. Dwóch pacierzy by nie zmówił, jużci było po całej batalii. Broń piechurów w kozły złożona, jeźdźcy na ziemi, łapy po boku. Nim się dzień wysoki podniósł, już ułani siadali na koń, żeby do Lignicy iść spać. Dopiero jak ze wszech piersiów buchnie nasza pieśń! Za to  wszystko ich ten Hieronim tak pokochał. Pójdą tera gościńcami..."
( Stefan Żeromski, "Popioły", fragm. rozdz. 42.)

Tak walczyli ułani z okresu kampanii napoleońskiej... Walczyli za wolną Rzeczypospolitą! Chcąc upamiętnić bohaterską postawę, heroiczną walkę i oddane życie za suwerenność, w tym roku obchodzimy 210. rocznicę Bitwy pod Strugą (Adelsbach).

Z tej okazji Gmina Stare Bogaczowice, Miasto Szczawno Zdrój, Pałac Struga oraz Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. zapraszają na biwak historyczny, w ramach którego zaplanowano:

13 maja (piątek):
- projekcja filmu "Popioły" reż. A. Wajdy w przepięknej scenerii Hali Spacerowej Pijalni Wód w Szczawnie Zdroju

14 maja (sobota):
- Inscenizacja "Bitwy pod Strugą" na polach w sąsiedztwie pomnika Ułanów Legii Nadwiślańskiej, wzdłuż drogi Struga-Szczawno Zdrój
-prezentacja XIX-wiecznego obozu wojskowego. Pokaz życia obozowego oraz zwiedzanie obozu regimentów przy Pałacu Struga

15 maja (niedziela):
-uroczysty przemarsz regimentów ulicami Szczawna Zdroju, zakończony apelem pod pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej

Zapraszamy już dziś!


Formularz zgłoszeniowy:

https://1drv.ms/w/s!AqvOv2HjNE4MhwaCDwxdefWoKWF3

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2017-05-12

5
Oceń (2 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:wybieram się tam!

 

Bitwa pod Strugą 1807, Biwak Historyczny - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu