Bitwa pod Olszynką Grochowską - rekonstrukcja

/ 2 zdjęć


Bitwa pod Olszynką Grochowską - rekonstrukcja

Zapraszamy do zapoznania się z programem rekonstrukcji na rok 2011:

Plan Uroczystości 2011
26 lutego 2011 roku - sobota

- 10.00 Plac Szembeka - koncentracja wojsk i odprawa dowódców
- 11.00 Przegląd wojsk historycznych, raport komendanta placu składany władzom dzielnicy
- 11.10 Wymarsz wojska na pozycje - około 2,5 km przemarsz na pole bitwy u zbiegu ulic Szerokiej i Traczy (Aleja Chwały w Olszynce Grochowskiej)
- 11.30 Wojska rosyjskie zajmują pozycje na terenie Olszynki Grochowskiej
- 12.00 Dotarcie oddziałów Powstańczych i początek inscenizacji
- 13.00 Koniec zmagań wojskowych - przemarsz pod pomnik i uroczysty hołd złozony walczącym wojskom w 1831 roku

27 lutego 2011 roku - niedziela

- 12.30 Msza w intencji 7300 poległych żołnierzy wojska polskiego w Bitwie Grochowskiej w kosciele pw. Matki Bożej Najczystszego Serca przy pl Szembeka.
- 14.00 przejazd, przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników do Alei Chwały w Olszynce Grochowskiej

Uroczystości : Poświecenie dzwonnicy z Dzwonem Wolności im Waleriana Łukaśinskiego, Złożenie ziemi z pól bitewnych żołnierza polskiego we Francji w mogile w Olszynce, Apel Poległych, Złożenie wienców i kwiatów pod pomnikiem 'Bitwy pod Olszynką Grochowską'
Po raz kolejny Warszawa była areną dużego widowiska historycznego nawiązującego do bitwy pod Olszynką Grochowską stoczoną 25 lutego 1831 roku. W 174 rocznicę bitwy, 24 lutego 2005 roku w Parku Skaryszewskim, na warszawskiej Pradze stanęły naprzeciwko siebie dwie armie. Piechotę wojsk rosyjskich reprezentowały GRH z Mińska na Białorusi, a artylerię kanonierzy z Kłajpedy. Po stronie polskiej stanęły napoleońskie GRH 1, 2 i 4 Pułku Piechoty Xsięstwa Warszawskiego, 1 Pułku Piechoty Legii Nadwiślańskiej, Legii Polsko-Włoskiej oraz kompania podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Polską piechotę wspierała litewska artyleria. Smaku dodawała pojawiająca się po obu stronach kawaleria.

Dla znawców tematu może wydawać się gorszące używanie mundurów z epoki napoleońskiej, a więc o 15-20 lat wcześniejszych. Uczestnicy i organizatorzy zgodzili się na taki kompromis. Mundury z czasów Królestwa Kongresowego niewiele się różniły od napoleońskich . Krój i barwa pozostały w zasadzie bez zmian. Różnice polegały np. na kształcie mankietów, kolorze kołnierzy i naramienników. Co do nakryć głowy, to nie powinno być rogatywek w piechocie, ponieważ zostały one zastąpione okrągłymi kaszkietami. Tu barierą były koszty. Rogatywka z blachą naczelną, podpinką i pomponem kosztuje ok. 400 zł. Podobnie kosztuje okrągły kaszkiet. Można posiłkować się furażerką tzw. „naleśnikiem”, co można było zaobserwować u niektórych uczestników.
Tego typu różnice są widoczne tylko dla fachowców i historyków. Szeroko pojętej widowni, a tej było naprawdę sporo, widowisko bardzo się podobało. Zwłaszcza wśród widzów starszych można było zauważyć łzy wzruszenia. W rozmowach nie szczędzili ciepłych słów. Dla większości widowisko historyczne na warszawskiej Pradze miało wydźwięk patriotyczny. Była to ogromna lekcja historii na żywo. Organizatorzy ze swej strony zapewniali, ze w przyszłym roku również postarają się zorganizować podobną batalię. Jest to bardzo pozytywny sygnał. Nareszcie ktoś dostrzegł jak ogromnym zainteresowaniem cieszą się tego typu imprezy. Miejmy nadzieję, że inscenizacja bitwy o Olszynkę Grochowską na stałe wpisze się w kalendarz imprez kulturalnych stolicy.


Wszyscy uczestnicy batalii otrzymali pamiątkowe krzyże wzorowane na oryginale znajdującym się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Egzemplarz muzealny ma ramiona krzyża zrobione z gałązek olszyny na pamiątkę bitwy i wchodzi w skład kolekcji biżuterii patriotycznej.

 


 

0
Oceń (0 głosów)

 

 

Bitwa pod Olszynką Grochowską - rekonstrukcja - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł