Bitwa pod Mławą - IX rekonstrukcja ( 27 sierpnia 2016)

/ 4 komentarzy / 94 zdjęć


27 sierpnia 2016 roku, w miejscu autentycznych wydarzeń sprzed 77 lat odbyła się IX rekonstrukcja Bitwy pod Mławą. Impreza wyjątkowa, pomimo sporej zmiany w planach organizatorów, jaką była nieobecność zapowiadanego wcześniej, prezydenta RP Andrzeja Dudy. Połączenie trzech wydarzeń, wspomnianej rekonstrukcji , obchodów kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej z obchodami Święta Wojsk Lądowych nadały uroczystościom oficjalnego charakteru.
Przemówienie gospodarza , Burmistrza Mławy Sławomira Kowalewskiego, przybliżyło historię tamtych dni oraz wprowadziło obecnych w klimat wydarzenia.  O poszczególnych scenach w polu i o tym co sie dzieje na naszych oczach, z detalami opowiadał  konferansjer ( po raz pierwszy tłumaczony na j.angielski). Mieliśmy okazję poznać pole rekonstrukcji, porozmawiać z jej aktorami / rekonstruktorami oraz utrwalić na fotografiach to wszystko co nas otaczało.
Potem, to już bitwa. Inny od dotychczasowych scenariusz nie wszystkich zadowolił ale pewnością pozostaną w pamięci wyczyny pilotów, działania pirotechników oraz żywcem wyjęta z ,,Lotnej'' szarża kawalerii.
Mankamenty, było ich kilka. Niefortunne ustawienie dzisiejszych środków transportu w tle rekonstrukcji, przesuniecie linii działań zołnierzy poza płaszczyznę przy widowni ( rekonstruktorzy ginęli z linii wzroku) oraz wszechobecni pracownicy ochrony, aż nadto wchodzacy w obiektyw. Ich obecność uzasadniona ale to nie ich przyjeżdzamy podziwiać. :)
Zakończenie, podziękowania oraz zaproszenie na jubileuszową rekonstrukcję za rok.

 


 

3.8
Oceń (5 głosów)

 

 

Bitwa pod Mławą - IX rekonstrukcja ( 27 sierpnia 2016) - opinie i komentarze

dardadarda
+1
"Oraz żywcem wyjęta z ,,Lotnej'' szarża kawalerii"... Na czołgi, pod Mławą, zwycięska w dodatku. Nie ma to jak wierność faktom historycznym, pograqtulować! (2016-09-05 08:48)
Stary KojotStary Kojot
+2
Czyli jednak była... :) (2016-09-05 09:22)
pasargapasarga
+1
>darda< Hmm, to tylko opis zdarzenia. Podobne gratulacje płyną do inicjatora epizodu szerokim strumieniem, także ode mnie. ;) (2016-09-05 22:29)
zbyszekxzbyszekx
0
Ta szarża na czołgi, to w ramach wstawania Polski z kolan ;) (przepraszam ułanów, wiem że to nie Wasza wina) (2016-09-23 17:17)

skomentuj ten artykuł