Bitwa pod Borkowem 1920 - 2014

/ 1 komentarzy / 2 zdjęć

Zapraszamy tym razem na zapowiedź filmu poświeconego rekonstrucji bitwy pod Borkowem z 1920 roku, od lat konsekwentnie organizowanej przez Towarzystwo Historyczne Rok 1920.


 Bitwa stoczona została w dniach 14 sierpnia-15 sierpnia 1920 roku przez Brygadę Syberyjską pod dowództwem płk. K. Rumszy oraz oddziały 9 i 18 Dywizji Piechoty z oddziałami sowieckiej 11 i 16 Dywizji Strzelców ze składu 5 Armii gen. A. Korka w nad dolną Wkrą w czasie wojny polsko-bolszewickiej.


Dwudniowa bitwa pod Borkowem zakończyła się sukcesem Brygady Syberyjskiej i pułków 9 DP. Za cenę około pięciuset poległych i rannych zniweczono próby sforsowania Wkry przez 11 i 16 DS. Dzięki zajęciu wschodniego brzegu rzeki oddziały polskie uzyskały dogodne podstawy do natarcia głównych sił 5 Armii w kierunku Nasielska i Pułtuska 16 sierpnia. Straty sowieckie pozostają nieznane.


Walki żołnierzy polskich o Borkowo zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic w II RP i po 1990 r - "BORKOWO pod NASIELSKIEM 14 - 15 VIII 1920"

 

2min     5745x    Udostępnij film


Zaznacz i skopiuj poniższy kod:

 


 

5
Oceń (7 głosów)

 

 

Bitwa pod Borkowem 1920 - 2014 - opinie i komentarze

sparrowsparrow
0
Bardzo, bardzo dobra rekonstrukcja. Prawie od początku przygotowywania rekonstrukcji bywam w Borkowie i co roku coś nowego i ciekawego ze strony organizatorów, a i widzów coraz więcej, bo się dzieje-armata,pojazdy i czołg. Piro w tym roku wspaniałe -efekt następujących wybuchów w stronę okopu i publiczności niezapomniane, dawało odczuć siłę artylerii. Obsługa pirotechniczna, rekonstruktorzy i lektor z najwyższej półki, co publiczność doceniła dwukrotnie gromkimi brawami. Borkowo wychodzi z cienia Ossowa, zobaczymy jak rozwinie się Radzymin po tegorocznym starcie? Gratuluję organizatorom z Towarzystwa Historycznego Rok 1920 i czekam na spotkanie za rok w 95 rocznicę walk nad Wkrą. Oczywiście tradycyjnie pozdrowienia dla kolegów z GRH z Iłży, ze względu zapadające ciemności najmłodszy nie chciał zbytnio iść ze mną na pole aby pogadać z rekonstruktorami. Pozdrawiam. (2014-08-27 00:00)

skomentuj ten artykuł