Bitwa o Siennicę 1939 - inscenizacja 2013

/ 3 komentarzy / 168 zdjęć


W dniu 21 lipca 2013r. jednym z elementów odbywających się w tym dniu uroczystości rocznicy bitwy o Siennicę we Wrześniu 1939r. była inscenizacja tych wydarzeń. Przeprowadzona z rozmachem i dynamiką. W zmaganiach uczestniczyły dwie tankietki TKS dwa samochody pancerne wz. 34, dwa czołgi PzKpfw II, armatki Bofors, samochód pancerny Kfz 13, Opel P4, Opel Blitz, motocykle BMW. Mogliśmy zobaczyć w akcji Rkm-y, ckm-y, granatnik, moździerz, Ur-a. Inscenizatorzy militarni jak i cywilni dołożyli wszelkich starań by bardzo realistycznie przedstawić nam zmagania w tej historycznej bitwie, za co im bardzo dziękuję. Ponieważ koledzy pisali już o tej inscenizacji wypada mi tylko zaprosić na moją fotorelację (opóźnioną ze względów urlopowych).

W dniu 13 września 1939r. gen. Anders dowodzący Grupą Operacyjną Kawalerii zamierzając dołączyć do cofającej się Armii „Modlin” uderza pod Mińskiem Mazowieckim na oddziały 3. Armii niemieckiej. W bitwę pod Mińskiem Mazowieckim zaangażowane były trzy brygady Kawalerii.
Nowogrodzka Brygada Kawalerii miała od południa i Szosy Lubelskiej wspierać natarcie Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Niestety nie dotarła ona w rejon Mińska Mazowieckiego. Szarża 1 szwadronu tego pułku załamała się w ogniu niemieckich karabinów maszynowych. W godzinach przedpołudniowych do walki włączają się oddziały 91 Dywizjonu Pancernego majora Antoniego Śliwińskiego. Współdziałając ze szwadronem kolarzy otaczają Siennicę.
Rozgorzała walka z niemieckim oddziałem rozpoznawczym. Składał się on z trzech czołgów średnich, plutonu piechoty i dwóch dział. W wyniku starcia Niemcy stracili jeden czołg oraz samochód pancerny. Polacy natomiast stracili dwie tankietki (załogi uratowały się). Siennica znalazła się w polskich rękach. Za 91 Dywizjonem Pancernym posuwał się 25 Pułk Ułanów. Po przerwaniu bitwy przez gen. Andersa Polacy wycofali się z Siennicy i skierowały się w nowy rejon koncentracji. W swojej pracy„Bitwa pod Mińskiem Mazowieckim 13 IX 1939' historyk siedlecki dr Jerzy Strychalski podaje, iż w walkach poległo 22 żołnierzy polskich i 13 mieszkańców. Zostali oni pochowani we wspólnym grobie na parafialnym 39” cmentarzu grzebalnym (znam tam jedną zbiorową mogiłę i dwie indywidualne, o czym pisałem we wcześniejszym wpisie i sumarycznie dało 13. pochowanych żołnierzy).

 


 

5
Oceń (9 głosów)

 

 

Bitwa o Siennicę 1939 - inscenizacja 2013 - opinie i komentarze

mauser98kmauser98k
0
Bardzo ciekawa i obszerna fotorelacja. Jak Ty to robisz że,jesteś wszędzie ? I masz czas aby to wszystko opisać. Podziwiam. (2013-08-05 00:00)
termisantermisan
0
nice!! troszkę sprzętu i sielanka dla oka (2013-08-06 00:00)
FaZaFaZa
0
Dobra relacja. Zamieszczenie tylu fotek wymaga cierpliwości i wiele pracy. Mega "5". Pozdrawiam! (2013-08-06 00:00)

skomentuj ten artykuł