Bitwa gorlicka 1915 - 2018. Sękowa.

/ 1 komentarzy / 16 zdjęć


27 kwietnia 2018 roku GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza pod dowództwem Mariusza Maciaszczyka wybrała się do kolegów z Małopolski a dokładnie do Sękowej k. Gorlic by wziąć udział w 103 rocznicy bitwy gorlickiej. 


Po 11 godzinach jazdy dotarliśmy do Sękowej w sobotę rano. Sobotni dzień zachwycał piękną słoneczną pogodą i był dniem klimatyzującym dla naszej GRH. Wieczorem delegacja naszej grupy wybrała się w marsz na pobliski cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej by wziąć udział we mszy polowej poświęconej ofiarom bitwy . 


W niedziele dokładnie o 15-tej rozpoczęła się inscenizacja bitwy gorlickiej. Batalia odgrywana była na nowym terenie, na wzgórzu w okolicach "pól pańskich". Nasza GRH ulokowała się na wzgórzu w okopach i naszym obozowisku. W czasie pokazu siły Austriacko - Niemieckie zdobywały owo wzgórze. Boj wyglądał na bardzo krwawy, były samoloty, armaty, moździerze, samochody i ciężkie karabiny maszynowe. Zgodnie z prawdą historyczną musieliśmy poddać wzgórze. 

Bardzo ciekawym epizodem inscenizacji było "zmartwychwstanie wszystkich poległych", którzy zebrali się zmieszani armiami na wzgórzu. Rekonstruktorzy w sposób symboliczny uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Schodząc szeregiem w dół nieśli zapalone biało-czerwone świece tworząc piękną "mgłę" w barwach Rzeczypospolitej Polskiej z której powstała mglista flaga biało-czerwona. Po dojściu przed publiczność odśpiewany został Hymn Polski. Na zakończenie przeprowadzono defiladę przed VIP-ami i publicznością. 14pss do Sękowej pojechał już po raz ósmy a inscenizacja pod Gorlicami jest niemal cyklicznym elementem kalendarza 14pss. 


GRH 14PSS koło historyczne TPZP dziękuję organizatorom za zaproszenie, rekonstruktorom za wspaniały klimat koleżeński a widzom za brawa. Organizatorem inscenizacji była Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 

Fot. aparatem Mariusza Maciaszczyka i Edyta Lisiewska.

 


 

0
Oceń (0 głosów)

 

 

Bitwa gorlicka 1915 - 2018. Sękowa. - opinie i komentarze

mauser23mauser23
0
Nasza grupa po raz pierwszy wzięła udział w rekonstrukcji bitwy gorlickiej. Przepiękne widoki, sprzyjająca pogoda, dobra organizacja, ciekawe towarzystwo i - co najważniejsze - udana rekonstrukcja. Dziękujemy kolegom z GRH Gorlice 1915 za zaproszenie. Warto było pojechać! (2018-05-08 11:05)

skomentuj ten artykuł