Bitwa białostocka 1920 -2016.

/ 35 zdjęć


W dniu 21 sierpnia GRH 14 PSS z Przasnysza wyruszyła do Białegostoku by wziąć udział w inscenizacji odbicia Białegostoku z rąk bolszewików. Walki między resztkami wycofujących się oddziałów 16 Armii RFSRR a 1 Pułkiem Piechoty Legionów były największą akcją militarną w dziejach Białegostoku.

Białostocka bitwa była ostatnim okresem walk "Operacji Warszawskiej", która dała wygraną Polski z bolszewikami. W bitwie o Białystok 1 ppLeg. pod dowództwem płk. Stefana Dąb - Biernackiego bohatersko prowadził walki uliczne z sowietami. Duży wpływ na morale Polskich żołnierzy miała ogromna pomoc mieszkańców Białegostoku, którzy prócz zaopatrzenia żołnierzy w żywność brali czynny udział w walce.

Walkę Białostocką upamiętnia pomnik przy ul. Zwycięstwa z lat 30 ubiegłego wieku. Pomnik zlokalizowany jest w miejscu jednego ze starć. W centrum miasta biegnie ulica Józefa Mariańskiego - dowódcy 1 batalionu 1 ppLeg, który poległ od kul karabinu maszynowego w momencie podrywania do kontrataku swoich żołnierzy. W walkach o Białystok uczestniczył również słynny Emil Fieldorf "NIL". Bitwa białostocka została upamiętniona po 1990 r. na jednej z tablic pól bitewnych na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem "BIAŁYSTOK 22 i 30 VIII 1920".

GRH 14PSS dziękuje organizatorowi za zaproszenie na te wydarzenia. Pogoda dopisała a kilkutysięczna widownia sprawiła, że to nie zabawa a przekaz kawałka historii w formie "żywej".

Fot. Andrzej Kowalski i Mariusz Maciaszczyk.

 


 

5
Oceń (6 głosów)

 

 

Bitwa białostocka 1920 -2016. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł