Białostocki Dzień Munduru


Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie zaprasza na czwartą edycję rodzinnego pikniku rekonstrukcyjnego „Dzień Munduru”, który odbędzie się w stolicy Podlasia w niedzielę 12 maja 2013 r. Projekt będzie realizowany od 10:00 do 16:00 na Rynku Kościuszki.

Jak co roku impreza będzie miała formę przeglądu grup rekonstrukcji historycznej, które zaprezentują się w dynamicznych pokazach oraz w ramach przygotowanych przez siebie stoisk i dioram. Wokół ratusza zostaną rozstawione pojazdy zabytkowe oraz sprzęt i wyposażenie poszczególnych grup i formacji.

Większy niż dotąd udział wezmą współczesne formacje mundurowe z regionu – obok pojazdów specjalnych i namiotów wystawienniczych odbędą się prezentacje i pokazy umiejętności funkcjonariuszy. Obok atrakcji plenerowych na Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku odbędą się także pokazy filmów i animacji, dyskusje i prelekcje poświęcone historii regionu. Nie zabraknie białostockich muzeów, uczelni i instytucji zajmujących się dziejami Podlasia.

Późnym popołudniem, po zakończeniu części rekonstrukcyjnej i zmianie aranżacji Rynku odbędzie się widowisko symbolicznie rekonstruujące utworzenie województwa podlaskiego w 1513 r. Ta część obchodów wpisuje się w 500. rocznicę utworzenia województwa przez Zygmunta I Starego i jest jednym z wydarzeń towarzyszących białostockim Juwenaliom.

Zapraszamy wszystkich miłośników historii, rekonstruktorów, kolekcjonerów i hobbystów do udziału w „Dniu Munduru”. Wspólnie świętujmy 68. rocznicę zakończenia działań zbrojnych II wojny światowej w Europie oraz pięciusetlecie Województwa Podlaskiego.

Patronem honorowym „Dnia Munduru” jest Prezydent Miasta Białegostoku. Projekt odbywa się przy wsparciu finansowym Miasta Białystok oraz Województwa Podlaskiego.

Kontakt do organizatorów:
Damian Dworakowski – [email protected] – tel. 608-532-074
Piotr Jać – [email protected] – tel. 512-210-946

Organizatorem „Rekonstrukcji utworzenia województwa podlaskiego w 1513 r.” jest Fundacja Porozumienia Uczelni Białostockich: http://fpub.org.pl/

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2013-05-12
  • Organizator: 
    Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

4.6
Oceń (10 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
wybieram się tam!

 

Białostocki Dzień Munduru - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu