Białorusini znów bronili Mławe

/ 1 komentarzy / 24 zdjęć


Mineło 75 lat z początku Drugiej wojny światowej. Dla mieszkańców Północno-Wschodnich wojewódstw II Rzeczypospolitej (Wileńskiego, Nowogrudskiego, Poleskiego) to była wielka próba. Próba patriotyzmu, mięstwa, lojalności wobec Polskiego państwa. Wówczas w szeregach Wojska Polskiego znajdowało sie 70 tyśięcy Białorusińow, które ramie w ramie z Polakami walczyli przeciwko nazistom.

Jedna z kluczowych bitw, w której wzięli udział nasze rodacy odbyła się właśnie pod Mławą, gdzie „żelazna” 20-ta dywizja z Zachodniej Białorusi spotkala jednostki Wehrmachtu już w pierwszy dzień agresji Trzeciej Rzeszy przeciwko II Rzeczpospolitej.

Niestety na Białorusi dlugi czas nie pamiątano o bohaterstwie rodaków w trakcie Kampanii wrześniowej 1939 roku. W histotiografii radzieckiej Białorusi mówiono, że Druga wojna światowa zaczeła się dla Białorusinów 22 czerwca 1941 r., czyli w moment napadu Hitlera na ZSRR. O czym mówić, jak nawet białoruskie uczestnice II WŚ w skaldzie Wojska Polskiego do początków lat 1990-ch nie meli na Białorusi statusu weterana. Białoruskie społeczeństwo nawet nie wiedziało, że we wrześniu 1939 roki była pierwsza obrona Twierdzy Brzeskiej, w której przeciwko czołgam Guderiana w mundurach polskich walczyli Białorusini.

Obecnie sytuacja się zmienia w lepszą strone. Okazują sie filmy, książki, artykuly. Swoją role gra i GRH „Białorusini w Wojsku Polskim”, która działa na Białorusi. Człąkowie grupy zajmują się głównie rekonstrukcją munduru Wojska Polskiego z okresu międzywojennej Polski. Beżemy udział w różnych widowiskach historycznych tak na Białorusi, jak i za granicą kraju. Jednak najbardziej ulubioną naszą rekonstrukcją jest właśnie inscenizacja bitwy pod Mławą. Jesteśmy wdzięczni organizatorom tego widowiska za wspaniałe przyjęcie i organizację. W zeszlym roku rekonstruktorze z Białorusi spotkali się z Prezydentem Rzeczypospolitej Polski Bronisławem Komorowskim. Rekonstrukcja pod Mławą jest wyjątkową dla tego, że 75 lat temu właśnie Białorusini współnie z Polakami na polu w Uniszkach Zawadskich brali udzial w walkach z hitlerowcami.

Polacy dobrze wiedzą swoją historię. Przyszedł czas aby Białorusini dowiedzieli się prawdę o mięstwie swoich rodaków we wrześniu 1939 roku i dla tego zrobimy wszystko.

 


 

4.2
Oceń (5 głosów)

 

 

Białorusini znów bronili Mławe - opinie i komentarze

KomskiKomski
0
Mława znowu była okazją do spotkania! Pozdrawiam i do zobaczenia! (2014-09-08 00:00)

skomentuj ten artykuł