Beret wz. 1937

/ 2 zdjęć


Beret wz.1937 został wprowadzony Dz. Rozk. MSWojsk nr 11/37, poz. 139. Beret nosili przy mundurze polowym (bojowym i ćwiczebnym) i przy pracy przy sprzęcie żołnierze oddziałów zmotoryzowanych i broni pancernej. Beret noszono niezależnie od stopnia.
Beret wz.1937 wykonany był z jednego kawałka tkaniny dzianej, koloru czarnego. Miał kształt okrągły, średnica ogłowia i otworu zależna była od rozmiaru głowy - średnica ogłowia od 29 do 31 cm. Krawędź otworu zakończona była od wewnątrz obrębkiem, do którego przyszyto potnik skórzany. Denko beretu podszyto czarną podszewką. Orzełek wyhaftowany na podkładce z sukna barwy czarnej, za pomocą przędzy szaro - stalowej. Dolna krawędź orzełka w odległości 4 cm od dolnej krawędzi beretu.
Między obiema krawędziami umieszczano odznaki stopnia na podkładce sukiennej, koloru czarnego. Do haftowania odznak podoficerskich używano galonu podoficerskiego (dla chorążego - tasiemka wełniana barwy karmazynowej, oraz gwiazdka haftowana jak dla oficerów, zaś dla podchorążych zawodowych - galon bez karmazynowego obramowania). Odznaki stopni oficerskich haftowano za pomocą nici jedwabnych barwy szaro - stalowej.
Po włożeniu beretu na głowę należało go lekko ściągnąć z czoła, na prawe ucho. Orzełek powinien znajdować się na osi nosa.

Źródła

'Hełmy Wojska Polskiego 1917 - 2000' J. Kijak

/PATHE/

Beret wz.1937

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

Beret wz. 1937 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł