Beaumont-Hamel Newfoundland Memorial

/ 1 komentarzy / 12 zdjęć


Pomnik poświęcony żołnierzom kanadyjskim, którzy zginęli w czasie I wojny światowej . 74-hektarów zachowanego pola bitwy obejmuje tereny, na których Newfoundland Regiment atakował 1 lipca 1916 podczas pierwszego dnia bitwy nad Sommą. Teren został zakupiony w 1921 roku przez obywateli Nowej Fundlandii i jest największym kanadyjskim pomnikiem na froncie zachodnim , a zarazem największym obszarem bitwy na Somme który został zachowany.
Informacja dla chętnych odwiedzenia tego miejsca, wpiszcie w nawigację następne współrzędne: Beaumont-Hamel (N50.07386, E2.6482).

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

Lokalizacja

 

Beaumont-Hamel Newfoundland Memorial - opinie i komentarze

ten55ten55
0
Przepraszam, ale należy się sprostowanie. Największym kanadyjskim pomnikiem z I wojny światowej jest bez wątpienia Canadian National Vimy Memorial w miejscowości Vimy  k.Arras - pomnik ku czci ponad 11 tysięcy poległych Kanadyjczyków, b.duży monument składający się z podstawy-bloku o długości kilkudziesięciu metrów, na którym są wykute nazwiska, z wielu figur oraz dwóch 30-metrowych pylonów. Jest to główne miejsce corocznych obchodów rocznicowych z udziałem władz kanadyjskich. Nieopodal pomnika znajduje się Park Memoriałowy z zachowanym terenem walk (takie same pofalowanie terenu od pocisków artyleryjskich, jak w Beaumont-Hamel) oraz podziemnymi korytarzami (można zwiedzać z przewodnikiem kanadyjskim wolontariuszem, zazwyczaj studentem - gratis). Niemały jest także St. Julien Memorial (11m wysokości) w miejscowości Saint Julien kilka km od Ipru (Ieper, Ypres) ku czci 2000 Kanadyjczyków, którzy zginęli w związku z pierwszym, w maju 1915 roku, atakiem gazowym (chlor) na foncie zachodnim. Pozdrawiam, Tadeusz.    (2014-08-26 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu