Barwy Rosyjskiego Imperium - Kobiecy Batalion Śmierci

/ 3 komentarzy / 12 zdjęć


Po rewolucji lutowej 1917 roku i upadku caratu, postanowiono powołać nowe specjalne jednostki wojskowe, które miały zastąpić carską Gwardię. Z najlepszych jednostek Armii Rosyjskiej, które jeszcze nie uległy demoralizacja i odznaczały się najwyższym morale utworzono Bataliony Śmierci. Żołnierze z tych oddziałów byli dobrze umundurowani i uzbrojeni w nowoczesną broń: samochody pancerne Gardford, pistolety maszynowe Fiodorowa, hełmy francuskie Adrian wz 15 lub rosyjsko-fińskie wz 17. Bataliony Śmierci wyróżniły się podczas ofensywy Kiereńskiego w czerwcu i lipcu 1917 roku.
Niestety pomimo wszystkich wysiłków stan sił Armii Rosyjskiej stale się obniżał. W tej sytuacji podjęto decyzję, aby wykorzystać entuzjazm kobiet, które były zatrudnione w wielu jednostkach wojskowych w trakcie przygotowań do letniej ofensywy w 1917 roku i powołano 1 Kobiecy Batalion Śmierci. Oddział ten złożony ze 140 ochotniczek był ostatnią linią obrony Rządu Tymczasowego podczas bolszewickiego przewrotu w listopadzie 1917 roku. Razem z pododdziałem Junkrów (uczniów szkoły wojskowej), garstką kozaków, oddziałkiem cyklistów, 40 inwalidami wojennymi pod dowództwem oficera poruszającego się na protezach oraz kilka dział, kobiety stawiły opór bolszewikom 7 i 8 listopada 1917 roku, broniąc Pałacu Zimowego – ostatniej siedziby rządu Kiereńskiego.
Po przewrocie bolszewickim Bataliony Śmierci rozpadły się. W 1918 roku wznowiły swoją działalność pod sztandarami 'białych', jednakże powstał już tylko jeden batalion. Początkowo działał on samodzielnie, ale od 1919 roku był częścią składową Armii Ochotniczej Antona Denikina. Żołnierze tego oddziału byli umundurowani na wzór ówczesnej Armii Belgijskiej – mieli ten sam typ hełmów i prawie takie same mundury. Jednostka słynęła z dużej wartości bojowej i wysokiego morale, ale również ze swojego okrucieństwa. Została rozwiązana pod koniec 1920 roku.
Na prezentowanych zdjęciach podoficerów warto zwrócić uwagę, że „gimnastiorki” są zapinane na lewą stronę, czapki są wykonane z wełny czesankowej, na oznaczenia dla Batalionów Śmierci – trupie główki noszone na czapkach, szewrony na rękawach oraz pagony z paskami w kolorach oznaczających czerwony - krew i czarny - śmierć.

Materiały portalu dotyczące umundurowania i wyposażenia rosyjskiego w XX w.:
- W szeregach rosyjskich walczyłem … ale tylko dla Polski! ( historia rosyjskiego munduru cz. I)
- W szeregach rosyjskich walczyłem … ale tylko dla Polski! (historia rosyjskiego munduru cz. II)
- Barwy Rosyjskiego Imperium – Czapka letnia wzór 1907
- Barwy Rosyjskiego Imperium – Kobiecy Batalion Śmierci
- Maska przeciwgazowa to rosyjski wynalazek

 


 

4.2
Oceń (24 głosów)

 

 

Barwy Rosyjskiego Imperium - Kobiecy Batalion Śmierci - opinie i komentarze

Stary KojotStary Kojot
0
Czy aby na pewno zapięcie na lewą stronę było "kobiece". Przecież w taki sam sposób zapinały sie kurtki mundurowe wz 1912.
(2010-10-20 00:00)
CZERWONYCZERWONY
0
Myszlę że tymczasem nikt nie szył specjalnie dla kobiet.
(2010-10-20 00:00)
dardadarda
0
Mała uwaga - Автомат Фёдорова nie był pistoletem maszynowym - strzelał początkowo specjalnie skonstruowanym nabojem karabinowym 6.5 mm, zastąpionym później nabojem od Arisaki. W sumie można go nazwać karabinkiem na nabój pośredni.

A co do meritum - wstawiłem kilka ciekawych, jak sądzę, zdjęć związanych Kobiecym Batalionem Śmierci na forum:http://forum.dobroni.pl/f,rosyjski-kobiecy-batalion-smierci,8433,0.html#


.
(2010-10-21 00:00)

skomentuj ten artykuł