Barwy Rosyjskiego Imperium – Czapka letnia wzór 1907

/ 5 komentarzy / 12 zdjęć


W dniu 15 listopada 1907 roku Cesarz Rosji Mikołaj II zatwierdził wzory letniego umundurowania koloru ochronnego dla wojska: czapki (фуражки), kurtki i bluzy (кителя, рубахи), spodni ( укороченных шаровар).
Czapka letnia z daszkiem dla niższych stopni, była wykonana (cała oprócz daszka) z lnianej lub bawełnianej nieprzemakalnej tkaniny ochronnego, zielono-szarego koloru, z daszkiem z grubej lakierowanej skóry (rozkaz naczelnego dowództwa nr 412 z 1904 roku) lub fibry, pomalowanej kolorem ochronnym, z wytłoczeniami na krawędzi i górze.

Kwatery czapki miały wysokość 5 cm, okrągłe dno było krojone w 3 rozmiarach, w zależności od rozmiaru głowy. Na łączeniu dna z kwaterami i kwater z otokiem były wszywane wypustki.

Otok czapki miał wysokość 4,4 cm, jego szew był z przodu czapki. Na otoku czapki była zamocowana duża wytłaczana kokarda, lekko wypukła, elipsowatego kształtu (z prawej strony kokardy jest sztancowanych 5 koncentrycznych obręczy, 4 z nich są malowane: 2 czarne i 2 pomarańczowe, a pole od krawędzi bez malowania błyszczące. Wielkość kokardy po dłuższym boku 3,8 cm, po krótszym boku 2,7 cm.

Na górze otoku była przyszywana bawełniana kolorowa taśma szerokości 1,1 cm, w kolorach tkanin stosowanych dla jednostek bojowych: piechoty, kawalerii i wojsk kozackich (z taśmy zrezygnowano w 1910 roku).

Podpinka czapki była stosowana tylko dla kawalerii, wojsk kozackich, pieszej i konnej artylerii, a w piechocie dla tych żołnierzy niższych stopni, którzy w boju występują konno. Podpinka była robiona ze skóry nie barwionej lub malowanej na zielono (nie regulaminowo).

Czapka miała podszewkę z tkaniny bawełnianej. W środku, na górze kwater czapka posiadała naprężacz wykonany z drutu stalowego. Dla lepszego wyglądu czapki, z przodu było wszyte usztywnienie, które było wykonane ze sztywnika przyszytego do podszewki. Otok był usztywniony kartonem i podszyty skórzanym potnikiem. Stalowy naprężacz był często usuwany, aby nadać czapce stary fason lub w ogóle go nie montowano.

Dla oficerów czapki letnie wykonywano z wełnianej, bawełnianej lub lnianej tkaniny ochronnego, zielono-szarego koloru, identyczne z formą przewidzianą dla niższych stopni, z odpowiednią taśmą, z dużą oficerską kokardą zamocowaną z przodu otoku.

Oficerskie czapki letnie do mundurów służbowych i wyjściowych były wykonywane z sukna w różnych kolorach, w zależności od formacji lub barw pułkowych.

W 1913 roku w oddziałach piechoty i artylerii próbowano wprowadzić unifikację polowej i paradnej formy umundurowania. W ramach tej unifikacji czapki wz 1907 wprowadzono również dla szeregowych do mundurów służbowych i wyjściowych (przedtem nosili czapki bez daszków „bezkozyrki). Były to czapki z dwiema lub trzema kolorowymi wypustkami w barwach służby lub pułku.

Według zachowanych czapek można stwierdzić, że na czapkach noszono trzy rodzaje kokard: dla szeregowych, podoficerów, oficerów, które były produkowane w wielu odmianach. Na czapkach wzoru 1907 w oddziałach pospolitego ruszenia („opołczenie”) noszono również krzyże tej formacji. Wstęg nagrodowych na czapkach wzoru 1907 do mundurów polowych nie noszono. Czapka była noszona przez Armię Rosyjską przez całą Wielką Wojnę, była noszona również w Legionie Polskim (Puławskim), Dywizji Strzelców Polskich i w Korpusach Polskich na Wschodzie. Czapka ta była również charakterystycznym ubiorem w rosyjskich wojskach antybolszewickich w czasie wojny domowej (1917 – 1921).

W 1914 roku czapkę zmodyfikowano, znacznie powiększając jej denko i zmieniając je na owalne („jajowate”).
Czapka wzoru 1907 jest jedną z najładniejszym rosyjskich czapek. Ma niepowtarzalny rosyjski styl, jest zgrabna i efektowna.

Materiały portalu dotyczące umundurowania i wyposażenia rosyjskiego w XX w.:
- historia -rosyjskiego-munduru-cz-i,6159>W szeregach rosyjskich walczyłem … ale tylko dla Polski! (historia rosyjskiego munduru cz. I)
- W szeregach rosyjskich walczyłem … ale tylko dla Polski! (historia rosyjskiego munduru cz. II)
- Barwy Rosyjskiego Imperium – Czapka letnia wzór 1907
- Barwy Rosyjskiego Imperium – Kobiecy Batalion Śmierci
- Maska przeciwgazowa to rosyjski wynalazek

 


 

5
Oceń (13 głosów)

 

 

Barwy Rosyjskiego Imperium – Czapka letnia wzór 1907 - opinie i komentarze

ksiadzksiadz
0
świetny artykuł.  (2010-05-21 00:00)
WrotyczWrotycz
0
Bardzo ciekawy artykuł wyjaśnił mi jakie są różnice między modelem 1907 a 1914.

No i mam pytanie jaka była by cena u kolegi z wyprodukowane takiej repliki czapki ?
(2010-05-21 00:00)
ArturGTArturGT
0
Pierwsza tego typu czapka jest w przygotowaniu. Cena będzie porównywalna do cen innych dobrych wykonawców. (2010-05-21 00:00)
OwcavonKozicOwcavonKozic
0
Arturze, jak zawsze konkret! :)(2010-05-21 00:00)
outlastoutlast
0
Kokarda z rosyjskiego to po polsku bączek... (2011-03-16 00:00)

skomentuj ten artykuł