Bagnet karabinowy wz.24

/ 3 zdjęć


Bagnet karabinowy wz.24 przeznaczony był do karabinu Mauser wz.98. Został zaprojektowany jako następca bagnetu wzór 1922, którego produkcja ruszyła po decyzji Rady Ambasadorów o przekazaniu Polsce Danziger Gewehrfabrik wraz z dokumentacją karabinu wz.98. Sama fabryka nie produkowała bagnetów, dlatego też zadanie to powierzono Zbrojowni Nr 4 w Krakowie.
Produkcję bagnetów wz.24 podjęła Fabryka Towarzystwa Motorów SA „Perkun” w Warszawie. Podobnie jak wzór 1922, nowy bagnet opierał się na konstrukcji niemieckiego bagnetu S 84/98. Zastosowano jednak smuklejszą głownię oraz rękojeść, co pozwoliło na wykorzystanie sporych zapasów pochew austriackiego wzór 1895 (przeznaczonego do karabinów Mannlicher wzór 1895). Bagnet wzór 1924 były nieco bardziej masywny i z szerszą głownią niż jego poprzednik. Fabryka prowadziła produkcję dwóch zasadniczych wersji – z osłoną przeciwogniową i bez osłony. Ponadto część bagnetów była fabrycznie oksydowana. Bagnety tego wzoru używane były powszechnie w Wojsku Polskim do roku 1939.

Bagnet karabinowy wz.24 - konstrukcja

Wzór 1924 był bagnetem o głowni jednosiecznej z dwustronnym wklęsłym zbroczem. Szlif dwustronny wypukły, pióro symetryczne jednosieczne. W wersji z osłoną przeciwogniową, zachodziła ona na tył głowicy. Na rękojeści okładki drewniane, które mocowano do trzonu dwiema śrubami z nakrętkami. Zatrzask w głowicy, ze sprężyną spiralną. Bagnet mocowano na karabinie w prowadnicy rękojeści, a lufę podpierano o wklęsły frez jelca.
Prezentowany, na zdjęciach, egzemplarz bagnetu wzór 1924, został wyprodukowany w wersji z osłoną ogniową oraz całkowicie oksydowany. Na progu przedniego płazu głowni widoczna wytłoczona nazwa wytwórni 'Perkun', numer seryjny 9236 (słabo widoczny także na jelcu), stempel kontroli technicznej 'X' oraz stempel odbioru wojskowego 'M'. Na progu tylnego płazu głowni litery W.P. oraz orzeł w koronie. Na głowicy wybity orzeł wpisany w koło. Pod okładkami, na trzonie rękojeści stempel techniczny 'X' oraz litery 'DS'. Pochwa również posiada sygnatury - stempel odbioru technicznego 'S' oraz numer '25160'.

Bagnet karabinowy wz.24 - podstawowe dane

Długość bagnetu: 385 mm
Długość głowni: 252 mm
Szerokość głowni w progu: 25 mm
Maksymalna grubość głowni: 6 mm
Długość rękojeści: 133 mm

Źródła

'Piechota Wojska Polskiego 1918 - 1939' Z.Jagiełło
'Bagnet polski wz.29', TBiU 120
Królikiewicz Tadeusz, 'Bagnety', Warszawa 2002.

/WHITEEAGLE/

 


 

0
Oceń (0 głosów)

 

 

Bagnet karabinowy wz.24 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł