Atak na niemiecką Kolonię Jawor

/ 3 zdjęć


W Kolonii Jawor (Gmina Mniszków) zorganizowano 15 czerwca widowisko historyczne, które przyciągnęło kilkuset widzów. Honorowym gościem uroczystości był gen. Aleksander Arkuszyński „Maj”, który 13 sierpnia 1944 r. dowodził oddziałem partyzanckim „Grom”.

Prawie 70 lat temu wchodzący w skład 25 pp Armii Krajowej oddział „Grom” pod dowództwem ppor. „Maja” przeprowadził akcję karno-aprowizacyjną na niemiecką wieś. Podczas potyczki zginął partyzant st. strz. Mieczysław Sońta „Ryś”. Jego pamięć uczczono minutą ciszy. Odśpiewano również „Modlitwę obozową”, która jest uznawana za hymn Armii Krajowej, po czym rozpoczęło się widowisko. Oprócz generała do Kolonii Jawor przybył również mjr Mirosław Kopa „Miron”, który podzielił się swoimi wspomnieniami z zebranymi. Jest on autorem wielu pozycji książkowych o działaniach 25 pp AK. Obaj kombatanci są ostatnimi świadkami tamtych wydarzeń, stad ich obecność nadała wyjątkową rangę. Uroczystość poprowadził Tomasz Łuczkowski, dyrektor opoczyńskiego muzeum, który pełnił jednocześnie rolę narratora. Po przywitaniu gości głos zabrał Janusz Ciesielski wójt Gminy Mniszków. W dalszej części zaproszono delegacje do złożenia wiązanek przy pamiątkowej tablicy, poświęconej wydarzeniom z 1944 r. Wśród nich byli przedstawiciele kombatantów, parlamentarzysta, władz powiatowych, sąsiednich gminy i gospodarzy uroczystości.
W inscenizacji widzowie mogli zobaczyć życie okupacyjne w niemieckiej Kolonii Jawor. W mieszkańców okolicznych miejscowości wcielili się uczniowie Gimnazjum z Mniszkowa, w Niemców rekonstruktorzy z Batalionu Tomaszów. Role partyzantów przypadły rekonstruktorom z SRH „Jodła” z Kielc i Stowarzyszeniu Ułanów im. OWWP mjr Hubala. Niezwykle efektowne było wysadzenie niemieckiego bunkra oraz opanowanie wioski przez partyzantów. Widowisko zakończono zrekonstruowaniem aprowizacji oddziału i formowaniem kolumny marszowej. Ciekawostką było wykorzystanie wozu na metalowych kołach, który został specjalnie przygotowany na to wydarzenie przez „ułana” Leszka Zaparta. Po prezentacji aktorów i aplauzie widzów wszyscy chętni mogli wykonać pamiątkowe zdjęcia. Ostatnim punktem uroczystości był pokaz sztuki kawaleryjskiej w wykonaniu Stowarzyszenia Ułanów. Efektownie prezentowano ścinanie witek, głów kapuścianych i władanie lancą. „Ułani” wykonywali również skoki przez zapaloną słomę, a jeden z nich wykonał skok przez niezwykle odważną niewiastę. Pokaz ułański cieszył się dużym zainteresowaniem. Na tym widowisko zakończono, a zaproszeni goście udali się na poczęstunek zorganizowany w miejscowym domu ludowym.

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

Atak na niemiecką Kolonię Jawor - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł