Artyleryjska grupa warowna Dobrošov

/ 3 komentarzy / 19 zdjęć


Będąc w okolicach Kudowy Zdrój warto zrobić sobie wycieczkę na czeską stronę. Po drugiej stronie granicy leży miejscowość Náchod, a nad nią artyleryjska grupa warowna Dobrošov. Została ona wybudowana na wzgórzach otaczających miasto w latach 1935-1938.Szczyt Dobrošov (624m npm), na którym znajduje się twierdza, tworzy dominujące pasmo na pograniczu Náchodu. Ogień artyleryjski z Dobrošov miał ostrzeliwać rozległe obszary wzdłuż podnóża Gór Orfickich (Orlicke hory) aż do strefy Gór Jastrzębich (Jestrebi hory).

Dělostřelecká tvrz Dobrošov


Głównym elementem twierdzy był duży bunkier artyleryjski N-S75 'Zelený', z trzema kazamatami, w których zainstalowane miałybyć haubicę 100 mm. Do czasu opuszczenia obiektów w 1938 roku nie zdołano zakończyć wszystkich prac. Betonowanie pierwszych partii przebiegało w dniach od 3 do 7 września 1938, pozostałe części wykończono w dniach powszechnej mobilizacji, od 20 do 28 września 1938 roku. Oprócz schronu N-S75 grupę warowną tworzyły jeszcze dwa obiekty - duże bunkry piechoty N-S72 'Mustek' oraz N-S73 'Jerab', które miały być wyposażone w broń maszynową i działa P-panc 47 mm. Umocnienia twierdzy miały być połączone podziemnymi korytarzami, pod ziemią miały również znajdować się magazyny amunicyjne, koszary i pomieszczenia socjalne dla żołnierzy obsługi.
Cześć z tych obiektów została wykuta w skałach i wybetonowana.


W planach grupa warowna miała liczyć więcej obiektów: N-S74 'Maliňák' (bunkier artyleryjski z obrotową wieżą), N-S76 'Amerika' (bunkier artyleryjski, podobny do N-S75), N-S77 'Kaplička' (bunkier artyleryjski z obrotową wieżą) i N-S77a 'Portál' - obiekty te nigdy nie zostały wybudowane.


Po przejęciu umocnień przez Niemców nie kontynuowano ich budowy. Część obiektów zaś wykorzystana została do testów - ostrzał artyleryjski przyczynił się do dzisiejszego wyglądu schronu piechoty 'Mustek'. Zdemontowano również kopuły pancerne i uszkodzono strzelnice.


Obecnie grupę warowną można zwiedzać - udostępniony jest schron artyleryjski N-S75 'Zelený' i bunkier piechoty N-S72 'Mustek'. Zwiedzanie rozpoczynamy od buunkra artyleryjskiego, następnie schodząc do podziemnych korytarzy i koszar przechodzimy do schronu NS-72. Schron N-S73 'Jerab'jest udostępniony dla turystów w czasie świąt państwowych.

Zdjęcia wykonane w lipcu 2009 roku

 


 

4.8
Oceń (12 głosów)

 

Lokalizacja

 

Artyleryjska grupa warowna Dobrošov - opinie i komentarze

dabwoj1dabwoj1
0
Bardzo ciekawe artykuły o umocnieniach u naszych sąsiadów z za południowej granicy. Myślę że i u nas powoli to się zmieni lecz czy zdążymy uratować jak najwięcej?
(2010-03-25 00:00)
marekjgmarekjg
0
Fakt, u nas takich podziemi nie znajdziemy... (2010-03-25 00:00)
AuthorAuthor
0
Byłem i widziałem jest super , polecam cała linie do zwiedzenia bo to tylko mały skrawek (2013-04-10 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu