Armii w darze. 80.rocznica przekazania broni ... - Nowy Tomyśl, dnia 16.06.2018 roku

/ 59 zdjęć


Dzisiaj mija dokładnie 80 lat od dnia, kiedy do Nowego Tomyśla przybyło wojsko na uroczystości związane z przekazaniem broni ze zbiórki Funduszu Obrony Narodowej. Co prawda od naszych czerwcowych obchodów upamiętniających ww. wydarzenia minęły już ponad 3 tygodnie, ale temat  „Armii w darze. 80. rocznica przekazania broni ze zbiórki Funduszu Obrony Narodowej w Nowym Tomyślu” cały czas przewija się jeszcze w naszych wewnątrz stowarzyszeniowych rozmowach.

Uroczystość objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, a także Honorowym Patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniubyła bez wątpienia największym i chyba najważniejszym wydarzeniem w 9 letniej historii naszego Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii. Pierwsze pomysły i generalnie „szkielet” wydarzeń związanych z uczczeniem „święta Nowego Tomyśla” pojawiły się już w sierpniu 2017 roku. A dlaczego święta?

Otóż, w całym okresie dwudziestolecia międzywojennego żadne inne wydarzenie w Nowym Tomyślu nie odbiło się tak szerokim echem jak właśnie przekazanie broni w dniu 10 lipca 1938 roku. O przyjeździe do granicznego powiatu doborowych kompanii 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii czy też 7 Pułku Strzelców Konnych, w której żołnierz jest obrazem tężyzny Narodu Polskiego rozpisywały się media całego kraju. A z zaproszenia do Nowego Tomyśla skorzystało wówczas wielu znamienitych gości, z gen. Kazimierzem Sosnkowskim na czele.

Dzień 16 czerwca 2018 roku miał być przypomnieniem tych wydarzeń, próbą nawiązania do tych uroczystych lipcowych dni sprzed 80 lat. A czy to się udało? To już kwestia indywidualnej oceny. My ze swojej strony staraliśmy się zrobić wszystko, aby godnie uczcić naszych bohaterów. A przebiegało to tak … 

Już od wczesnych godzin porannych Plac Niepodległości tętnił życiem. Scena przeznaczona na msze świętą i dalej na występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej z Nowego Tomyśla, zespołu folklorystycznego z Urbanowa i wieczorny finał, czyli koncert zespołu Hańba! została ustawiona już dzień wcześniej. Na całej przestrzeni wokół największego wiklinowego kosza na świecie, dzięki uprzejmości Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, Powiatu Nowotomyskiego i Gminy Nowy Tomyśl ustawione zostały namioty w celu zabezpieczenia uczestników obchodów przed pięknie tego dnia świecącym słońcem. Zaplanowane „strefy” współczesnego WP, wojska z okresu II RP, dawnych zawodów, stoisk partnerskich: Poczty Polskiej i WKU wystawionego wspólnie 12. Wielkopolską BrygadąObrony Terytorialnej rozrastały się z każdą kolejną minutą. 

Oficjalnego rozpoczęcia uroczystości dokonano w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu, gdzie o godz. 10.00 miało miejsce otwarcie wystawy "Społeczeństwo armii. W 80. rocznicę uroczystości przekazania broni ze zbiórki Funduszu Obrony Narodowej w powiecie nowotomyskim". W budynku przy ul. Witosa 8 można było zobaczyć archiwalne fotografie i pamiątki z niezwykłego wydarzenia jakie zapisało się w historii miasta w okresie II RP. Kuratorem wystawy, która będzie udostępniona zwiedzającym do września 2018 roku jest dr Bartosz Kruszyński z Zakładu Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM. Autorką pięknego opracowania graficznego jest z kolei Grażyna Matuszak, specjalista do spraw edukacji regionalnej nowotomyskiej biblioteki. W trakcie oficjalnego otwarcia krótką prelekcję wygłosił m.in. Pan prof. UAM dr hab. Maciej Kandulski, wnuk mjr Stanisława Hrycka – dowódcy 1 batalionu 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii, obecnego 10 lipca 1938 roku w Nowym Tomyślu, który w niezwykle interesujący sposób przedstawił historię życia swojego dziadka. Pod koniec wystawy miało miejsce równie ciekawe wydarzenie tj. nastąpiło wręczenie medali osobom działającym na rzecz upamiętniania wydarzeń sprzed 80 lat. Inicjatorem tego wyjątkowego odznaczenia był Pan Włodzimierz Hibner - Burmistrz Nowego Tomyśla.

W dalszej części nowotomyskich obchodów, dokładnie o godz. 11.00, sprzed budynku lokalnej administracji, zlokalizowanego przy ul. Poznańskiej wyruszyła kolumna współczesnych i historycznych pojazdów wojskowych. W ślad za nimi, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania podążyły Poczet Sztandarowy i Kompania Honorowa 57 blog K2KR, przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, członkowie 19 DH „BUKI” im. A. Kamińskiego wraz z uczniami i reprezentantami grona pedagogicznego z nowotomyskich szkół. Ta niecodzienna reprezentacja przeszła centralnymi ulicami Nowego Tomyśla, aby dotrzeć ostatecznie do Placu Niepodległości, gdzie miały miejsce kolejne etapy obchodów.

Krótko przed godziną 12, wzorem roku 1938, rozpoczęła się uroczysta msza święta, która została odprawiona przez ks. kan. Andrzeja Grabańskiego - Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu.

Po jej zakończeniu nastąpiło najważniejsze tego dnia wydarzenie. W obecności zaproszonych gości i przybyłych na uroczystości mieszkańców miasta, Panowie: Włodzimierz Hibner - Burmistrz Nowego Tomyśla i Ireneusz Kozecki - Starosta Powiatu Nowotomyskiego dokonali symbolicznego przekazania broni przedstawicielom naszego Stowarzyszenia.

Oficjalne uroczystości zakończył koncert przywołanej wcześniej Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania.

W części piknikowej można było m.in. zapoznać się z pojazdami i sprzętem wojskowym będącym na wyposażeniu 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor - Muśnickiego z Międzyrzecza:

1.     152mm ahs „DANA”,

2.     KTO ROSOMAK MK 120K „RAK”,

3.     KTO ROSOMAK HITFIST,

4.     WEM na podwoziu KTO ROSOMAK,

5.     23mm aplot ZU-23-2 STAR 266H,

6.      UC 03302 - Iveco Daily
"Topola-S"/AMZ - Patrol Rozminowania

Niecodzienną atrakcją, która wzbudziła największe zainteresowanie stanowił czołg LEOPARD 2A5 zaprezentowany w Nowym Tomyślu przez żołnierzy 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania.

Każdy z ww. pojazdów można było dotknąć, zmierzyć, sfotografować, a nawet zwiedzić jego wnętrza. Od wczesnych godzin rannych, dzięki niesamowitej życzliwości i wyrozumiałości żołnierzy co chwilę, we włazie czołgu czy też innego pojazdu, znikały uśmiechnięte buzie zarówno dzieci, jak i też dorosłych.

Oprócz współczesnego sprzętu Wojska Polskiego swoje wyposażenie zaprezentowały również grupy rekonstrukcyjne nawiązujące do formacji wojskowych z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Na poszczególnych dioramach przedstawione zostały: replika polskiego samochodu ciężarowego Fiat 621L wraz z biedką, armata przeciwpancerna wz. 36 Bofors, replika ciężkiego karabinu maszynowego wz.30. Mieszkańcy Nowego Tomyśla mieli również okazję zapoznać się z oryginalnymi polskimi motocyklami Sokół, zarówno w wersji wojskowej jak i cywilnej. A to dzięki uprzejmości i niesamowitej wiedzy Pana Wojtka Prymusa z Kościana, który wraz z grupą równie życzliwego grona miłośników tych pięknych jednośladów zaszczycił nas swoją obecnością. Poza oczywiście częścią wojskową swoje niezwykle eleganckie i wytworne stroje przedstawiły również grupy rekonstrukcyjne ukazujące życie cywilnych mieszkańców II RP.

W dniu 16 czerwca na nowotomyskim placu można było również przyjrzeć się pracy osób kultywujących dawne zawody. Co prawda nadal są one obecne we współczesnym świecie, jednak już bez takiego wpływu na życie mieszkańców jak to miało miejsce chociażby 80 lat temu. I tak swoje niezwykłe umiejętności związane z plecionkarstwem pięknie przedstawiła Pani Katarzyna Wachowiak. Pan Marian Kwaśny z kolei od rana do wieczora, w pocie czoła demonstrował wszystkim zebranym ciężką pracę kowala. Ponadto swoje bogate zbiory związane z militariami i nie tylko zaprezentował znany w Nowym Tomyślu Pan Edward Kupiec.

Warto też dodać, że w trakcie trwania pikniku historycznego nie zabrakło wątków muzycznych. Na głównej scenie wystąpili tego dnia uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego z Nowego Tomyśla, a także zespół Wiaruchna z Urbanowa. Finał sobotnich wydarzeń został uświetniony niesamowicie energetycznym występem Zbuntowanej Orkiestry Podwórkowej Hańba!

Nad całością nowotomyskich wydarzeń czuwali Pan Jerzy Kimstacz (część oficjalna) oraz Panowie Michał Andrzejak i Piotr „Kruszyna” Kaźmierczak - narratorzy przybliżający uczestnikom pikniku fakty i ciekawostki z uroczystości z dnia 10 lipca 1938 roku.

Główną siłę na obchodach w Nowym Tomyślu, nie tylko z wojskowej strony, stanowiła bezsprzecznie 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Dowbor – Muśnickiego z Międzyrzecza reprezentowana przez Kompanię Honorową i Poczet Sztandarowy 57 blog K2KR oraz obsługę licznie udostępnionego sprzętu i pojazdów wojskowych. W Nowym Tomyślu obecne były również 34. Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania (Leopard 2A5), 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej a także Wojskowa Komenda Uzupełnień z Nowego Tomyśla.

Koleżeństwo rekonstrukcyjne było pięknie reprezentowane przez: Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „Historica” z Wronek, GRH 58 pułku piechoty z Dzierżoniowa, Drużynę Tradycji 70 Pułku Piechoty z Pleszewa, GRH „Salamandra” z Lubonia, GRH Kreuz 1914 z Poznania oraz Eka Poznań.

Szanowne Panie, Szanowni Panowie, Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy ... pięknie Wam dziękujemy!

W uroczystościach wzięli również udział Harcerze z 19 DH „BUKI” im. A. Kamińskiego z Nowego Tomyśla, którym pięknie dziękujemy za nieocenioną pomoc. Podobnie jak Panu Maciejowi Mendelowi i uczniom z Klasy Wojskowo - Sportowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu, którzy również wsparli nas przy organizacji części piknikowej.

Na wielkie podziękowania zasługują również członkowie gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcjonariusze Straży Miejskiej z Nowego Tomyśla oraz Komendy Powiatowej Policji, którzy nadzorowali całą trasę uczestników przemarszu oraz czuwali nad bezpieczeństwem uroczystości zorganizowanych na Placu Niepodległości.

Przy tak ważnym wydarzeniu nie mogło oczywiście zabraknąć stoiska Narodowego Operatora Pocztowego (Poczta Polska S.A.), na którym, poza oczywiście tradycyjnymi znaczkami można było nabyć okolicznościową korespondentkę i uzyskać specjalnie na ten dzień przygotowany stempel pocztowy.

Warto również dodać iż w zakresie finansowania rocznicowych obchodów otrzymaliśmy dotację z Gminy Nowy Tomyśl w wysokości 10 100,00 zł. Środki zostały pozyskane w ramach umowy o realizację zadania publicznego "Armii w darze. 80. rocznica przekazania broni ze zbiórki Funduszu Obrony Narodowej w Nowym Tomyślu" zawartej z Gminą Nowy Tomyśl w dniu 20 lutego 2018 roku.

Z perspektywy Organizatora im dalej od uroczystości tym więcej widać mankamentów, niedociągnięć, elementów, które można było zrealizować lepiej, szybciej i bardziej efektownie. Nie ustrzegliśmy się zapewne błędów, ale wierzę, że mimo powyższych, historyczne miejsce i niecodzienne okoliczności nowotomyskich wydarzeń pozwoliły, choć na chwilę poczuć uczestnikom niezwykły lipcowy klimat 1938 roku a projekt, który jako TDH 57pp postanowiliśmy zrealizować pozostawi w ich pamięci jak najbardziej pozytywny ślad.


 


 

0
Oceń (0 głosów)

 

 

Armii w darze. 80.rocznica przekazania broni ... - Nowy Tomyśl, dnia 16.06.2018 roku - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł