Archeologiczna sensacja: solidna… drewniana warownia krzyżacka - posłuchaj!

/ 3 komentarzy

Zanim Krzyżacy postawili zamki z cegieł, budowali je z drewna. W Elblągu odkryto ślady najstarszej drewnianej warowni krzyżackiej. To pierwsze takie znalezisko w Europie - potwierdziły to wyniki badań dendrochronologicznych.


Latem, w czasie wykopalisk na dziedzińcu elbląskiego muzeum archeolodzy odnaleźli potężne drewniane konstrukcje. Badacze mieli nadzieję, że są to resztki warowni wikińskiej lub ślady pierwszego, wspomnianego w kronice Piotra z Dusburga, drewnianego grodu krzyżackiego z 1237 roku (roku założenia Elbląga, najstarszego miasta w województwie warmińsko-mazurskim). Wyniki badań dendrochronologicznych tego nie potwierdziły - najstarsze próbki drewna z muzealnego dziedzińca są... o kilka lat późniejsze i pochodzą z lat 1245-1248.

- Nie są to ślady najstarszego elbląskiego grodu, ale i tak to pierwsze znalezione w Polsce i Europie pozostałości drewnianej warowni zbudowanej przez Krzyżaków – cieszy się kierownik badań dr Mirosław Marcinkowski, szef działu archeologii bałtyckiej Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu. - Otrzymaliśmy też wyniki badań geologicznych, które pokazały nam przeszłość tego miejsca. Okazało się, że kiedyś było tuj głębokie jezioro, które w pewnym momencie zaczęło się wypłycać. W jego strefie brzegowej najpierw ułożono warstwę faszyny i dopiero na niej postawiono drewniane konstrukcje, których fragmenty odnaleźliśmy.

Już kilka miesięcy temu naukowcy z Anglii uznali odkrycie za tak ciekawe, że włączyli Elbląg do międzynarodowego projektu Ekologia krucjat. Oddziaływanie na środowisko naturalne podboju, kolonizacji oraz religijnej konwersji w regionie Morza Bałtyckiego w średniowieczu Projekt trwa od października 2010 r. i zakończy się w 2014 r.. Finansuje go Europejska Rada Do Spraw Badań Naukowych. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Posłuchaj radiowej rozmowy z Mirosławem Marcinkowskim:

http://eswiatowid.pl/Aktualno%C5%9Bci/tabid/158/ItemId/36701/btab/106/Default.aspx 


 

4.8
Oceń (13 głosów)

 

 

Archeologiczna sensacja: solidna… drewniana warownia krzyżacka - posłuchaj! - opinie i komentarze

LothiLothi
0
Ciekawe, ciekawe ... nie myślałem że w kwestii Krzyżaków coś mnie jakoś BARDZO zaskoczyć może - nie wiem wszystkiego, no ale jednak. (2012-12-11 00:00)
BabeczkaBabeczka
0
Chciałam bardzo podziękować za interesujące, wręcz sensacyjne doniesienia na temat elbląskiego odkrycia.
(2012-12-18 00:00)
GogaGoga
0
Ciekawe ile tajemnic jeszcze kryje Elbląg? Dzięki pasjonatom poznamy pewnie nie jedną. (2013-01-19 00:00)

skomentuj ten artykuł