Amerykański Liberator i 1 psp AK Pamięc i film dokumentalny

/ 7 komentarzy / 26 zdjęć


W dniu 18 grudnia 1944 roku, o godz. 12.45 w Gorcach koło Ochotnicy Górnej, rozbił się uszkodzony w akcji amerykański bombowiec B-24 Liberator o wdzięcznej nazwie własnej „California Rocket”. Załoga pod dowództwem por. pil. Williama Beimbrinka brała udział w tym dniu w nalocie na niemieckie zakłady chemiczne w Dworach k. Oświęcimia.

Dowódca uszkodzonego przez niemiecką obronę przeciwlotniczą samolotu, zdecydował się na awaryjny lot w kierunku terenów zajętych przez Armię Czerwoną, wybierając dłuższą drogę lotu przez zalesione tereny Beskidów aby ominąć Kraków. Bardzo poważnie uszkodzony samolot, w okolicach pasma Gorców utracił sterowność i rozbił się. Załoga zdążyła wyskoczyć na spadochronach.

Dzięki szybkiej akcji żołnierzy IV Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK oraz mieszkańców Ochotnicy, uratowano 9 członków załogi bombowca od niewoli lub śmierci z rąk Niemców. Dowódca maszyny zginął, zapewne przy skoku ze zbyt małej wysokości. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Poniżej spis członków załogi samolotu B-24 J-10FO 'California Rocket' Liberator należącego do 757 Dywizjonu, 459 Grupy Bombowej, 301 Skrzydła, 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych:

pilot William Beimbrink
drugi pilot Spencer Felt
nawigator Thaddeus Dejewski
bombardier Robert Nelson
mechanik Edward Sich
radiooperator Walter Venable
dolny strzelec Jack Blehar
przedni strzelec Clarence Dallas
strzelec ogonowy William McCuttie
strzelec boczny Bernard Racine

Dokładnie 66 lat później, 18 grudnia 2010 r. w Ochotnicy Górnej odbyło się spotkanie upamiętniające to wydarzenie. Uczestniczyli w nim członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Podhale w ogniu” z Nowego Targu, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Ostheer” z Niepołomic, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „16pp”z Tarnowa oraz mieszkańcy Ochotnicy i zaproszeni goście. Dr Krzysztof Wielgus z PTH o/Nowy Targ, w towarzystwie wicedyrektora Gorczańskiego Parku Narodowego - Marka Kurzei oraz Roberta Springwalda z Muzeum AK w Krakowie, przedstawił zebranym historię ostatniego lotu amerykańskiego bombowca i losy jego załogi. Wszystko to odbywało się w zmodernizowanej niedawno wystawie poświęconej temu dramatycznemu wydarzeniu.

W godzinę katastrofy, uczestnicy spotkania wyruszyli w góry, aby po trudnym i mozolnym marszu dotrzeć do miejsca wypadku i oddać hołd amerykańskim lotnikom i partyzantom AK. Znany dokumentalista Dariusz Walusiak, wykorzystał okazję do nakręcenia zimowych scen z udziałem członków w/w grup rekonstrukcyjnych oraz statystów, które zostaną wykorzystane w przygotowywanym przez niego filmie dokumentalnym, poświęconym historii 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Katastrofa „Californi Rocket”, a przede wszystkim sukces jakim było uratowanie od śmierci lub niewoli aż 9 członków załogi amerykańskiego bombowca, będzie niewątpliwie jego ważnym fragmentem.

Niezapomnianą przez wszystkich postacią, jaką udało się odtworzyć tego dnia jest postać Spencera Felta - drugiego pilota bombowca, w którego bardzo realistycznie wcielił się mieszkaniec Ochotnicy Krzysztof Dobrzyński. Wykorzystując gościnność gospodarzy oraz wspaniałe plenery górskie, rekonstruktorzy pod wodzą reżysera odtwarzali również sceny pacyfikacji Ochotnicy, tzw. „Krwawej Wigilii”, oraz sceny walk partyzantów z hitlerowcami. Warto zaznaczyć, że dzięki współpracy z Gorczańskim Parkiem Narodowym wszyscy uczestnicy tych wydarzeń, mogli zwiedzić i zarazem ogrzać się przy piecu przedwojennej bacówki na polanie Łonna, gdzie nakręcono większość materiału dokumentalnego.

Niesamowitym podsumowaniem tej imprezy stało się wysłanie e-maila ze zdjęciami i opisem tego co się wydarzyło do… Spencera Felta - ostatniego, żyjącego członka załogi „Californi Rocket”. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać! Jeszcze tego samego dnia Spencer Felt przesłał do Polski piękny list, w którym pozdrowił wszystkich zebranych oraz podziękował Polakom za uratowanie życia….

 


 

4.7
Oceń (18 głosów)

 

Lokalizacja

 

Amerykański Liberator i 1 psp AK Pamięc i film dokumentalny - opinie i komentarze

mauser98kmauser98k
0
Parę lat temu będąc w Ochotnicy miałem okazję zwiedzić to muzeum  gdzie jest sporo pamiątek z tych wydarzeń.Autora pozdrawiam (2011-01-09 00:00)
Slajmi130Slajmi130
0
Super zdjęcia, fajna impreza pozdrawiam (2011-01-09 00:00)
użytkownik1476użytkownik1476
0
Świetny artykuł Robercie... gratuluję.... Impreza udana i jesteśmy bardzo zadowoleni :) Atmoswera 
Pozdrawiam Marius
(2011-01-09 00:00)
użytkownik1476użytkownik1476
0
Nie dokończyło mi zdania..... Atmosfera bardzo fajna, do następnego spotkania chłopaki.
Pozdrawiam Marius
(2011-01-09 00:00)
PPPP
0
Gratulacje!  (2011-01-09 00:00)
kowalkopfkowalkopf
0
Również gratuluję realizacji ciekawego projektu! 
Pozdrawiam, Michał (2011-01-09 00:00)
RPRP
0
W imieniu GRH Ostheer wielkie dzięki za zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu. Mamy nadzieję, że całość po zmontowaniu będzie dobrym materiałem historycznym. (2011-01-09 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu