Albuera 7-go Pułku Piechoty X.W.

/ 4 komentarzy / 56 zdjęć


Przedstawiam foto reportaż z bitwy pod Albuerą z punktu widzenia 7 PPXW.
Rozpisywanie się na temat całej wyprawy nie ma sensu, gdyż „Gonzo” świetnie to zrelacjonował. Patrz link poniżej:
https://dobroni.pl/rekonstrukcje,albuera-2011,7172
Ja jedynie od siebie dodam, że Hiszpania zaskoczyła nas pogodą, pierwszego dnia wiało jak w kieleckim, drugiego lunęło z nieba co prawda krótko, ale obficie (jak to w słonecznej Hiszpanii J) dodatkowo wiatr towarzyszący opadom, zerwał piszącemu namiot.
Noce też zimne i wietrzne jak u Nas. Ludzie serdeczni i niscy.
Stanowiliśmy też atrakcję dla małych Hiszpanów, którzy mieli ubaw karmiąc nas pomarańczami z drzewek rosnących wzdłuż ulic. To jakby do nas przyjechali azjaci i zajadli się kartoflami z pola na surowo J. Dodam, że pomarańczki były kwaśniejsze od cytryn.
Fotografie pochodzą z obu bitew, ale połączyłem je w jedną relację. Wnikliwy obserwator może, wychwycić, że na pierwszej bitwie mieliśmy plecaki na drugiej nie.
Tak jak opisał Gonzo w obu bitwach zdobyliśmy wioskę i w obu nie mogli alianci dać sobie rady z nami. W czasie drugiej w pomoc wysłali na nas angielskich ciężkich dragonów do których udał się nam oddać salwę kiedy na nas szarżowali. Ciężko było jako, że zostaliśmy razem z 4PPXW odcięci od reszty wojsk polskich. Cztery razy próbowali nas Dragoni rozbić, ale zawsze odpieraliśmy ich w obronie okrężnej. Jak tylko odjeżdżali robiliśmy kolumnę i próbowaliśmy połączyć się z głównymi siłami, na to oni znów ponawiali szarżę i tak w kółko.
Ich próby nakłonienia nas abyśmy się poddali w czasie pertraktacji spełzły na niczym. Ostatecznie dragonów przegonili nasi ułani ( notabene :”błękitni” Hiszpanie rekonstruujący polską jazdę). Niestety „czerwonych kurtek” było znaczne więcej i ostatecznie pokonali nas w pojedynku ogniowym.
Poniżej Albuera okiem żołnierza 7PPXW.

FOTO: Irena Gizińska

 


 

4.8
Oceń (9 głosów)

 

 

Albuera 7-go Pułku Piechoty X.W. - opinie i komentarze

SKWARA192SKWARA192
0
Ale ostra walka  w tej Hiszpanii była.Miło popatrzeć jak chłopcy z nad Wisły walczą za Cesarza.
(2011-05-25 00:00)
Krzysztof63Krzysztof63
0
No tak, w końcu za "naszą wolność" tam ich poniosło. (2011-05-25 00:00)
modelarzmodelarz
0
Lepsza taka wolność niż pruska czy rosyjska.
(2011-05-25 00:00)
WrotyczWrotycz
0
Jeśli popatrzymy na historie to mamy bogate tradycje udziału w misjach stabilizacyjnych.
(2011-05-25 00:00)

skomentuj ten artykuł