Airco DH.2 w skali 1/48

/ 6 zdjęć


Airco DH.2, producent Eduard, nr kat. 8094, skala 1/48
Czeska firma Eduard obok świetnych blaszek fototrawionych, regularnie raczy na również ciekawymi modelami. Szczególnie upodobali sobie repliki samolotów w skali 1/48 z czasów Pierwszej Wojny Światowej. Tym razem do sprzedaży trafił model niezwykle oryginalnej maszyny: Arico DH.2.
DH.2 został zaprojektowany przez Geoffreya de Havillanda na początku 1915 roku jako rozwinięcie modelu DH.1 w odpowiedzi na zapotrzebowanie na lekki i zwrotny samolot o dobrym wznoszeniu. Powstał jednomiejscowy, dwupłatowy samolot myśliwski o oryginalnej konstrukcji. Silnik i śmigło było umieszczone za kabiną/gondolą pilota i 'pchało' samolot. Takie rozwiązanie konstrukcyjne było po części spowodowane brakiem synchronizatora karabinu maszynowego. DH.2 uzbrojony był w ruchomy karabin maszynowy Lewisa. Co ciekawe piloci często samodzielnie blokowali karabin i mocowali prosty celownik, aby móc celować całym samolotem. Samolot wszedł do służby już w czerwcu 1915 roku, ale z powodu szybkiego postępu technicznego dość szybko okazał się maszyną przestarzałą. Pomimo tego pozostawał w służbie do czerwca 1918 roku, głównie jako samolot obserwacyjny. W sumie zbudowano 453 egzemplarze Airco DH.2.
W pudełku z modelem DH.2 znajdziemy trzy ramki wtryskowe z beżowego plastiku na których umieszczono 79 części plus blaszkę fototrawioną z 105 detalami oraz przezroczystą folię na owiewki. Części plastikowe wykonano na wysokim poziomie bez jakichkolwiek nadlewek, przesunięć czy jam skurczowych. Nie znajdziemy również na nich śladów po wypychaczach. Na skrzydłach mamy bardzo dobrze zaznaczoną fakturę poszycia. Gondola z kabina pilota posiada dobrze wykonane detale wewnętrzne z trzema wariantami rozmieszczenia elementów tablicy przyrządów. Oczywiście detale zegarów jak również pasy pilota wykonano z elementów fototrawionych. W modelu znajdziemy również plastikową replikę silnika uzupełnioną detalami fototrawionymi oraz dwa warianty śmigła: dwułopatowe i czterołopatowe.
Całość uzupełnia arkusz kalkomanii z czterema wariantami oznakowań dla Royal Flying Corps: nr 6011, 24 dywizjon, 1916; nr 7851, 32 dywizjon, Francja 1916; nr 5998, kapt. John Oliver Andrews, 24 dywizjon, Francja 1916; nr 5967, pilot Robert H. M. S. Saundby, 24 dywizjon, Francja, lipiec 1916. W pudełku znajdziemy także arkusz folii maskującej ułatwiającej malowanie kół, śmigła i spodu gondoli.
Wygląda na to, że firma Eduard tradycyjnie produkt wysokiej jakości, który za przyzwoite pieniądze (około 90 zł) może stać się ozdoba kolekcji replik samolotów z lat 1914-1918.

 


 

3
Oceń (2 głosów)

 

 

Airco DH.2 w skali 1/48 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł