Air Soft Gun - kompendium wiedzy


Air Soft Gun to sport, który podoba się wszystkim miłośnikom broni. Jest to alternatywa dla paintballu, w którym wykorzystuje się kulki wypełnione farbą. W ASG korzysta się z replik broni palnej na plastikowe kulki. Co powinno się wiedzieć o Air Soft Gun?


Air Soft Gun - rodzaje broni

W ASG wykorzystuje się repliki broni takiej jak: pistolety, rewolwery, karabiny maszynowe, strzelby i karabiny snajperskie. Kulki są wykonane z plastiku o przeciętnej średnicy 6 mm i są wystrzeliwane za pomocą napędu elektrycznego. Równie często spotyka się repliki broni z napędem sprężynowym, natomiast nieco rzadziej wykorzystuje się broń ASG o napędzie gazowym (ze sprężonym dwutlenkiem węgla lub green gazem).

 

Militaria ASG imitują ich prawdziwe odpowiedniki, dlatego repliki na plastikowe kulki umożliwiają odgrywanie działań wojennych i taktycznych. Realizm wykonania broni Air Soft Gun jest wysoki, dlatego od prawdziwych sprzętów militarnych odróżnia je wyłącznie rodzaj używanej amunicji. Niekiedy zdarza się, że replika zostanie błędnie uznana za prawdziwą broń palną przez policję lub obcą osobę, co może doprowadzić do nieporozumień.


ASG - dla kogo?

ASG jest sportem przeznaczonym dla wszystkich bez względu na płeć i wiek. Wymogiem jest stosowanie ochrony oczu w postaci specjalnych okularów lub gogli, które zabezpieczają oczy przed przypadkowym trafieniem. Trafienie kulki w ciało jest mniej bolesne niż w przypadku paintballu, a ślad po uderzeniu kulki ma kształt i wielkość bąbla po ugryzieniu komara. Ze względu na to, że trafienie plastikową kulką w twarz powoduje dość silny ból, dodatkowo powinno się korzystać z osłony całej głowy, a nie tylko samych oczu. Aby ochronić policzki, zęby, czoło, czy nos, wystarczy założyć kominiarkę, kilka razy złożoną chustę lub maskę. Jeżeli w zabawie biorą udział dzieci, zawsze powinny być pod nadzorem osób dorosłych.


Air Soft Gun - jak przebiega gra?

ASG to gra zespołowa, która wymaga współpracy między graczami oraz wspierania się nawzajem. Gracze mogą strzelać do tarcz, brać udział w leśnych bitwach na wyznaczonych polach oraz wyjeżdżać na imprezy takiej jak LARP czy MilSim. LARP polega na odgrywaniu scenariusza bitwy, natomiast MilSim to symulacja działań wojennych - militaria są wykorzystywane w terenie, a warunki gry mają jak najdokładniej odzwierciedlać prawdziwą walkę. Zaawansowani użytkownicy broni ASG mogą również współzawodniczyć w turniejach strzelectwa tarczowego AIPSC.

 

Air Soft Gun - jak bezpiecznie korzystać z replik broni?

Aby korzystać z broni ASG w sposób bezpieczny, powinno się opanować podstawową obsługę pistoletów, karabinów i strzelb. Militaria tego typu są odwzorowaniem prawdziwej broni, dlatego z ASG korzystają w czasie szkoleń nawet jednostki paramilitarne, policjanci oraz żołnierze. Szkolenia z użyciem replik karabinów i pistoletów są bezpieczniejsze, gdyż pozwalają opanować prawidłowe ruchy bronią oraz zasady jej bezpiecznego stosowania. Ryzyko zranienia innych uczestników szkolenia militarnego jest niewielkie, dlatego replik używa się zwłaszcza w czasie ćwiczeń taktycznych.

Podczas rozgrywek Air Soft Gun należy pamiętać o trzech zasadach. Przede wszystkim spust powinien być zablokowany, gdy nie zamierza się oddać strzału. Zabronione jest celowanie do osób postronnych i uczestników gry, którzy zdjęli ochronę oczu. Ponadto - choć powinno to być oczywiste, zabronione jest zaglądanie do lufy.

Zanim rozpocznie się korzystanie z militariów ASG wskazane jest przejście przez krótki trening. Powinno się dowiedzieć, w jaki sposób prawidłowo dobywać broni, jak opanować stres, a także poznać technikę przeładowania i zabezpieczenia broni oraz sposób celowania.

 

Air Soft Gun - jaką replikę broni wybrać?

Militaria ASG to rozbudowana grupa replik broni, dlatego przed wyborem pierwszego karabinka lub pistoletu można mieć wątpliwości, który model jest odpowiedni na początek. Pistolety maszynowe umożliwiają szybkie oddawanie kolejnych strzałów, karabiny snajperskie mają duży zasięg, natomiast karabiny szturmowe sprawdzają się zarówno w budynkach, jak i na otwartych przestrzeniach.

Na początek warto wybrać broń możliwe uniwersalną, czyli najlepiej karabin szturmowy o napędzie elektrycznym. Łatwo dokupić do niego części zamienne, a dość prosta obsługa zachęca do brania udziału w rozgrywkach ASG. Model karabinka szturmowego można wybrać wedle własnego uznania i możliwości finansowych - można strzelać zarówno z popularnego AKM, czyli kałasznikowa, i z amerykańskiego M16, jak i z mniej popularnych modeli broni palnej.

Cena najtańszych karabinków szturmowych z napędem elektrycznym wynosi około 200 złotych, natomiast droższe modele mogą kosztować nawet do 5 tysięcy złotych. Im wyższa cena, tym dokładniej wykonana jest replika i tym lepsze materiały są użyte do jej skonstruowania. Warto pamiętać o sprawdzeniu dostępności części zamiennych do wybranego karabinka lub pistoletu, gdyż replika broni może ulec uszkodzeniu podczas rozgrywek. Dodatkowo, prócz broni powinno się dokupić niezbędny osprzęt - gogle ochronne, kamizelki, ochraniacze, rękawice i kominiarkę na twarz. 


 

0
Oceń (0 głosów)

 

 

Air Soft Gun - kompendium wiedzy - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł