Adam Sikorski - Mapa tajemnic. Kronika zwiadowców historii

/ 3 komentarzy

Adam Sikorski - Mapa tajemnic. Kronika zwiadowców historii

27.06.2012r. ukazała się książka Adama Sikorskiego „Mapa tajemnic. Kronika zwiadowców historii”. Przyznam się czekałem na nią z niecierpliwością. Tuż przed wyjazdem na urlop pojawiła się. Niestety mój urlop jest bardzo pracowity i przeczytałem w wolnych chwilach tylko trzy rozdziały. Nie rozczarowałem się. Jak głosi napis ze strony tytułowej „w książce więcej niż w telewizji” już w drugim rozdziale „W ogrodzie Prezydenta” czytam o wątku, w rozmowie z panem Tadeuszem Krystosiakiem (kierowcom czołgu 7 TP) historii dwóch krzyży. Jednego Virtuti Militari przyznanego czołgiście za walki w Warszawie, a potem spotkanie przez pana Tadeusza, już po powstaniu, tego samego kolegi bohatera w niemieckim mundurze pancerniaka i z Krzyżem Żelaznym na piersi. Nie ma tych wspomnieniach w telewizyjnym odcinku. Sprawa kończy się na postanowieniu udania się do ogrodów Prezydenckich. W książce jest ciąg dalszy, choć na epilog musimy poczekać.

Dowiadujemy się też, kim jest Adam Sikorski. Oglądając programy realizowane przez niego nawet do głowy nie przyjdzie, kim był i czym zajmował się.

Oto kilka słów o książce ze strony Było nie minęło...:
„Mapa Tajemnic – zapis zarówno zrealizowanych wypraw, jak i planowanych, jest prawdziwą skarbnicą wiedzy dla osób żywo interesująca się historią oraz ekspedycjami poszukiwawczymi. Zainteresuje zapewne również pasjonatów sprzętu wojskowego i znawców oręża polskiego, dzięki m.in. unikatowym w wymiarze historycznym dokumentom, mapom i fotografiom, a także sylwetkom ludzi, których nazwiska w sposób szczególny i na zawsze złotymi zgłoskami powinny wpisać się w karty polskiej historii.”

i stron księgarni :
„Za pośrednictwem programów telewizyjnych <„Ocalić… od zapomnienia”, „Było… nie minęło”, „Z archiwum IPN”> historyk i dokumentalista Adam Sikorski pragnie przywrócić należną godność naszym narodowym bohaterom wojennym – zasłużonym, a tak często zapomnianym, odkurzyć karty odtajnionych dokumentów i ukazać prawdziwe oblicza historii, wskrzeszać i kultywować w pamięci to, co w tradycji wojska polskiego najpiękniejsze, a przede wszystkim przekonać młode pokolenie, że słowa: „Bóg, Honor i Ojczyzna” współcześnie nie straciły na swej wartości.
Było nie minęło. Mapa tajemnic – zapis zarówno zrealizowanych wypraw, jak i planowanych, jest prawdziwą skarbnicą wiedzy dla osób żywo interesujących się historią oraz ekspedycjami poszukiwawczymi. Zainteresuje zapewne również pasjonatów sprzętu wojskowego i znawców oręża polskiego, dzięki m.in. unikatowym w wymiarze historycznym dokumentom i fotografiom, a także sylwetkom ludzi, których nazwiska w sposób szczególny i na zawsze złotymi zgłoskami powinny wpisać się w karty polskiej historii”.

 


 

4.9
Oceń (17 głosów)

 

 

Adam Sikorski - Mapa tajemnic. Kronika zwiadowców historii - opinie i komentarze

IRKUTIRKUT
0
Adama Sikorskiego szanuję i podziwiam za jego działania o podtrzymanie pamięci o naszej historii , jego programy oglądam od samego początku. A jego książka na pewno będzie hitem i warto ją przeczytać ,myślę że jest to duża skarbnica wiedzy. (2012-07-09 00:00)
WERTTREWWERTTREW
0
Dla mnie książka ta ma jedną zasadniczą przewagę nad programami tv - brak ruchomego obrazu i dźwięku! Niestety, ale maniera prowadzenia ww programów uniemożliwia mi ich oglądanie! ;) Będę zatem czytał. (2012-07-24 00:00)
robert-gawarrobert-gawar
0
kolego!!!!!co masz do prowadzenia tego programu?to jeden z najlepszych, jak nienajlepszy program tego typu.nie jest prowadzony jak "flaki z olejem".na przykładzie moich naprawdę rożnych znajomych lepiej wykształconych lub mniej mogę powiedzieć,że każdy go ogląda. (2014-11-22 00:00)

skomentuj ten artykuł