94. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

/ 2 komentarzy / 9 zdjęć


Plan na czwartek, na dzień 27 grudnia 2012 roku zakładał dosyć intensywny, ale zarazem i ciekawy harmonogram działań.
Po wigilijnym opłatku i bożonarodzeniowych kulinarnych szaleństwach członkowie Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty stawili się na cmentarzu w Bukowcu w dosyć licznym i zacnym gronie. Zadanie na początek dnia było proste: „odszukać groby kolejnych zidentyfikowanych przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Nowym Tomyślu uczestników Powstania Wielkopolskiego spoczywających na lokalnym cmentarzu”
Powyższe zakończyło się sukcesem, dzięki czemu można było udać się do niedalekiego Miedzichowa w celu realizacji kolejnych, zaplanowanych na ten dzień projektów.
Pobyt w Miedzichowie zakładał na początek sformowanie powstańczego oddziału, którego członkowie realizowali patrole na terenie miejscowości.
W godzinach popołudniowych na miedzichowskim cmentarzu miało miejsce uroczyste odsłonięcie medali okolicznościowych, umieszczonych na grobach Powstańców Wielkopolskich, którzy 94 lata temu podjęli decyzję zbrojnego wystąpienia w celu odzyskania niepodległości i przyłączenia ziem wielkopolskich do nowo odrodzonej Polski.
Międzyczasie (ok. godz. 15) razem z Prezesem Naszego TDH uczestniczyłem w uroczystości, na cmentarzu w Nowym Tomyślu związanej z ponownym poświęceniem pomnika ś.p. Stanisława Balbińskiego, uczestnika wydarzeń rozpoczętych 27 grudnia 1918 roku.
Od godz. 17.15 wzięliśmy czynny udział w uroczystej mszy świętej koncelebrowanej w intencji Ojczyzny.
Punktem kulminacyjnym gminnych uroczystości było oddanie hołdu Powstańcom Wielkopolskim pod obeliskiem przy Zespole Szkół w Miedzichowie, przy którym wystawiliśmy honorową wartę i złożyliśmy znicz pamięci.
Dzień zakończyliśmy uroczystą kolacją, na którą zostaliśmy zaproszeni przez Wójta Gminy Miedzichowo Pana Stanisława Piechotę.

 


 

4.8
Oceń (12 głosów)

 

 

94. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego - opinie i komentarze

seba123seba123
0
Dobre zakończenie roku !.Powodzenia w 2013 i realizacji zamierzonych planów życzy 70-tka (2013-01-05 00:00)
canti80canti80
0
Hej Seba, serdeczne dzięki. Również wszystkiego co najlepsze! (2013-01-06 00:00)

skomentuj ten artykuł