9 PSK w Ogrodniczkach

/ 5 komentarzy / 5 zdjęć


W dniach 9-10 czerwca br. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych wzięła udział w II Podlaskim Pikniku Militarnym „Misja Wschód”, który odbył się w Ogrodniczkach k/Supraśla. Organizatorom, którymi byli: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Czemu By Nie”, Muzeum Wojska w Białymstoku, Gmina Supraśl i Wyższa Szkoła Administracji Publicznej udało się zgromadzić na terenie Pikniku ponad trzystu rekonstruktorów z różnych epok. Prezentowali się oni licznie zwiedzającym teren Pikniku gościom głównie w formie statycznych dioram. Nie zabrakło również pokazów dynamicznych w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, jak i pasjonatów, którzy przywieźli do Ogrodniczek różnego rodzaju pojazdy historyczne, w tym m.in. czołgi, wozy bojowe i samochody pancerne. Grajewska GRH przygotowała statyczna dioramę w formie tymczasowej polskiej pozycji obronnej z okresu września 1939 r. Poza ponad piętnastoma członkami grupy (z Grajewa, okolic Ełku i Białej Piskiej) w replikach historycznego umundurowania i oporządzenia w dioramie wykorzystano także, będące na stanie grupy pojazdy. Były nimi: replika polskiego samochodu pancernego wz. 34, replika niemieckiego samochodu pancernego kfz 13, dwa stylizowane motory z koszem oraz szereg drobniejszych elementów uzbrojenia jak np. ckm „Browning” wz. 30 (ufundowany GRH przez władze samorządowe Miasta Grajewo), rkm „Browning” wz. 28, dwa niemieckie karabiny maszynowe MG34, czy replika polskiego moździerza wz. 31. Co ciekawe największe zainteresowanie wzbudzała kuchnia polowa, łącznie z jej zawartością. Członkowie oraz sprzęt GRH 9 PSK wzięli także udział w rekonstrukcji historycznej „Wypad na Prusy”, który oglądała licznie zgromadzona publiczność. Wysiłek włożony we właściwe przygotowania wyjazdu i organizację jak najwierniejszej realiom historycznym epoki dioramy nie okazały się daremne. W zorganizowanym przez organizatorów konkursie na najlepszą dioramę II Podlaskiego Pikniku Militarnego nasza diorama została w pełni doceniona i uhonorowana zaszczytną I nagrodą. Dzięki udziałowi w pikniku kolejny raz GRH 9 PSK okazała się świetnym ambasadorem Grajewa i tradycji 9 Pułku Strzelców Konnych, które kultywuje. Mamy nadzieję, że zawiązane podczas Pikniku kontakty już wkrótce zaowocują kolejnymi ciekawymi inicjatywami. Pragniemy serdecznie podziękować organizatorom Pikniku za zaproszenie i wspaniałą atmosferę oraz wszystkim firmom i osobom, których wsparcie umożliwiło nam wzięcie w nim udziału i sięgnięcie po zwycięski, konkursowy laur. Dziękujemy także wszystkim 'współtowarzyszom' z innych GRH za mile spędzony wspólnie czas.

Poniżej kilka fotek autorstwa Macieja Skura, kolejne już wkrótce.

Zaś pod poniższym linkiem bogata galeria fotek autorstwa Andrzeja Wudarczyka.
https://plus.google.com/photos/107581632463840382738/albums/5752749527048714817?authkey=CI2Vp_HClqzbPg

 


 

4.8
Oceń (11 głosów)

 

 

9 PSK w Ogrodniczkach - opinie i komentarze

FaZaFaZa
0
Pozdrowienia dla całej 9 PSK i gratulacje I miejsca w konkursie dioram. (2012-06-12 00:00)
JacekN36JacekN36
0
Największą ozdobą dioramy była Ula! (2012-06-12 00:00)
dudzindudzin
0
Również pozdrawiamy wszystkie pozostałe grupy i także gratulujemy ciekawych dioram i wyróżnień. Jacku Ula to nasza "wunderwaffe", dlatego tak o nią dbamy :) (2012-06-12 00:00)
ZdravotniSestraUlaZdravotniSestraUla
0
Zdawało mi się, że to kuchnia polowa była najbardziej oblegana :D i jej zawartość oczywiście. Ja tam tylko dodatkowo byłam. Ale dziękuję za miłe słowa :) (2012-06-13 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Gratuluję. Może za rok powalczymy o I miejsce. My w każdym razie potraktujemy to jak wyzwanie. Miło Nam było stanąć w jednym szeregu z uznanymi GRH. Mam nadzieję że jeszcze są w Nas możliwości aby rekonstrukcję Wielkiej Wojny postawić przynajmniej na takim poziomie jak II wojenna. Niestety mamy trochę trudniej ze sprzętem i wyposażeniem. Ale jak na 13 miesięcy działalności jest chyba nieźle. Do zobaczenia i zapraszam na herbatę z samowara. (2012-06-17 00:00)

skomentuj ten artykuł