7TP

/ 2 komentarzy

7TP (siedmiotonowy polski) - polski czołg lekki zaprojektowany i produkowany przed wybuchem drugiej wojny światowej, w czasie tejże wraz z tankietkami z rodziny TK podstawowy czołg Wojska Polskiego.

Projektowanie czołgu zakończyło się wiosną roku 1935. Był on oparty o konstrukcję brytyjskiego Vickersa E, na którego to licencję produkcyjną Polska zakupiła. Czołg 7TP był jak na swoje czasy jednym z najlepszych w swojej klasie. Zastosowano w nim innowacyjny, jak na tamte czasy silnik Diesla, który to był mniej zawodny i rzadziej ulegał pożarom, z racji mniej łatwopalnego paliwa niż to, którego używano w silnikach benzynowcych. Użycie wydajniejszego silnika umożliwiło również pogrubienie nitowanego pancerza, osiągnał od grubość od 17 (przednie płyty pancerne) do 5 mm (tył). O innowacyjności projektu świadczy również użycie szeregu nowoczesnych rozwiązań, takicha jak peryskop odwracalny, znacząco zwiększający pole widzenia dowódcy, czy właśnie wspomniany silnik wysokoprężny. W chwili wybuchu II wojny światowej ustępowała on parametrami tylko Panzerkampfwagenom IV.

7TP był produkowany w dwóch wariantach - dwu i jednowieżowym. W przypadku tego pierwszego uzbrojenie stanowiły dwa ciężkie karabiny maszynowe wz. 30 kalibru 7,92 mm, jednak konwencja ta została szybko zarzucona na rzecz jednowierzowego 7TP, w którym to jeden z CKM-ów został zastąpiony działkiem kalibru 37 mm. Do chwili wybuchu II wojny światowej wyprodukowano 128 sztuk czołgu, już we wrześniu dobudowano jeszcze jedenaście.

 


 

4.9
Oceń (7 głosów)

 

 

7TP - opinie i komentarze

TeodorTeodor
0
Vickers to firma brytyjska.... kolejny artykuł i kolejne byki.... Wydawałoby się, że takich błędów nie powinno być u rekonstruktora wrześniowego. http://csimg.webkupiec.pl/srv/PL/0000433515073/T/340x340/C/FFFFFF/url/pojazdy-wojska-polskiego-1939.jpg przeczytaj i potem pisz, bo nieścisłości jest więcej. (2012-11-26 00:00)
KretsonKretson
0
Oczywiście, Vickers to firma brytyjska, już to poprawiam. (2012-11-27 00:00)

skomentuj ten artykuł