75. rocznica Powstania Warszawskiego

/ 3 komentarzy / 46 zdjęć


Rozpoczęły się obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godz. 17:00 czyli w godzinę „W” w całej Polsce zawyły syreny, upamiętniając ofiarę krwi, jaką złożyli Polacy, by skrócić czas cierpień pod terrorem hitlerowskiego okupanta.

Już od 26 lipca w ramach obchodów rocznicowych otwierane są wystawy, odbywają uroczystości ku czci bohaterom i wszystkich, których dotknęło okrucieństwo wojny, organizowane biegi, koncerty, inscenizacje.

Nie wszystkie wydarzenia ujęte są w „dużych” programach rocznicowych. Na lokalne mniejsze imprezy można natknąć się (przy odrobinie szczęścia) przypadkiem lub dysponując czasem przeszukać sieć w poszczególnych dzielnicach Warszawy. Dzięki Andrzejowi na naszym portalu dowiedziałem się o dużej inscenizacji na Woli, a jakoś nie mogłem znaleźć żadnej wiadomości o niej w sieci.

I tak przypadkiem trafiłem 1 sierpnia na ul. Ząbkowskiej na koncert zespołu „Praskie Małmazyje” „Praga śpiewa dla Powstańców”. Tu na wzór „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” rozdawane były śpiewniki, by czynnie uczestniczyć w koncercie. Niestety czas gonił, a pierwsze cztery piosenki wykonywał artysta grający na gitarze.

Drugim miejscem, gdzie dotarłem następnego dnia, już z premedytacją był placu przy Urzędzie Dzielnicy Wola. Tu zorganizowano dioramę historyczną pt. „Życie powstańczej Warszawy”. Powstała dzięki Grupie Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi”. Przedstawia: barykadę powstańczą, coś co nazwano repliką pancernego pojazdu „Pocztylion” a będącą salą kinową, gdzie wyświetlano filmy i kroniki historyczne i stylizowaną na opancerzony bankowóz zbudowany na podwoziu Chevroleta 157 (szkoda że brak dużych liter AK jak było w oryginale), harcerską pocztę polową, punkt łączności, punkt krawiecki (szycie powstańczych opasek), punkt sanitarny oraz wystawa broni powstańczej z repliką zdobytego samochodu pancernego FAI 202 (BA 20 r) Będzie można ją oglądać od 1 do 5 sierpnia w godz. od 9.00 do18.00 (chociaż większość sprzętu brało udział w niedzielę w inscenizacji).

Zapraszam na fotorelację z tych dwóch miejsc.

 


 

3.7
Oceń (3 głosów)

 

 

75. rocznica Powstania Warszawskiego - opinie i komentarze

formoza58formoza58
0
Wojtuś, Dzięki z fotoreportaż ;-) (2019-08-05 20:34)
dabwoj1dabwoj1
0
Będą jeszcze następne lecz brak czasu by sensownie je ogarnąć. (2019-08-05 22:00)
dabwoj1dabwoj1
0
Nie wiem czy nie umknął Ci jeszcze jeden artykuł mówiący o inscenizacji w Zajeździe Wysokomazowieckim gdyż miał podobny tytuł co opisujący imprezę rodzinną a inscenizacja była opatrzona również tłem historycznym sporu naszych przodków. :-) (2019-08-05 22:08)

skomentuj ten artykuł