75. Rocznica Przekazania Uzbrojenia Wieluńskim Batalionom Obrony Narodowej - odsłona 2

/ 3 komentarzy / 70 zdjęć


[p]7 czerwca 2014 roku to pierwszy dzień i rozpoczęcie uroczystości związanych z 75 Rocznicą Przekazania Uzbrojenia Wieluńskim Batalionom Obrony Narodowej. Poranek przywitał nas piękną pogodą i intensywnym słońcem, takim jak przed laty. Rozpoczęliśmy intensywne przygotowania na ulicy Podwale w okolicach murów miejskich. Przygotowaliśmy okolicznościowa dioramę, której centralnym punktem był wyeksponowany ciężki karabin maszynowy Hotchkiss wz.14. Obok nas swoją wystawę przygotował wieluńska Ochotnicza Straż Pożarna, była ona bardzo interesująca. Strażacy eksponowali mnóstwo starych zdjęć oraz zabytkowego sprzętu, w tym cała gamę strażackich hełmów. Kolejnym wystawianym elementem w był samochód pancerny wz .34, który prezentował kolega Jacek Czaczyk z Suchego Lasu, k. Poznania. Na wieluńskie uroczystości zawitał wraz z małżonką, która ubrana była w przepiękne kreację z lat trzydziestych. Trzeba przyznać, że wyglądała wspaniale spacerując z mężem ubranym w mundur oficera II RP po zabytkowych ulicach Wielunia.
W samo południe złożyiliśmy wiązaneki kwiatów w miejscach pamięci narodowej oraz na grobach żołnierzy września 1939 r. na wieluńskim cmentarzu W ceremoniale tym udział wzięli członkowie SHBON oraz koledzy z 58 pp 4 psw z Dzierżoniowa oraz kolega Jacek z żoną reprezentujący Szwadron Pancerno-Motorowy II RP. Na ulicy Podwale pojawiali się pierwsi mieszkańcy Wielunia, z zainteresowaniem oglądając wystawiony sprzęt. Docierały kolejne grupy i tak przybyli koledzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Kampfgruppe Nord" z Bydgoszczy,Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Pionier 39" z Warszawy, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Barbarossa z Gdańska oraz kolega Cezary Szymczak z małżonką z Częstochowy odtwarzający ułana 11 Pułku Ułanów oraz reprezentujący GRH Wołyńskiej Brygady Kawalerii z Miedzna.
Kolejnym punktem programu było otwarcie obchodów 75 Rocznicą Przekazania Uzbrojenia Wieluńskim Batalionom Obrony Narodowej przez Burmistrza Wielunia Janusza Antczaka oraz powitanie kolegów z grup rekonstrukcyjnych przez przedstawiciela Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia Jerzego Sobocińskiego, całość poprowadził dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek. Podczas uroczystości otwarcia miało miejsce przedstawienie grup rekonstrukcyjnych przez przedstawicieli, mówili oni o historii powstania oraz o działalności.
Finałowymi elementami tego dnia to występy w konwencji lat 20, 30- tych, swoisty spektakl przygotowany przez młodzież z Gimnazjum i Liceum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolicki w Wieluniu. Występy młodzieży wywarły na widzach duże wrażenie, a w szczególności stroje oraz przygotowany repertuar.
Zakończenie dnia to majówka, przygotowany przez organizatorów poczęstunek- ciasto drożdżowe z truskawkami oraz pyszne jabłka.

8 czerwca 2014 roku to drugi dzień obchodów, to w tym dniu miały miejsce dwa główne wydarzenia tj. przemarsz oddziałów ulicami miasta oraz inscenizacja potyczki oddziałów niemieckich z Polakami, miejsce akcji to jedno z powiatowych miast w ówczesnej Polsce. Jednak zanim nastąpiły popołudniowe atrakcje, rekonstruktorzy wzięli udział we Mszy Św. w intencji żołnierzy Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej oraz wszystkich poległych w II Wojnie Światowej. Po uroczystej Mszy Św.która odbyła się w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu, rekonstruktorzy na zaproszenie Dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jana Książka udali się do muzeum, by zapoznać się w telegraficznym skrócie z wystawami stałymi, dorobkiem, działalnością tej zasłużonej dla Wielunia placówki.
Kolejnym punktem obchodów 75. Rocznica Przekazania Uzbrojenia Wieluńskim Batalionom Obrony Narodowej były uroczysta odprawa pododdziałów na Placu Kazimierza Wielkiego przed wieluńskim ratuszem. To tu nastąpiło symboliczne przekazanie uzbrojenia w tym ciężkiego karabinu maszynowego Hotchkiss wz.14 przez Burmistrza Wielunia Janusza Antczaka na ręce przedstawicieli Stowarzyszenia Historycznego Batalionów Obrony Narodowej z Wielunia. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz miasta, stowarzyszeń, kombatanci oraz licznie zebrani mieszkańcy Wielunia i Ziemi Wieluńskiej. Nie zabrakło też wieluńskich harcerzy i strażaków, którzy to w uroczystościach sprzed 75 - laty również brali udział. Kulminacyjnym punktem było złożenie wiązanki biało- czerwonych kwiatów pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po zakończeniu sformowano kolumnę marszową i wyruszono, by tak jak przed laty defilować ulicami miasta. Oprócz oddziałów piechoty w defiladzie choć symbolicznie udział wzięli przedstawiciele pancerniaków, kawalerii oraz strażaków i harcerzy. Maszerujący przeszli ulicami Królewską, Plac Legionów, Narutowicza, Nowy Rynek, Augustiańska, Plac Legionów, Barycz by zakończyć przemarsz na Placu Kazimierza Wielkiego oddając honory zebranym na symbolicznej trybunie na schodach ratusza.

Ostatnim punktem obchodów była inscenizacja walk we wrześniu 1939 roku w jednym z powiatowych miasteczek II Rzeczypospolitej Polskiej. Odbyła się ona na ulicy Reformackiej w sąsiedztwie budynku powstałego w 1834 roku, który to ocalał w czasie bombardowania Wielunia w dniu 1 września 1939 roku. Na czas inscenizacji budynek został przekształcony w Komendę Uzupełnień, w której stacjonował sztab, gdzie krzyżowały się ścieżki łączników, skąd płynęły rozkazy do oddziałów walczących na przedpolach miasteczka. Przedstawione walki to typowe walki miejskie, których we wrześniu 1939 roku odbywało się duża, przykładem Warszawa, Mszczonów, Kamieńsk. W rekonstrukcji walk udział wzięły następujące grupy i pojedynczy rekonstruktorzy :

Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich (Bełchatów)
Grupa Rekonstrukcji Historycznej 58. Pułku Piechoty (Dzierżoniów)
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 73. Pułku Piechoty (Katowice)
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Pionier 39" (Warszawa)
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gross Rauden" (Ruda, k. Raciborza)
Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Kampfgruppe Nord" (Gdańsk - Bydgoszcz)
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Barbarossa
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Policja Województwa Śląskiego 1922 - 1939" (Katowice)
Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia
Jacek Czaczyk - Szwadron Pancerno-Motorowy II RP (Suchy Las, k. Poznania)
Cezary Szymczak z Częstochowy
Jerzy Ryng z Wielunia
Cezary Żółtaszek z Wielunia


Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia pragnie podziękować serdecznie Wszystkim zaangażowanym w realizację obchodów 75. Rocznica Przekazania Uzbrojenia Wieluńskim Batalionom Obrony Narodowej.

Krótki film z uroczystości z TVK WSM :

https://www.youtube.com/watch?v=ZQt2QOX18RY
[/p]

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

 

75. Rocznica Przekazania Uzbrojenia Wieluńskim Batalionom Obrony Narodowej - odsłona 2 - opinie i komentarze

KomskiKomski
0
Świetna impreza, bardzo udana inscenizacja! Gratuluję Kolegom i pozdrawiam! :) (2014-06-18 00:00)
termisantermisan
0
dobre foto (2014-06-20 00:00)
seba123seba123
0
Przemo oby tak dalej (2014-06-24 00:00)

skomentuj ten artykuł