75. Rocznica Przekazania Uzbrojenia Wieluńskim Batalionom Obrony Narodowej - odsłona 1

/ 1 komentarzy / 9 zdjęć


Wydarzenie to miało miejsce 75 lat temu, piękna słoneczna czerwcowa niedziela, na Placu Legionów w Wieluniu tłum mieszkańców, którzy zgromadzili się tam by przekazać swoim żołnierzom uzbrojenie, tak konieczne do obrony zagrożonej wojną Ojczyzny. Dokładnie 11 czerwca 1939 roku w Wieluniu zgromadzili się żołnierze dwóch batalionów Obrony Narodowej "Wieluń I" pod dowództwem kpt. Stefana Mariana Faczyńskiego i "Wieluń II" pod dowództwem mjr. Edwarda Rajpolda. Ponadto w uroczystościach udział brali gen. bryg. Wiktor Thommée do 1 września 1939 dowódca Okręgu Korpusu nr IV w Łodzi, płk.dypl. Jerzy Grobicki dowódca Sieradzkiej Brygady Obrony Narodowej i Oddziału Wydzielonego Nr 2, burmistrz Wielunia Stanisław Dzięcioł, duchowieństwo wieluńskie reprezentował ks. Wincenty Przygocki.

Można domniemywać, że w uroczystościach wziął również udział 1 Pułk Kawalerii KOP pod dowództwem ppłk. Feliksa Kopcia, który w rejon Wielunia został przesunięty w czerwcu 1939 roku i wszedł w skład wyżej wymienionego Oddziału Wydzielonego Nr 2. Ponadto w uroczystościach z pewnością uczestniczyły wieluńskie Przysposobienie Wojskowe Kobiet, Związek Strzelecki (popularnie nazywany „Strzelcem”),Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", wieluńscy harcerze, strażacy, policjanci oraz mieszkańcy Wielunia i Ziemi Wieluńskiej.

Uczestnicy zebrali się na Placu Legionów, gdzie znajdowała się trybuna przygotowana dla przedstawicieli lokalnych władz, przybyłych gości zarówno wojskowych jak i cywilnych. Obok znajdowało się podwyższenie, gdzie zgromadzono uzbrojenie wojskowe, w tym ciężkie karabiny maszynowe " Hotchkiss wz.14". W tle znajdowały się maszty, na których rozpięto charakterystyczne dla tego okresu girlandy, wykonane najprawdopodobniej z gałązek świerku i jodły.

Całość uroczystości zapewne poprzedzona była Mszą Św. w Kościele św. Michała Archanioła w Wieluniu (wieluńskiej farze), następnie przekazano uzbrojenie żołnierzom Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej. Na zakończenie zebrani sformowali szyk defiladowy i przeszli oddając honory zgromadzonym na trybunie wojskowym i urzędnikom państwowym . Defilada szła ulicą Królewską, poprzez Plac Legionów, ulicę Narutowicza, w kierunku Nowego Rynku.

W tegorocznych uroczystościach związanych z 75. Rocznicą Przekazania Uzbrojenia Wieluńskim Batalionom Obrony Narodowej, rekonstruktorzy również przemaszerują historyczną trasą.

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

75. Rocznica Przekazania Uzbrojenia Wieluńskim Batalionom Obrony Narodowej - odsłona 1 - opinie i komentarze

KomskiKomski
0
Do zobaczenia najpierw na naszej, a później na Waszej uroczystości! :) (2014-06-04 00:00)

skomentuj ten artykuł