70 rocznica Bitwy pod Lenino. Obchody w Poznaniu.

/ 5 komentarzy / 21 zdjęć


W sobotę 12 października 2013 roku pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Poznaniu odbyły się obchody 70 rocznicy Bitwy Pod Lenino. Uroczystość zorganizował Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 'WARTA', które wystawiło warty honorowe oraz asystę przy składaniu kwiatów. Podczas uroczystości głos zabrał ppłk. Tadeusz Topolewski, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. Przybliżył on w kilku żołnierskich słowach historię 1 Polskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz samej bitwy. Krzysztof Jankowiak z SPGRH 'WARTA' odczytał natomiast rozkaz gen. Berlinga do żołnierzy 1 Dywizji z dnia 11 października 1943 roku. Następnie złożono kwiaty oraz znicze ku czci walczących i poległych żołnierzy polskich.
Zapraszam do obejrzenia kilku ujęć z tego skromnego ale wartościowego wydarzenia. Właścicielami fotografii są SPGRH 'WARTA' oraz moja skromna osoba.

 


 

4.9
Oceń (12 głosów)

 

 

70 rocznica Bitwy pod Lenino. Obchody w Poznaniu. - opinie i komentarze

agdar7agdar7
0
Na pewno warto pamiętać o tych ,którzy oddali życie za ojczyznę ! a nie musieli ginąć w łagrach (2013-10-14 00:00)
agdar7agdar7
0
Lenino między Sybirem a zdradą Bitwa pod Lenino była pierwszym bojem zorganizowanym wojsk polskich na terenie Związku Radzieckiego. Jej rocznica była aż do lat 90-tych minionego wieku obchodzona jako Dzień Wojska Polskiego. W tym czasie uznawana była oficjalnie za symbol polsko-radzieckiego braterstwa broni. Jednocześnie dla wielu Polaków była symbolem zdrady. Sama bitwa i wydarzenia z nią powiązane budzą kontrowersje, dotyczące między innymi liczby żołnierzy, którzy zdezerterowali przed walką i przeszli na stronę niemiecką. Czy byli to zdrajcy, czy też ludzie, którzy chcieli uciec przed stalinowskim reżimem? Czy ich decyzję można w ogóle rozpatrywać w tych kategoriach? http://vod.tvp.pl/audycje/historia/spor-o-historie/wideo/lenino-miedzy-sybirem-a-zdrada/8576038 (2013-10-14 00:00)
GordonGordon
0
Zgadzam się z moim Przedmówcą, iż wielu żołnierzy 1 Dywizji Piechoty miało do wyboru albo służbę wojsku albo łagry Syberii, Workuty, Kołymy. Wielu nie nieudało się dostać do Andersa z różnych powodów. Kwestie polityczne zostawiam bez komentarza. (2013-10-14 00:00)
PRUSSPRUSS
0
A mi to przypodobało się. Byłem tam, i zdjęcia które tu są przedstawione robiłem ja. Mi bardzo przypodobało się, że nie było patosu.. Były tylko te, komu ta data była poważna. Nie będę dotykały politykę. Ale weterani LWP które walczyły za Polskę muszą mieć poszanowanie w swojej Ojczyźnie! Pryzpomnę, nad Berlinem razem rozwijały się sztandary Polski i Związku Radzieckiego. Tylko nasze bojowe sztandary!!! To nasza wspólna historia, jej trzeba pamiętać. A będę zawsze pamiętał, że mój dziad zginął w Polsce, za nasze Zwycięstwo. (2013-10-16 00:00)
agdar7agdar7
0
Nikt nie ujmuje zasług,zwykłym weteranom,,L W P,,bo oni faktycznie myśleli że walczą o wolność Ojczyzny.Nie mieli żadnego wpływu na na wydarzenia ,które wydarzyły się później. (2013-10-18 00:00)

skomentuj ten artykuł